Výbor externích poradců FDA doporučil vakcínu od Pfizeru proti COVID-19 k nouzovému použití v USA

Americké regulační orgány potvrdily, že účinnost vakcíny proti COVID-19 od Pfizer/BioNTech Covid činí 95 %. Výbor externích poradců Food and Drug Administration (FDA) již doporučil její schválení k nouzovému použití v USA, neboť výhody podle něj převažují nad možnými riziky.

Zveřejněné dokumenty ukazují, že ačkoli jsou k zajištění úplné ochrany zapotřebí dvě dávky, již aplikace první z nich zabránila 89 % nejzávažnějších případů.

Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek

Klinické studie fáze III se zúčastnilo zhruba 44 000 osob, z nichž půlka dostala vakcínu a druhá půlka placebo. Pro úplnost je třeba dodat, že do ní nebyly zahnuty těhotné ženy ani osoby mladší 16 let.

A co vedlejší účinky?

Nejčastějšími vedlejšími účinky byla bolest a zarudnutí nebo otok v místě vpichu (obvykle paže). Poté následovala krátkodobá únava, bolesti hlavy a bolesti svalů.

Klepněte pro větší obrázek

U 103 očkovaných (0,5 %) a 81 neočkovaných (0,4 %) jedinců se objevily jiné než mírné vedlejší účinky, ale nešlo o jednu konkrétní komplikaci. Jak ukazuje Tabulka 23, nejčastějším problémem byl zánět slepého střeva (9 lidí).

Badatelé rovněž zaznamenali celkem 6 úmrtí, z toho 4 ve skupině s placebem a 2 ve skupině vakcinovaných (na aterosklerózu a infarkt). Samostatnou zmínku si zaslouží také skutečnost, že hladina protilátek byla na dostatečné úrovni i po 2 měsících od očkování.

Diskuze (35) Další článek: Vidíte na webu příliš mnoho reklamy? Možná za to může zlý Adrozek

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,