Tesla Motors | Požár | Oheň

Výbuch zaparkované Tesly Model S zachytila kamera. Výrobce vyslal vyšetřovací tým

Velké překvapení čekalo majitele 3,5 roku staré Tesly Model S, který svůj elektromobil zaparkoval v podzemní garáží v čínské Šanghaji. Po návratu místo naleštěného sedanu našel jen ohořelé trosky. Vůz totiž z ničeho nic explodoval a ocitl se v plamenech. Jako první o události informoval místní web Shanghai.ist.

Americký výrobce prakticky okamžitě poté, co se video s kamerovým záznamem vybuchujícího auta začalo šířit sociálními sítěmi, vyslal na místo své vyšetřovatele. Jejich úkolem bude zjistit příčinu této politováníhodné události.

Výbuch na kamerovém záznamu

Na videu je patrné, že ze spodní části vozu, kde jsou nainstalovány akumulátory, nejprve několik sekund stoupá světlý dým. Během okamžiku následuje oslepující exploze, po které se Tesla Model S ocitá v plamenech. Záznam ukazuje, že k události došlo v neděli 21. dubna ve 20:15 místního času, přičemž majitel vůz údajně zaparkoval kolem 19:40.

Podle informací hasičů byla následným požárem poškozena i další dvě zaparkovaná auta. Šanghajský hasičský sbor uvedl, že na místo vyslal 15 jednotek a uhašení požáru trvalo zhruba hodinu (přesně do 21:18). Úřady potvrdily, že se oheň rozšířil na zaparkované vozy Audi a Lexus.

Tesla následně na čínské sociální síti Weibo zveřejnila krátké prohlášení, kde konstatuje, že si událost nevyžádala žádné zraněné ani oběti a na místo vysílá své vyšetřovatele. „Aktivně komunikujeme s příslušnými orgány, abychom zjistili, proč se to stalo.“ uvádí v textu.

Proč Tesla explodovala?

Server Ars Technica, který o události informoval, konstatuje, že elektromobily nejsou z hlediska požární bezpečnosti zásadně odlišné od běžných benzínových automobilů. Pokud ale dojde ke vznícení baterie, může být jejich hašení podstatně komplikovanější, a i několik hodin po ukončení zásahu hrozí riziko opětovného vzplanutí.

Za jeden ze zásadních faktů označují zahraniční média skutečnost, že inkriminovaný vůz nebyl v okamžiku exploze připojen k nabíječce, nicméně byl nabíjen několik hodin před nešťastnou událostí. Jako nejpravděpodobnější se zatím jeví dřívější poškození baterií, jež postupně vygradovalo až k okamžiku, který jsme mohli vidět na kamerovém záznamu.

Minulý týden vzplanula Tesla Model S v Pensylvánii krátce po odtažení do servisu, ačkoli měla údajně odpojené baterie. Podle agentury Reuters bylo v posledních šesti letech zaznamenáno nejméně 14 případů požárů vozidel značky Tesla, z nichž však většina nastala po havárii.

Diskuze (54) Další článek: Nvidia chystá zajímavou grafiku GeForce GTX 1650, má být levná a úsporná

Témata článku: Tesla Motors, Elektromobily, Baterie, Akumulátory, Požár, Oheň, Záznam, Vyšetřovací tým, DOE, Šanghaj, Tesla Model S, Reuters, Ars Technica, Události, Vůz, Tesla, Výbuch


Určitě si přečtěte

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

Portál občana už funguje. Na státní web vypadá až překvapivě použitelně

** Portál občana už funguje, vyřídíte na něm první požadavky ** Funkce se budou postupně rozšiřovat ** Web je docela moderní a přehledný

David Polesný | 66

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

Květnové Windows 10 jsou za dveřmi: Co přinesou nového?

** Windows 10 May 2019 Update se blíží ** Hlavní viditelnou změnou je bílé téma ** Novinek je ale samozřejmě mnohem více

Vladislav Kluska | 57

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

Dubnové aktualizace Windows se nepovedly. Způsobují zamrzání systému

** V úterý začal Microsoft uvolňovat dubnové kumulativní aktualizace ** Netrvalo dlouho a uživatelé začali hlásit první potíže ** Nejčastěji jde o zpomalení a zamrzání systému

Karel Kilián | 135

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

Jak poslat Teslu do protisměru? Stačí samolepky, které řidič nevidí

** Teslu v režimu autopilota je možné zmást a poslat do protisměru ** Odborníkům k tomu stačily tři samolepky na vozovce ** Je důvod se znepokojovat? Ne, pokud řidič dává pozor

Karel Kilián | 98

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

Nejlepší hardware: Skládáme nenáročnou sestavu i extrém na hry

** Poradíme, jaký se teď vyplatí koupit hardware ** Procesory, desky, paměti, grafické karty... je z čeho vybírat ** Počítač ale nemusíte skládat, ukážeme i výhodné hotové počítače

Stanislav Janů | 8

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

SpaceX má problém: kosmická loď Crew Dragon explodovala během testu motorů záchranného systému

** SpaceX provedla na Mysu Canaveral testy motorů SuperDraco. ** Ke konci testů došlo k mohutné explozi. ** Nehoda zpozdí první pilotovaný let lodě Crew Dragon.

Petr Kubala | 55

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

Jak si pročistit disk ve Windows bez instalování dalších programů

** K vyčištění disku ve Windows nepotřebujete nástroje třetích stran. ** Postačíte si i s obyčejným nastavením. ** Zvolit si můžete i automatické promazávání dat.

Vladislav Kluska | 18