Debil co by mi timto způsobem něco takového otevřel do firemního počítače by letěl na dlažbu až by si hubu rozbil. To už hraničí se svéprávností.
Tys nikdy neudelal chybu, vid? Nikdy jsi nepotreboval vyridit 30 urgentnich mailu za 5 minut mezi dvema schuzkami, atd. atp.Zazil jsem cloveka, co zaviroval znatelnou cast vetsi firmy. Vysoce inteligentni IT analytik, ktery tam pak pracoval dalsich 15 let (nez ho pretahli jinam). uz nikdy se mu takova chyba nestane, protoze tohle se uzivateli stane jednou za zivot, pak si dava extra pozor. Ale pochopitelne, mohli ho hned vyhodit na dlazbu, az by si hubu rozbil...
Tak pokud má čas otevřít soubor a ještě podle návodu vypnout ochranu jak je popsáno v článku, tak si nic jinèho nezaslouží.
Mna zaujima jedno. Ako je mozne ze v dnesnej dobe nevedia komu patri ucet na ktory peniaze pridu? Dnes ked sa spehuje vsetko? Ako je mozne ze nie je interpol na toto, ze nedokazu vystopovat komu peniaze prisli a komu patri ucet z ktoreho sa vyberaju? Dnes ziadna banka netvorii ucet bez totoznosti. Nech je to celosvetovo podchytene. Inak by som pri dolapeni pachatelov daval za toto trest smrti bez mihnutia oka.
Protože realita není film nebo seriál. Tak snadné to skutečně není, kromě technických možností, brání dohledání také mezinárodní a obchodní právo.
Protože autoři kryptovirů nejsou blbí a nenechávají si to posílat na bankovní účet, ale na kryptoměny, kde vystopovat majitele je velmi obtížné až nemožné. Další věc je, že svět není sluníčkový - některé státy se prostě nemají rády a pokud vhodně vyberete cílovou zemi pro peníze, tak vám na policejní dotazy budou chodit zdvořilé odpovědi proč to nejde, ale výsledku se nedočkáte.
A oni jsou ještě chytřejší a takové peníze si nechají protočit párkrát kolem planety přes desítky kryptoměnových i bankovních účtů a pokud jde o hodně opatrné útočníky, tak si peníze nakonec nechají napsat na nějakého bezdomovce v rozvojové zemi, ten si za ně nevědomky koupí nějakou nemovitost,...V tom se točí veliké peníze a útočníci mají velkou motivaci a často i vědomosti, takže vystopovat takové peníze rozhodně není jednoduché ani pro státní bezpečnostní agentury.
Zajímavý přehled, nevím kam lidi na ty viri chodí, mě sew viry vyhýbají, spam s přílohami nechodí,
Chodí jen těm, co hodně komunikují, podnikají, prostě fungují. Pokud nic z toho neděláte a třeba jen pobíráte dávky od státu nebo jste student, nic moc vám chodit nebude. Jak začnete podnikat, obchodovat, vyrábět tedy nakupovat a prodávat, komunikovat se zákazníky a partnery v mezinárodním měřítku bude vše jinak. Což ovšem nemění nic na tom, že přílohy by si každý měl nastavit tak, aby se zobrazovaly celé s příponami a u těch nejistých provést nejprve kontrolu na breberky (ideálně na bezpečném PC).
Hrozeb? On ještě někdo neví k čemu jsou zálohy a archivace? Já si hledím tyhle věci nešidit a o data jsem naposledy přišel, když mi před +15-ti lety klekl disk. Bylo to naposledy a stálo mě to téměř € 2 000,- při dnešním kurzu (obnova plus nový disk).
Ransomware problém je. Kdo píše něco jiného je úplně mimo.Benešovskou nemocnici to stálo 40 mil., a to neplatili výkupné, OKD muselo zastavit těžbu, a i v malé firmě škoda snadno dosáhne 6 ciferných částek.Zálohy celých systémů mohou obsahovat virus i několik týdnů zpátky takže poslední zálohy budou zavirované téměř s jistotou, a kompletní reinstalace systémů a obnovení dat stojí obrovské částky, a dlouhou odstávku systémů, se všemi důsledky.Menší firmy nemají IT oddělení, a co kde odklikne zaměstnanec také úplně ovlivnit nejde.Je a bude to věčný boj.
Hrozba číslo 0: Shitdows.Zbavte se Shitdows a tohle čtení bude jenom zábavná fikce, asi jako Vetřelec nebo Predátor.
masochisti je budou dál užívat opěvovat jejich nove pokrokové funkce (jako je pridani tmaveho pozadi) a platit výpalné vyděračům do Redmondu.
Ano ano, a proto je Linux nejpopulárnějším OS na světě... wait.. 😉
Dokud budou lidé platit, vyděrači to budou zkoušet.
A dokud budou firmy používat Virus Runtime (Windows). Kolik té havěti by zastavilo jen takové linuxové run oprávnění (kdyby tedy hypoteticky byla i pro Linux).
Kdyby byl linux alespon na 60% stanic to bys videl, jak se to dela... Porad sice jako user nezborti system ale zasifruje veskere veci, které jsou pristupne a i data na sitovych discich. Pokud ma clovek pristup na jednotku aby pouzival data RW tak stejne je muze prepsat, smazat zasifrovat. A pomuze jen zaloha
linux je nejnene na 50% routeru, na vetsine serverů (jen blazen jede na ms serverech), na cca 90% mobilu. tj je co napadnout.jedu na linuxech cca 16 let na několika pc a kupe dalsich veci (kamerovy system. satelit. monitor kotelny, dmr hotspot), vse bez antivyrovych sw a zatim jsem nemel nikdy problem.problem jsem mel jen v dřevnich dobach xp a vytáčeného spojeni i s antivirem
Když by byl na většině pc linux, byly by viry na Linux.Routery, třeba Mikrotik (Linux), mají každou chvíli kritickou díru. To samé Apple. Každou chvíli se něco najde. Někde se schovával vir i několik let.
kdyz je díra stara. několik let, zrejme na ni nikdo do jejího objevení nepřišel a nezneužil. pote se vyda oprava a je klid. kolik mikrotiku bylo použito k šíření viru? nemyslim k průniku dál do windows herberku přes případnou díru, ale k šíření nebo běhu při záškodnické činnosti. Moc jich asi nebude že?
Přímé útoky z netu přes díru v systému v podstatě nejsou ani na windows - dneska skoro všechny útoky spoléhají na sociální inženýrství a masu "blbých" lidí kteří na ten útok skočí. A ta masa BFU je to co na linuxu chybí a taky proto tam je minimum útoků. A nedělejte si iluze, Android telefony jsou prolezlé malwarem minimálně stejně jako Windows PC, možná i víc.
Myslis tu jednu, ktera v defaultni konfiguraci nebyla zneuzitelna a *nijak* nesouvisela s Linuxem?
zadna hrozba to samozrejme neni, protoze kazdy rozumny clovek zalohuje.
Ano ale cokoliv připojiš ransomware napadne a zálohy jsou super ale přeinstalovat systém nepomůže, schová se všude, takže ti napadne cokoliv.
ale prosim vas. cista instalace a je vyreseno
Pro domácího intouše na jeho vlastní game PC to samozřejmě plně postačuje. ale jak známe z praxe, když to zbourá celou firmu, škody jsou do desítek milionů.
Ty si jelito. Prej zadna hrozba to neni. Vetsi firmy maji tak velke zalohy, te obnova dat, vysisteni stanic a znovunastaveni muze trvat i tyden. Nemocnice na Bulovne ci kaj, muze vykladat. Ano kdyz mas pc doma, udekanou bitovou kopii disku a par dokumentu na cloudu, je to otazka minut, ale firmy o 500stanicich s pristupem na sitove disky a ani nevis ktera to je... Otevri si klapky na ocich. Ne vse je v malem
Však to je takovej místní chytrolín, nikdo ho vážně nebere
bohuzel, je to tak
Bohudik ne bohuzel
Pravdu máš. Data na externím disku v šufleti to jistí. Na Win a softu nezáleží - ten se přeinstaluje, disk zformatuje.V každým případě platí, že pří otevírání čehokoliv je třeba hlavně rozum.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.