Výfukové plyny z raket SpaceX i dalších společností jsou rizikové pro lidské zdraví, tvrdí odborníci

Vypadá to, že výfukové plyny z Falconů 9 od SpaceX (a dalších podobných raket) jsou ve skutečnosti toxičtější, než jsme si až dosud mysleli.

Nový článek publikovaný v žurnálu Physics of Fluids podrobně popisuje, jak vědci tento konkrétní typ výparů digitálně modelovali – a jejich zjištění jsou poměrně ponurá.

„Domníváme se, že problém znečištění atmosféry způsobený starty raket je životně důležitý a je třeba ho náležitě řešit, protože se očekává, že v budoucnu vzroste počet zejména komerčních letů do vesmíru,“ uvádí mj. výzkumný tým z University of Nicosia.

Nebezpečné pro lidské zdraví

Raketové palivo RP-1, které vyžívají například právě výše zmíněné Falcony 9, při svém spalování produkuje velké množství uhlíkových plynů a oxidů dusíku.

Z výsledků modelování plyne, že škodlivé výpary uvolňované při vzestupných startech takových raket mohou být podle pokynů stanovených Světovou zdravotnickou organizací považovány za „rizikové pro lidské zdraví“.

Společnost Blue Origin na tyto závěry v e-mailovém prohlášení pro server Business Insider reagovala tak, že její raketa New Shepard je „poháněna vysoce účinným a čistým kapalným kyslíkem a vodíkem“ a jako vedlejší produkt má pouze „vodní páru bez emisí uhlíku“. Muskova SpaceX se zatím nevyjádřila.

Diskuze (47) Další článek: „Malá Amiga“. Recenze retro herní konzole The A500 Mini

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,