Vylepšený laserový kit od BAE Systems promění prosté rakety na přesně naváděnou munici s větším dostřelem

  • Advanced Precision Kill Weapon System je pozoruhodný kit pro laserové navádění
  • Dokáže proměnit prosté nenaváděné rakety na přesně naváděnou munici
  • Výrobce BAE Systems nedávno představil nejnovější variantu tohoto kitu

Advanced Precision Kill Weapon System, čili APKWS, je pozoruhodný kit pro laserové navádění. Dokáže jako mávnutím kouzelného proutku proměnit prosté nenaváděné rakety na přesně naváděnou munici.

Výrobce BAE Systems nedávno představil nejnovější variantu tohoto kitu. Díky novým úpravám mají teď rakety s kitem APKWS mimo jiné o 30 procent větší efektivní dostřel a mohou být použity při útoku ve větším úhlu.

Prvním úspěšným použitím kitu APKWS byla konverze amerických neřízených nadzvukových modulárních raket Hydra 70, ráže 70 mm, které jsou určené pro útok na pozemní cíle. Kit APKWS představuje kompaktní modul, který je umístěný mezi standardní raketový modul a standardní bojovou hlavici.

Rakety Hydra 70 s tímto vylepšením byly nasazovány v Afghánistánu při bojových misích od května 2012. Rakety Hydra 70 jsou přitom běžně používané v armádách zemí NATO i dalších zemí. Mohou být odpalovány z rozmanitých leteckých i pozemních zbraňových systémů.

Třetinová váha i cena oproti srovnatelným systémům

Po odpálení kit APKWS vysune čtveřici křidélek, která slouží jak k navádění střely, tak i jako nosiče senzorů. Okraje těchto křidélek jsou vybaveny senzory technologie Distributed Aperture Semi-Active Laser Seeker (DASALS).

Jejich úkolem je detekovat laserový paprsek, který označuje cíl vypálené střely, aniž by bylo nutné vybavit raketu speciální soustavou senzorů, umístěnou v její špici. Jakmile senzory DASALS zaměří cíl označený laserem, tak počítač kitu APKWS bleskurychle spočítá optimální dráhu a kit navede střelu na cíl.

Velkou předností kitu APKWS je třetinová váha a také cena oproti srovnatelným systémům laserového navádění raket. Nejnovější verze kitu podle BAE Systems zaručuje pravděpodobnost zásahu stacionárních i pohyblivých cílů na více než 93 procent. Rovněž zlepšuje možnosti tréninku a logistiku.

Vzhledem k modulárnímu designu nevyžaduje instalace kitu APKWS žádné další úpravy raket Hydra 70 ani letounu, který tyto rakety odpaluje. BAE Systems plánují dodávat nejnovější verzi kitu ještě letos.

Diskuze (3) Další článek: Paměti DDR5 budou topit. Dle Corsairu bude nutné zajistit kvalitní chlazení

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,