Vypnuté vyzvánění mobilů nezajistí klid. Naopak, snižuje pozornost

  • Vypnuté vyzvánění mobilního telefonu zvyšuje potřebu lidé kontrolovat přístroj
  • Zvláště náchylné jsou k tomu některé typy osobností
  • Mobily uvedené do tichého módu tak přinášejí zvýšený neklid a nižší soustředění

„Vypněte si vyzvánění mobil, prosím.“ Tahle výzva zaznívá při nejrůznějších příležitostech – na začátku univerzitních přednášek, před exkurzemi v muzeích a zámcích, nebo před zahájením obchodních jednání. Představa, že se tím zajistí potřebný klid, se ukazuje jako iluze. Vyplývá to ze studie Mengqi Liaové a Shyama Sundara z Pennsylvania State University publikované ve vědeckém časopise Computers in Human Behavior.

Lidé si kontrolují mobily s vypnutým vyzváněním mnohem častěji než přístroje, které zůstávají v plném provozu. Zvláště náchylní jsou k tomu lidé, kteří trpí obavou, že něco propásnou, nebo lidé se silně rozvinutou potřebou sounáležitosti s nějakým společenstvím.

Tito lidé kontrolují mobil s vypnutým vyzváněním častěji, a dokonce na něm tráví víc času, než když mají jistotu, že je vyzvánění upozorní na příchozí zprávu či hovor.

Vypnutý mobil závislost neléčí

Posedlost mobily narostla do obludných rozměrů a psychologové spolu s psychiatry už otevřeně hovoří o závislosti na chytrých telefonech. Pro závislost na klasických návykových látkách platí, že se ji daří zdolat, pokud se ke zdroji závislosti omezí přístup nebo se aspoň omezí podněty, které lidem návykovou látku připomínají.

Alkoholikovi pomůže, když nemá doma v lednici pivo a když se na něj ze všech stran nehrnou reklamy na alkohol. V případě mobilů ale tenhle trik tak úplně nefunguje. Jak vyplývá ze studie Liaové a Sundara, omezené připomínání mobilu může mít dokonce opačný efekt.

Vědci hodnotili data získaná od 136 uživatelů iPhonů. Sledovali užívání přístrojů v případě, že lidé měli vypnuté vyzvánění i vibrace nebo měli mobil v plném provozu. Pokud měl mobil zapnuté vyzvánění, kontrolovali ho vlastníci za den v průměru třiapadesátkrát. Pokud lidé neměli kontrolu nad přicházejícími zprávami a hovory, vzrostl počet kontrol mobilu skoro dvojnásobně, tedy na osmadevadesát kontrol za den.

Náchylné typy osobností

Zvláště náchylní byli ke zvýšené kontrole mobilu lidé, kteří jsou silně zaměření na sbírání informací o svém okolí. Pokud mají mobil plně v provozu, kontrolují ho za den asi padesátkrát. Když mají vypnuté vyzvánění a vibrace, naroste počet denních kontrol mobilu na sto dvacet.

Naroste významně i čas, který tito lidé nad „němým“ mobilem tráví. Ještě víc času tráví nad mobilem v tichém módu lidé se silně vyvinutou potřebou patřit k nějakému společenství.

„Představte si posluchárnu, kde učitel nařídí studentům vypnout vyzvánění mobilů. Naše studie ukazuje, že je to často nejen bez jakéhokoli efektu, ale ve skutečnosti to dokonce zvýší tu aktivitu, kterou chceme u studentů potlačit,“ říká Sundar.

Titulní foto: Alpha, CC BY-NC-SA 2.0

Diskuze (20) Další článek: Z webové aplikace snadno a rychle vytvoříte nativní. Návod pro macOS, ale jde to i na Windows a Linuxu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,