Vesmírný dalekohled Jamese Webba možná objevil dosud nejstarší známou galaxii

Oživeno 22. července

Podle nejnovější předběžné analýzy bychom se brzy mohli dočkat snímků nejstarší dosud identifikované galaxie pořízených vesmírným dalekohledem Jamese Webba (JWST). Informoval o tom New Scientist.

Jak je podrobně popsáno v dosud nerecenzovaném článku, tým vedený Rohanem Naidu z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics má k dispozici hned dvě možné kandidátské galaxie: GLASS-z11 a GLASS-z13. Ty pravděpodobně vznikly pouhých 300 milionů let po tzv. Velkém třesku.

„Našli jsme dva velmi přesvědčivé kandidáty na extrémně vzdálené galaxie,” řekl Naidu. „Pokud jsou tyto galaxie v takové vzdálenosti jako si myslíme, vesmír je v tomto bodě starý jen několik set milionů let.”

Vědci samozřejmě uznávají, že bude zapotřebí provést další analýzu. Jejich studie také musí projít recenzním řízením. Zatím jsou však optimističtí.

„Jsou to velmi přesvědčiví kandidáti,” zopakoval Gabriel Brammer z Niehls Bohr Institute, který se na tomto výzkumu rovněž podílel. „Byli jsme si docela jisti, že JWST vzdálené galaxie uvidí. Ale jsme trochu překvapeni tím, jak snadné je odhalit je,” dodal.

Situaci budeme i nadále sledovat.

Vypuštění a zprovozňování JWST

V pravidelně aktualizovaném článku sledujeme průběh vypuštění a zprovozňování Vesmírného dalekohledu Jamese Webba. Předchozí aktualizace článku najdete na dalších listech.

Diskuze (180) Další článek: Velký srovnávací test: 16 powerbank s kapacitou 20 000 mAh

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,