Vyskytují se na Marsu organismy podobné houbám? Divoká spekulace čelí kritice

Tým vědců minulý týden přišel s velmi kontroverzním tvrzením: na rudé planetě by se prý mohly vyskytovat organismy podobné houbám. Naznačují to prý některé snímky pořízené různými marsovskými rovery a sondami.

Netřeba asi dodávat, že tato spekulace se nesetkala s příliš pozitivními ohlasy – řada jiných odborníků ji rovnou označila za úplný nesmysl.

„Podmínky na Marsu jsou tak extrémní, že tam neuvidíte houby nebo jakýkoliv druh života rostoucí takovou rychlostí… Život stěží přežije, natož aby se mu dařilo,“ konstatoval prezident Mars Society Australia Jonathan Clarke.

V této souvislosti stojí za připomenutí výsledky nedávného experimentu NASA, z nichž plyne, že na Marsu by se teoreticky mohly uchytit určité formy pozemského života – a mj. mezi ně patří i Stachybotrys chartarum. Což je shodou okolností taky houba.

Většina astrobiologů se nicméně shoduje na tom, že pokud se na rudé planetě v současnosti nějaký život skutečně vyskytuje, pak s největší pravděpodobností „jen“ mikrobiální.

Diskuze (6) Další článek: Zálohování a ochrana dat

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Mars, Spekulace, Mimozemský život, Experiment, Houby, Organismus, Sonda, KritikaIzrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Zapomeňte na ropu a uhlí, Evropa chce vyrábět petrolej a naftu ze vzduchu
Jakub Čížek
EnergetikaEvropaObnovitelné zdroje
Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Icarus zjemňuje podmínky. Permanentní ztráta postavy se hráčům nezamlouvala

Už jste také zařvali na nehostinné planetě bez možnosti pokračovat?

Michal Maliarov
IcarusSurvival
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Epic rozdává dárečky: akční RPG Remnant: From the Ashes zdarma

Epic rozdává dárečky: akční RPG Remnant: From the Ashes zdarma

Další den, další vánoční dárek od Epicu. Co si pro nás připravil dnes?

Martin Nahodil
Hry zdarmaRemnant: From the Ashes