Výsledky nového experimentu naznačují, že na Marsu by se daly pěstovat sinice

Na Marsu by se pravděpodobně daly pěstovat sinice, tedy bakterie schopné produkovat kyslík. Plyne to z výsledků nového experimentu, který nedávno provedli odborníci z University of Bremen.

Tým postavil speciální bioreaktor, v němž do určité míry simuloval podmínky (složení atmosféry, regolitu apod.) panující na rudé planetě: „Jako živiny chceme využívat zdroje dostupné na Marsu, žádné jiné,“ uvedla astrobioložka Cyprien Verseux v tiskové zprávě.

Fotosyntetické bakterie – konkrétně sinice rodu Anabaena – ve zmíněném bioreaktoru dokázaly přežívat a rozhodně se jim nedařilo špatně, byť v pozemském prostředí samozřejmě rostou lépe.

Toto zjištění naznačuje, že podobná zařízení by v budoucnu mohla usnadnit kolonizaci Marsu. Netřeba však asi dodávat, že k něčemu podobnému zbývá ještě dlouhá cesta.

Klepněte pro větší obrázek

„Chceme od tohoto důkazu o konceptu přejít k systému, který bude možné efektivně použít na Marsu,“ konstatovala Verseux.

Diskuze (1) Další článek: Dostupnost herních grafik by se mohla zlepšit. Nvidia uvádí speciální karty pro těžbu kryptoměn

Témata článku: Výzkum, Mars, Bakterie, Experiment, Kolonizace, Živina, Bioreaktor, Marsa, SiniceNašli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

Našli jsme sondu z vodíkového balónu německých ozbrojených sil. Podobné dopadají na Česko každý den

** Česko nekřižují pouze dopravní a nákladní letouny ** Každý den můžete na nebi potkat také hromadu radiosond ** Dnes se podíváme na jednu, která k nám doputovala až z Německa

Jakub Čížek
BastleníMeteorologie
Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

Vybrali jsme 13 tabletů, které se vyplatí koupit. Na své si přijdou děti i profíci

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 12 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
TabletyNákup a ceny
S hrombednou pod stolem: Vyzkoušeli jsme 8 sestav reproduktorů 2.1, poradíme s výběrem

S hrombednou pod stolem: Vyzkoušeli jsme 8 sestav reproduktorů 2.1, poradíme s výběrem

Bezdrátové reproduktory dnes sice vládnou trhu, ovšem jejich možnosti jsou konstrukčně omezené. Při požadavku na kvalitní stereo se bez dvojice reproduktorů neobejdete. Když je navíc doplníte hutnými basovými spodky, tak je nejen o filmovou zábavu postaráno.

Petr Březina
ReproduktoryPříslušenstvíTesty