Výstavba nového mrakodrapu v LEGO stylu by měla trvat pouhých 90 dní

Světoznámá hotelová síť Marriott v dubnu oznámila, že hodlá v New Yorku za pouhých 90 dní vybudovat 26podlažní mrakodrap. A doufá, že díky zvolenému přístupu ušetří spoustu peněz.

Výchozí myšlenka je jednoduchá: prefabrikovat jednotlivé moduly mimo staveniště a následně je prostě složit dohromady – podobně, jako když stavíte nějaký dům z LEGA.

The B1M uvedl, že náklady na takový mrakodrap budou činit jen asi 70 milionů dolarů. Srovnatelné struktury přitom obvykle přijdou na více než 100 milionů dolarů.

Důvod, proč je celý proces tak rychlý, spočívá v tom, že výkopy a pokládání základů lze realizovat současně s výrobou modulů. Objem práce, která se musí provést přímo na staveništi, je pak o 70 % menší než za normálních okolností.

V tomto konkrétním případě bude většina segmentů zhotovena až v dalekém Polsku, takže vzniknou další náklady na jejich následnou přepravu do USA. Ty však zjevně nebudou tak vysoké, aby se toto řešení nevyplatilo.

Společnost, která dotyčný projekt realizuje, chce podle slov svého zakladatele a šéfa Dannyho Fostera názorně demonstrovat možnosti modulární architektury. „Může vyprodukovat půvabnou a ikonickou věž. A ano, může to učinit rychlostí celého podlaží denně,“ prohlásil Foster.

Diskuze (7) Další článek: TSMC vylepšuje 5nm a 7nm výrobní proces, slibuje vyšší výkon až o 7 %

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , ,