Výstavbu Gigafactory v Německu zkomplikovaly hibernující ještěrky

Tesla narazila během výstavby Gigafactory nedaleko Berlína na další zádrhel. Tentokrát jde o chráněné ještěrky obecné (Lacerta agilis), které se již uložily k zimnímu spánku.

Německý soud předminulý pátek rozhodl, že jmenovaná automobilka kvůli těmto živočichům nesmí vykácet tolik okolního lesa, jak původně plánovala. Business Insider proto považuje za stále pravděpodobnější, že továrnu se nepodaří dokončit včas (tedy do července 2021, kdy by měla zahájit výrobu).

Není to rozhodně poprvé, kdy Tesle hatí plány místní divočina. Například počátkem tohoto měsíce musela Muskova firma zastavit čištění lesa kvůli hibernujícím hadům.

Loni v listopadu pak ochranáři varovali, že Gigafactory zdevastuje populaci místních druhů netopýrů. Těžko se tedy divit tomu, že různé environmentalistické skupiny proti ní neustále zuřivě protestují.

V tomto případě soud uznal, že Tesla se pokusila ještěrky bezpečně přemístit na jinou lokalitu. V mezičase jich však začalo zimovat příliš mnoho na to, aby tyto snahy mohly být úspěšné.

Podle Business Insider zatím není jasné, jaký dopad tento rozsudek bude mít z dlouhodobého hlediska. Nelze samozřejmě vyloučit ani možnost, že v rámci odvolacího řízení dojde k jeho zrušení.

Diskuze (28) Další článek: Chytré už může být i krmítko. „Chytá“ ptáky jako pokémony

Témata článku: Příroda, Zvířata, Tesla Motors, Německo, Soudy, Stavby, Automobilka, Berlín, HAT-P, Tesla, Business insider, Giga +, Tesla Gigafactory, Ještěrka, Les