Vývoj Starshipu dostal nejvyšší prioritu. SpaceX chce ještě letos uskutečnit zkušební let na oběžnou dráhu Země

Jak jsme vás již informovali, při nedávné explozi byl zničen již čtvrtý prototyp kosmické lodi Starship. Space X se ale rozhodně nevzdává. Podle dostupných informací stále doufá, že zkušební let na oběžnou dráhu Země se uskuteční ještě letos.

„Očekávám, že během nadcházejících týdnů proběhnou první testovací lety do výšky 150 metrů. Budeme to dělat několikrát,“ prohlásil Hans Koenigsmann ze SpaceX v rozhovoru pro německý magazín Der Spiegel. „Pokud všechno bude fungovat, na konci roku chceme jít na orbitu Země. Může to trvat trochu déle,“ dodal.

Zahraniční média připomínají, že výše zmíněný čtvrtý prototyp – SN4 – sice poslední zkoušku nezvládnul, ale i tak vydržel mnohem víc než jeho předchůdci. Mj. úspěšně prošel i kryogenním tlakovým testem, při němž se starší verze zmačkaly jako plechovky.

„S SN4 se SpaceX dostala mnohem dále než s předešlými prototypy a zdá se, že SN5 je připravený na testování,“ komentoval to editor serveru Ars Technica Eric Berger na Twitteru.

To, že vývoj Starshipu má nyní nejvyšší prioritu (kromě věcí, které by mohly snížit rizika spojená s návratem Crew Dragonu z Mezinárodní vesmírné stanice na Zemi) uvedl i sám Elon Musk – a to v interním e-mailu, který získal americký televizní kanál CNBC.

Diskuze (3) Další článek: Ikona odchází. Architekt Jim Keller po dvou letech opouští Intel

Témata článku: Vesmír, Technika, SpaceX, Kosmonautika, Země, Twitter, Elon Musk, Prototyp, Starship, Crew Dragon, Priorita, Zkušební let, SPAC, Ars Technica, Dráha, Návrat Crew Dragon, Let, Návrat Crew, Oběžná dráha, Nejvyšší priorita, Eric Berger, Der Spiegel, Dráha Země, CNBCEnergie z běžné chůze. Stačí se projít po chytrém chodníku a nabít si telefon

Energie z běžné chůze. Stačí se projít po chytrém chodníku a nabít si telefon

** Britové nainstalovali v malém městečku chytrý chodník ** Získanou energie z chůze, běhu a skoků ukládá do lithiové baterie ** Z ní si pak na nedaleké lavičce nabijete telefon

Martin Chroust
Chytré věciNabíjeníSmartphony
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě