Významný objev: V meteoritech se před dopadem vyskytovala kapalná voda

  • Pro pozemský život je voda nezbytnou ingrediencí
  • Kde se ale na naší planetě vzala?
  • Vědci se obvykle domnívají, že ji sem dopravily meteority, ale tuto možnost je obtížné potvrdit

Pro pozemský život je voda nezbytnou ingrediencí. Kde se ale na Zemi vzala? Vědci obvykle věří, že se vodu, která se dnes vyskytuje na Zemi, na naši planetu dopravily meteority. Zní to jako uvěřitelná možnost. Postupně se ale ukázalo, že je to velmi obtížné potvrdit. V doposud objevených meteoritech nebyla voda nalezena a zároveň je náročné zkoumat procesy, k nimž došlo velice dávno.

Simon Turner z australské Macquarie University v Sydney vedl tým odborníků, který se na to podíval z jiného úhlu. Zaměřili se na izotopy v recentních meteoritech ze skupiny uhlíkatých chondritů, které dopadly na povrch Země v průběhu posledního století.

Podle předešlých výzkumů vznikla většina uhlíkatých chondritů, ne-li všechny, asi před 4,5 miliardami let, kdy byly součástí větších asteroidů. Tedy na samotném počátku Sluneční soustavy, podobně jako planety a měsíce.

Uran a thorium

Vědci se soustředili se na izotopy uranu a thoria, přičemž ty uranové jsou rozpustné ve vodě, zatímco thoriové nikoliv. Díky tomu je možné analýzou výskytu zmíněných meteoritů v meteoritech zjistit, zda obsahovaly vodu, která byla v kapalném stavu.

Výhodou je i relativně krátký poločas rozpadu studovaných izotopů, takže nám poskytují informace o procesech, které v meteoritech probíhaly z astronomického pohledu nedávno, tak maximálně před pár miliony let.

Turnerův tým prostudoval devět uhlíkatých chondritů a skutečně zjistil, že rozložení izotopů uranu a thoria odpovídá přítomnosti kapalné vody. Jak se zdá, v těchto meteoritech se pohybovala voda, zřejmě někdy během posledního milionu let. Vědci se domnívají, že nejspíš šlo o led, který roztál kvůli horku vzniklému při nárazech.

Výsledky výzkumu ukazují nejen to, že podobné meteority nejspíš zásobovaly vodou mladičkou planetu Zemi, ale že k tomu zřejmě docházelo v mnohem méně dávných dobách.

K potvrzení těchto úvah bude nejspíš nutné prostudovat vzorky nikoliv z meteoritů, ale z asteroidů a kosmických balvanů, které se dnes pohybují ve Sluneční soustavě. Je to určitě reálný plán, jak dokazují nedávné úspěchy našich sond u asteroidů.

Diskuze (8) Další článek: Kalendář Google umí fungovat offline. Na vytváření a editování událostí ale zapomeňte

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Voda, Sluneční soustava, Meteorit, Uran, Pozemský život, Ingredience, Sydney, Tým odborníků, Izotop, Planeta, Asteroid, OBJ, Objev, ChondritSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

S odolnými telefony se musí počítat. Tenhle tank se může opřít o vysoký výkon, noční vidění i o rychlá data

** Značka Blackview uvedla na trh dvě nová odolná monstra ** Pyšní se maximální odolností, obří baterií i podporou 5G sítí ** Jeden telefon vsadil na noční vidění, druhý zase na termovizi

Martin Chroust
TermokameraMIL-STD 810BlackView
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

Betonové baterie vyřeší energetické problémy, slibují autoři. První by mohla vyrůst v Česku

** Umíme vyrobit elektřinu ze Slunce ** Potřebujeme ale obrovskou baterii, kam ji uložíme na noc ** Jednou z cest jsou betonové gravitační baterie

Jakub Čížek
EnergetikaObnovitelné zdroje