Významný objev: V meteoritech se před dopadem vyskytovala kapalná voda

  • Pro pozemský život je voda nezbytnou ingrediencí
  • Kde se ale na naší planetě vzala?
  • Vědci se obvykle domnívají, že ji sem dopravily meteority, ale tuto možnost je obtížné potvrdit

Pro pozemský život je voda nezbytnou ingrediencí. Kde se ale na Zemi vzala? Vědci obvykle věří, že se vodu, která se dnes vyskytuje na Zemi, na naši planetu dopravily meteority. Zní to jako uvěřitelná možnost. Postupně se ale ukázalo, že je to velmi obtížné potvrdit. V doposud objevených meteoritech nebyla voda nalezena a zároveň je náročné zkoumat procesy, k nimž došlo velice dávno.

Simon Turner z australské Macquarie University v Sydney vedl tým odborníků, který se na to podíval z jiného úhlu. Zaměřili se na izotopy v recentních meteoritech ze skupiny uhlíkatých chondritů, které dopadly na povrch Země v průběhu posledního století.

Podle předešlých výzkumů vznikla většina uhlíkatých chondritů, ne-li všechny, asi před 4,5 miliardami let, kdy byly součástí větších asteroidů. Tedy na samotném počátku Sluneční soustavy, podobně jako planety a měsíce.

Uran a thorium

Vědci se soustředili se na izotopy uranu a thoria, přičemž ty uranové jsou rozpustné ve vodě, zatímco thoriové nikoliv. Díky tomu je možné analýzou výskytu zmíněných meteoritů v meteoritech zjistit, zda obsahovaly vodu, která byla v kapalném stavu.

Výhodou je i relativně krátký poločas rozpadu studovaných izotopů, takže nám poskytují informace o procesech, které v meteoritech probíhaly z astronomického pohledu nedávno, tak maximálně před pár miliony let.

Turnerův tým prostudoval devět uhlíkatých chondritů a skutečně zjistil, že rozložení izotopů uranu a thoria odpovídá přítomnosti kapalné vody. Jak se zdá, v těchto meteoritech se pohybovala voda, zřejmě někdy během posledního milionu let. Vědci se domnívají, že nejspíš šlo o led, který roztál kvůli horku vzniklému při nárazech.

Výsledky výzkumu ukazují nejen to, že podobné meteority nejspíš zásobovaly vodou mladičkou planetu Zemi, ale že k tomu zřejmě docházelo v mnohem méně dávných dobách.

K potvrzení těchto úvah bude nejspíš nutné prostudovat vzorky nikoliv z meteoritů, ale z asteroidů a kosmických balvanů, které se dnes pohybují ve Sluneční soustavě. Je to určitě reálný plán, jak dokazují nedávné úspěchy našich sond u asteroidů.

Diskuze (8) Další článek: Kalendář Google umí fungovat offline. Na vytváření a editování událostí ale zapomeňte

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Sluneční soustava, Meteorit, Voda, Uran, Ingredience, Objev, Izotop, Chondrit, Planeta, Asteroid, Sydney, Pozemský život


Určitě si přečtěte

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

Avast Omni: Krabička, která vám hackne síť a promění se v unikátní antivirus

** Počítač dnes ochrání kdejaký antivirus ** Drobná krabička Omni se postará rovnou o celou domácí síť ** Bude ji odposlouchávat, analyzovat a blokovat útoky

Jakub Čížek | 120

Jakub Čížek
AntivirusIoT
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián | 22

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle