Významný pokrok: Americká houfnice sestřelila střelu s plochou dráhou letu

  • Americká armáda uskutečnila unikátní test
  • Samohybná houfnice během něj poprvé v historii sestřelila simulovanou střelu s plochou dráhou letu
  • Konkrétně se jednalo o houfnici M109A6 „Paladin“

Armády technologicky vyspělých zemí zavádějí moderní technologie, aby obstály v geopolitice příštích desetiletí. Vývoj a realizace pokročilých zbraňových systémů chce ale svůj čas. Proto se dnes vojenští vývojáři často uchylují k tomu, že vymyslí dílčí specifickou technologii, která poskytuje již existujícím zbraním nové, často pozoruhodné možnosti.

Právě takový přístup byl klíčovým prvkem nedávného unikátního testu, který uskutečnilo americké letectvo ve spolupráci s pozemní armádou. Jak uvedl Will Roper z vedení US Air Force, v průběhu tohoto testu samohybná houfnice M109A6 „Paladin“ poprvé v historii sestřelila simulovanou střelu s plochou dráhou letu.

Podle dostupných informací test proběhl tak, že bombardéry US Air Force sehrály roli „protivníka“ a vypustili šestimetrový dron Composite Engineering BQM-167 Skeeter. To je sofistikovaný cvičný cíl, který může letět rychlostí Mach 0,91. Svými parametry se blíží například populární podzvukové střele s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk.

Poté zahájil palbu Paladin, který byl vybavený novým zbraňovým systémem Hyper Velocity Gun Weapon System. Díky tomu mohl Paladin použít pokročilý naváděný projektil Hypervelocity Projectile (HVP), který sestřelil simulovanou střelu s plochou dráhou letu.

Jako videohra nebo sci-fi

Roper a řada dalších odborníků jen obtížně skrývají nadšení. Je to poprvé, kdy systém typu tank sestřelil střelu s plochou dráhou letu. Podle Ropera je to jako videohra nebo sci-fi.

Doposud by si jenom málokdo myslel, že je něco takového možné, obzvláště se strojem, jehož první verze sloužily v americké armádě už v šedesátých letech. Jak je ale vidět, když se do věci vloží „chytrý“ projektil, tak to jde. A Roper dodává, že projektil HVP je opravdu výjimečně „chytrý“.

Projektily HVP představují pokročilou naváděnou munici s velmi nízkým třením za letu, která je navržená pro celou řadu typů možného využití a celou řadu zbraňových systémů. Počítá se s nimi pro budoucí elektromagnetické railguny, ale mohou je využívat již existující námořní dělostřelecké systémy, nebo právě pozemní dělostřelecké systémy ráže 155 milimetrů.

Vysokorychlostní design a řídící elektronika těchto projektilů zajišťuje, že se velkou rychlostí a se slušnou schopností manévrování dostanou velmi rychle k cíli, který zasáhnou s vysoko přesností. Zároveň tyto projektily nejsou extrémně velké ani extrémně drahé, což příznivě ovlivňuje jejich uplatnění během vojenských misí.

Diskuze (37) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX míří kromě Marsu také na Měsíc

Témata článku: Testy, Technika, Historie, Vojenství, USA, Zbraně, Armáda, Plochá dráha, Samohybná houfnice, Houfnice, Dráha, Tomahawk, Projektil, Weapon System, Let, Střela, Defence Blog, Paladin, Will Roper, US Air Force, HVP, Dráha letuNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření