USA | Vojenství | Zbraně

Významný pokrok: Americká houfnice sestřelila střelu s plochou dráhou letu

  • Americká armáda uskutečnila unikátní test
  • Samohybná houfnice během něj poprvé v historii sestřelila simulovanou střelu s plochou dráhou letu
  • Konkrétně se jednalo o houfnici M109A6 „Paladin“

Armády technologicky vyspělých zemí zavádějí moderní technologie, aby obstály v geopolitice příštích desetiletí. Vývoj a realizace pokročilých zbraňových systémů chce ale svůj čas. Proto se dnes vojenští vývojáři často uchylují k tomu, že vymyslí dílčí specifickou technologii, která poskytuje již existujícím zbraním nové, často pozoruhodné možnosti.

Právě takový přístup byl klíčovým prvkem nedávného unikátního testu, který uskutečnilo americké letectvo ve spolupráci s pozemní armádou. Jak uvedl Will Roper z vedení US Air Force, v průběhu tohoto testu samohybná houfnice M109A6 „Paladin“ poprvé v historii sestřelila simulovanou střelu s plochou dráhou letu.

Podle dostupných informací test proběhl tak, že bombardéry US Air Force sehrály roli „protivníka“ a vypustili šestimetrový dron Composite Engineering BQM-167 Skeeter. To je sofistikovaný cvičný cíl, který může letět rychlostí Mach 0,91. Svými parametry se blíží například populární podzvukové střele s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk.

Poté zahájil palbu Paladin, který byl vybavený novým zbraňovým systémem Hyper Velocity Gun Weapon System. Díky tomu mohl Paladin použít pokročilý naváděný projektil Hypervelocity Projectile (HVP), který sestřelil simulovanou střelu s plochou dráhou letu.

Jako videohra nebo sci-fi

Roper a řada dalších odborníků jen obtížně skrývají nadšení. Je to poprvé, kdy systém typu tank sestřelil střelu s plochou dráhou letu. Podle Ropera je to jako videohra nebo sci-fi.

Doposud by si jenom málokdo myslel, že je něco takového možné, obzvláště se strojem, jehož první verze sloužily v americké armádě už v šedesátých letech. Jak je ale vidět, když se do věci vloží „chytrý“ projektil, tak to jde. A Roper dodává, že projektil HVP je opravdu výjimečně „chytrý“.

Projektily HVP představují pokročilou naváděnou munici s velmi nízkým třením za letu, která je navržená pro celou řadu typů možného využití a celou řadu zbraňových systémů. Počítá se s nimi pro budoucí elektromagnetické railguny, ale mohou je využívat již existující námořní dělostřelecké systémy, nebo právě pozemní dělostřelecké systémy ráže 155 milimetrů.

Vysokorychlostní design a řídící elektronika těchto projektilů zajišťuje, že se velkou rychlostí a se slušnou schopností manévrování dostanou velmi rychle k cíli, který zasáhnou s vysoko přesností. Zároveň tyto projektily nejsou extrémně velké ani extrémně drahé, což příznivě ovlivňuje jejich uplatnění během vojenských misí.

Diskuze (34) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX míří kromě Marsu také na Měsíc

Témata článku: Technika, Historie, Testy, USA, Vojenství, Armáda, Zbraně, Houfnice, Dráha letu, Paladin, HVP, Tomahawk, Will Roper, Dráha, Plochá dráha, Let, US Air Force, Weapon System, Střela, Projektil


Určitě si přečtěte

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

ATM jackpotting: Když hacker ovládne bankomat a stačí mu jen pár sekund

** Klasický malware pro PC už dnes nikoho nepřekvapí ** Bankomaty jsou ale také počítače ** Útočí se na ně dodnes

Jakub Čížek | 8

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

20 let nám vědci slibují revoluční baterie, ale revoluce se pořád nekoná

** Technologie baterií se stále zlepšuje, ale žádné revoluce se nekonají ** Nejpopulárnějším typem baterií je Li-ion ** Efektivní baterie se stávají důležitější s příchodem elektromobilů

Karel Javůrek | 96

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

Zapomeňte na kometu, české nebe každý den křižují mnohem zajímavější kousky

** České nebe každý den křižuje hromada exotických letounů ** Na populární mapě Flightradar24 je ale nenajdete ** Jsou to vojenské letouny USA, UK a NATO

Jakub Čížek | 39

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 13

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

Google mapy, Seznam mapy, Apple mapy... Velké srovnání šesti internetových map. Kdo to dělá nejlépe?

** Která klasická webová mapa se vám líbí nejvíce? ** Srovnali jsme šest velkých služeb v několika situacích ** Hlasujte v anketě

Jakub Čížek | 78