USA | Vojenství | Zbraně

Významný pokrok: Americká houfnice sestřelila střelu s plochou dráhou letu

  • Americká armáda uskutečnila unikátní test
  • Samohybná houfnice během něj poprvé v historii sestřelila simulovanou střelu s plochou dráhou letu
  • Konkrétně se jednalo o houfnici M109A6 „Paladin“

Armády technologicky vyspělých zemí zavádějí moderní technologie, aby obstály v geopolitice příštích desetiletí. Vývoj a realizace pokročilých zbraňových systémů chce ale svůj čas. Proto se dnes vojenští vývojáři často uchylují k tomu, že vymyslí dílčí specifickou technologii, která poskytuje již existujícím zbraním nové, často pozoruhodné možnosti.

Právě takový přístup byl klíčovým prvkem nedávného unikátního testu, který uskutečnilo americké letectvo ve spolupráci s pozemní armádou. Jak uvedl Will Roper z vedení US Air Force, v průběhu tohoto testu samohybná houfnice M109A6 „Paladin“ poprvé v historii sestřelila simulovanou střelu s plochou dráhou letu.

Podle dostupných informací test proběhl tak, že bombardéry US Air Force sehrály roli „protivníka“ a vypustili šestimetrový dron Composite Engineering BQM-167 Skeeter. To je sofistikovaný cvičný cíl, který může letět rychlostí Mach 0,91. Svými parametry se blíží například populární podzvukové střele s plochou dráhou letu BGM-109 Tomahawk.

Poté zahájil palbu Paladin, který byl vybavený novým zbraňovým systémem Hyper Velocity Gun Weapon System. Díky tomu mohl Paladin použít pokročilý naváděný projektil Hypervelocity Projectile (HVP), který sestřelil simulovanou střelu s plochou dráhou letu.

Jako videohra nebo sci-fi

Roper a řada dalších odborníků jen obtížně skrývají nadšení. Je to poprvé, kdy systém typu tank sestřelil střelu s plochou dráhou letu. Podle Ropera je to jako videohra nebo sci-fi.

Doposud by si jenom málokdo myslel, že je něco takového možné, obzvláště se strojem, jehož první verze sloužily v americké armádě už v šedesátých letech. Jak je ale vidět, když se do věci vloží „chytrý“ projektil, tak to jde. A Roper dodává, že projektil HVP je opravdu výjimečně „chytrý“.

Projektily HVP představují pokročilou naváděnou munici s velmi nízkým třením za letu, která je navržená pro celou řadu typů možného využití a celou řadu zbraňových systémů. Počítá se s nimi pro budoucí elektromagnetické railguny, ale mohou je využívat již existující námořní dělostřelecké systémy, nebo právě pozemní dělostřelecké systémy ráže 155 milimetrů.

Vysokorychlostní design a řídící elektronika těchto projektilů zajišťuje, že se velkou rychlostí a se slušnou schopností manévrování dostanou velmi rychle k cíli, který zasáhnou s vysoko přesností. Zároveň tyto projektily nejsou extrémně velké ani extrémně drahé, což příznivě ovlivňuje jejich uplatnění během vojenských misí.

Diskuze (34) Další článek: ELONOVINKY: SpaceX míří kromě Marsu také na Měsíc

Témata článku: Technika, Historie, Testy, USA, Vojenství, Armáda, Zbraně, Projektil, US Air Force, Let, Dráha, Weapon System, Tomahawk, Dráha letu, Plochá dráha, Will Roper, Střela, Houfnice, HVP, Paladin


Určitě si přečtěte

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 144

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

DeOldify: Téměř zázračná technologie, která obarvuje 2. světovou válku, nebo vaše fotky z dětství

** Neuronová síť DeOldify obarvuje fotky ** Můžete si ji vyzkoušet sami i bez superpočítače ** YouTube je plný obarvených ikonických videí

Jakub Čížek | 20

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 243

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67