Vyznejte se ve vyúčtování elektřiny. Z čeho se skládá a jak se vypočítá cena energie?

Cena elektrické energie je v posledních měsících velmi žhavé téma. Dívali jste se někdy do měsíčního vyúčtování? Na první pohled připomíná nesrozumitelnou džungli čísel a nicneříkajících termínů. Důvodem není snaha dodavatele zmást odběratele, ale složitá legislativa na pozadí.

Vyúčtování elektrické energie stručně a názorně:

Cenu elektřiny tvoří dvě hlavní části. První je neregulovaná, kterou platíte dodavateli elektrické energie. To je vlastně cena za samotnou spotřebovanou elektřinu. Dodavatelé ji nakupují na burze, potom mezi sebou soutěží a snaží se zaujmout zákazníky cenou a jinými výhodami. Když chcete změnit dodavatele, bude to pravděpodobně kvůli této složce.

Druhá část ceny je ta regulovaná. Zjednodušeně lze říct, že u ní platíte za distribuci a věci kolem ní. Tedy za výstavbu, provoz a údržbu vedení, trafostanic a tak podobně. Tedy za to, že se nakoupená elektřina dostane až do zásuvky.

Klepněte pro větší obrázek
Ceny v regulované složce stanovuje Energetický regulační úřad. V rámci každého ze tří distribučních území  jsou stejné, ať už elektřinu nakupujete od jakéhokoli dodavatele.

Chcete si návod z videa procvičit v praxi? Najděte si nějaké starší vyúčtování elektřiny a ověřte si, že v něm najdete všechny popisované složky.

Klepněte pro větší obrázek
Vlastně jde jen o násobení sazeb spotřebou a přičítání měsíčních poplatků a daně. Vzorec je ale dlouhý a bez vysvětlení může být obtížné se v něm vyznat.
Váš názor Další článek: Francie chce zablokovat Wish ve vyhledávačích, protože prodává padělané a nekvalitní zboží

Témata článku: , , , , , , , , , , , ,