Vzácný jev: Astronauti pozorovali zvláštní modrou záři nad Evropou

Astronauti nacházející se na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) počátkem minulého měsíce zaznamenali zvláštní modrou záři nad Evropou. Podle Thomase Pesqueta šlo o tzv. „transient luminous event“ (TLE), za nějž jsou zodpovědné ionosférické blesky vyskytující se nad nadmořskou výškou normálních blesků

„Jedná se o velmi vzácný případ a máme zařízení vně evropské laboratoře Columbus, které se věnuje pozorování těchto záblesků světla,“ uvedl Pesquet na Flickru.

Jednou z výhod pobytu na ISS je, že určité atmosférické události lze studovat mnohem lépe, než by to bylo možné ze Země. Pro některé z nich se používají názvy inspirované žánrem fantasy (např. „elfové“ či „skřítci“) a mohou dokonce ovlivňovat naše klima.

„Na těchto blescích je fascinující to, že jen před několika desítkami let je neoficiálně pozorovali piloti a vědci nebyli přesvědčeni, že skutečně existují,“ konstatoval Pesquet.

„Rychle vpřed o několik let a můžeme potvrdit, že i elfové a skřítci jsou velmi skuteční a mohli by také ovlivnit naše klima!“ dodal.

Diskuze (2) Další článek: Google změnil titulky webových stránek ve výsledcích vyhledávání. Jak porazit algoritmus?

Témata článku: Vesmír, Země, Evropa, Mezinárodní vesmírná stanice, Atmosféra, Blesk, Astronaut, Klima, Zář, Jev, Columbus, Pesquet, Vzácný jev, ISSNejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

Nejošklivější telefony všech dob aneb když dáte designérům volnou ruku, skončí to fiaskem

** Obludky, příšerky, monstra a paskvily mobilního světa ** Když dáte designérům volnou ruku, vrátí se to jako bumerang ** Zavzpomínejte s námi na nejošklivější telefony všech dob

Martin ChroustFilip Kůžel
TelefonyHistorieKuriozita
Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

Zakázané názvy. Tyhle složky ve Windows nevytvoříte a můžou za to 70. léta

**Složky ve Windows si nepojmenujete libovolně. **Seznam rezervovaných názvů existuje kvůli kompatibilitě. **Kořeny této záležitosti sahají až do 70. let.

Petr Urban
Operační systémyWindows
24 GB dat za 1400 Kč? Takovou nabídku umí vymyslet jen operátoři v Česku...
Jan Láska
Předražené službyPředplacené kartyT-Mobile