NASA byla nucena odložit misi Mars Sample Return (MSR), v rámci níž mají být dopraveny na Zemi vzorky z rudé planety. Ta původně měla proběhnout v roce 2026.
Důvodem je skutečnost, že dvouměsíční přezkoumávání, provedené nezávislou hodnotící komisí, nedopadlo vůbec dobře.
Členové této komise – kteří vyšli z předpokladu, že MSR by měla být „prioritou v rámci průzkumu hlubokého vesmíru“ – dospěli k tomu, že „strategická a vysoká vědecká hodnota MSR není náležitě komunikována s Kongresem, vědeckou komunitou ani americkou veřejností, což způsobuje zmatek a narušuje důvěryhodnost“.
Jeden velký chaos
Mise kromě toho byla „organizována pod těžkopádnou strukturou“ a již od samotného počátku plánována s „nerealistickými očekáváními rozpočtu a harmonogramu“.
Jinými slovy, veškeré dosavadní úsilí NASA lze označit za jeden velký chaos. Samozřejmě, MSR je velice komplikovaná a plná náročných technických výzev – avšak vzhledem k jejímu velkému významu pro lidské poznání rozhodně má smysl ji realizovat.
A jak na výše uvedené závěry reagovala dotyčná kosmická agentura? Podle dostupných informací zřizuje nový tým, který se celou záležitostí bude zabývat. „NASA má plány na robustní přístup k průzkumu Měsíce a Marsu,“ uvedla její zaměstnankyně Nicola Fox a připomněla, že program Artemis počítá s tím, že na rudou planetu nakonec budou vysláni i astronauti.