Webbův vesmírný dalekohled objevil v atmosféře planety vzdálené 700 světelných let oxid uhličitý

Evropská kosmická agentura (ESA) oznámila na svém webu další zajímavý objev, za kterým stojí vesmírný dalekohled Jamese Webba. Díky speciálnímu spektrografu odhalil jednoznačný důkaz přítomnosti oxidu uhličitého v atmosféře plynné obří planety obíhající kolem hvězdy podobné Slunci, nacházející se ve vzdálenosti 700 světelných let.

Objev se týká objektu označovaného jako WASP-39b, objeveného v únoru 2011, který se při pohledu ze Země nachází v souhvězdí Panny. Jedná se o horkého plynného obra s hmotností zhruba o čtvrtinu vyšší než Jupiter (tj. přibližně stejnou jako Saturn) a průměrem 1,3× větším než Jupiter.

Exoplaneta WASP-39b

Na rozdíl od chladnějších a kompaktnějších plynných obrů v naší Sluneční soustavě obíhá WASP-39b velmi blízko své hvězdy. Jeho orbita se nachází ve vzdálenosti odpovídající jedné osmině vzdálenosti mezi Sluncem a Merkurem a jeden oběh trvá jen něco málo přes čtyři pozemské dny.

Když atmosférou planety prochází světlo z její hvězdy, dochází k filtrování některých barev, jež závisí na faktorech, jako je její složení, hustota a přítomnost mraků. Tento efekt pozorujeme i v naší atmosféře, kdy se barva a kvalita denního světla mění v závislosti na tom, jak je vzduch zamlžený, vlhký nebo kde se na obloze nachází Slunce.

Klepněte pro větší obrázek Když atmosférou planety prochází světlo z její hvězdy, dochází k filtrování některých barev

Protože různé plyny pohlcují odlišné kombinace barev, mohou vědci analyzovat malé rozdíly v jasu procházejícího světla v celém spektru vlnových délek, a určit tak, z čeho je atmosféra složena. Díky častým přechodům byl WASP-39b ideálním kandidátem pro použití této techniky, známé jako transmisní spektroskopie.

Vše prozradil spektrograf

Vědci k detekci použili přístroj, označovaný jako spektrograf pro blízkou infračervenou oblast (NIRSpec). Právě ten odhalil v atmosféře exoplanety první jasný, detailní a nezpochybnitelný důkaz existence oxidu uhličitého, který byl kdy zjištěn u planety mimo sluneční soustavu.

Pomocí tohoto přístroje lze sledovat exoplanety obíhající kolem svých hostitelských hvězd. Když planety procházejí před hvězdami – neboli tranzitují – pozorují vědci rozdíly ve vlnových délkách světla, které atmosféra planety blokuje.

Pozorování planety WASP-39b pomocí spektrografu je pouze jednou částí rozsáhlejšího výzkumu zahrnujícího zkoumání tohoto objektu pomocí řady přístrojů a také pozorování dvou dalších tranzitujících planet. Výzkum je součástí programu Early Release Science, jehož cílem je poskytnout vědecké komunitě zabývající se výzkumem exoplanet data z Webbova teleskopu.

Budeme hledat i na dalších planetách

„Jakmile se data objevila na obrazovce, zaujal mě obrovský podíl oxidu uhličitého,“ řekl postgraduální student na Johns Hopkins University a člen týmu pro výzkum tranzitujících exoplanet Zafar Rustamkulov. „Byl to výjimečný okamžik, kdy jsme překročili důležitý práh ve výzkumu exoplanet.“

Klepněte pro větší obrázekPrvní jasný, detailní a nezpochybnitelný důkaz existence oxidu uhličitého

„Detekce tak jasného signálu oxidu uhličitého na WASP-39b je příslibem pro detekci atmosfér na menších planetách pozemské velikosti,“ řekla Natalie Batalha z Kalifornské univerzity v Santa Cruz, která vede tým vědců zkoumajících tranzitující exoplanety pomocí vesmírného dalekohledu Jamese Webba.

Výsledek poskytuje důležité informace o složení a vzniku planety a naznačuje schopnost Webbova teleskopu detekovat a měřit oxid uhličitý také v řidších atmosférách menších kamenných planet. Příští týden budou v odborném časopise Nature publikovány další podrobnosti.

Diskuze (3) Další článek: Nevyhovovala mu žádná klávesnice, tak vyvinul a začne prodávat vlastní. Tohle je Altar I

Témata článku: Astronomie, Země, Výzkum, Exoplanety, Sluneční soustava, Slunce, Teleskop Jamese Webba, ESA, Jupiter, Atmosféra, Saturn, Dalekohledy, Merkur, Hvězda, Světelný rok, Santa Cruz, Earl Release Science, Nature, Kalifornská univerzita, Panna, Wasp, Sparks, Planeta, Webbův dalekohled, Atmosféra planety, Dalekohledy na Heureka.cz