WHO v Ghaně ohlásila první ohnisko nebezpečného viru Marburg. Hrozí úmrtností až 88 %

WHO v Ghaně ohlásila první ohnisko nebezpečného viru Marburg. Hrozí úmrtností až 88 %

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v Ghaně první ohnisko onemocnění virem Marburg. Stalo se tak poté, co laboratoře Pasteurova institutu v senegalském Dakaru potvrdily nákazu ve dvou případech oznámených na začátku července.

Prvním pacientem byl 26letý muž, který byl přijatý do nemocnice 26. června a následující den zemřel. Ve druhém případě se jednalo o 51letého muže, hospitalizovaného 28. června, jež zemřel v den přijetí. Oba nemocní vykazovali příznaky zahrnující průjem, horečku okolo 40 stupňů Celsia, nevolnost a zvracení.

Nebezpečný virus Marburg

Marburg je vysoce infekční virová hemoragická horečka ze stejné rodiny jako známější virové onemocnění Ebola. Je to teprve podruhé, co bylo toto zoonotické onemocnění zjištěno v západní Africe. Předtím byl Guineji potvrzen jeden případ v ohnisku nákazy, které bylo vyhlášeno za ukončené 16. září 2021, pět týdnů po zjištění prvního případu.

Marburg se na člověka přenáší z kaloňů a šíří se mezi lidmi přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených osob, povrchy a materiály. Onemocnění začíná náhle, vysokou horečkou, bolestí hlavy a malátností. U mnoha pacientů se do sedmi dnů rozvinou závažné krvácivé příznaky. Úmrtnost se v minulých epidemiích pohybovala od 24 % do 88 % v závislosti na kmeni viru a kvalitě lékařské péče.

Přestože k léčbě viru nejsou schváleny žádné vakcíny ani antivirové přípravky, podpůrná péče, spočívající v rehydrataci perorálními nebo intravenózními tekutinami, a léčba specifických příznaků zlepšuje šance na přežití. V současné době se vyhodnocuje řada potenciálních léčebných postupů, včetně krevních přípravků, imunitních terapií a farmakoterapií, jakož i kandidátských vakcín.

Ohnisko v Ghaně

„Zdravotnické orgány reagovaly rychle a začaly se připravovat na možnou epidemii,“ uvedl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti. „To je dobře, protože bez okamžité a rozhodné akce se Marburg může snadno vymknout kontrole. WHO je na místě a podporuje zdravotnické orgány a nyní, když je vyhlášeno ohnisko nákazy, shromažďujeme více zdrojů.“

Dosud bylo identifikováno více než devadesát rizikových kontaktů, včetně zdravotnických pracovníků a členů komunity. Všechny potenciálně ohrožené osoby byly izolovány a jsou pod bedlivým lékařským dohledem. Dobrou zprávou je, že se zatím u žádného z nich neobjevily žádné příznaky.

Vzhledem k tomu, že se tento virus nešíří aerosolem, je nejjednodušší metodou prevence v ohniscích vyhýbat se přímému kontaktu (kůže na kůži) s pacienty, jejich výměšky a tělními tekutinami a s případnými kontaminovanými materiály a nádobím. Pacienti by měli být izolováni, ale rodinní příslušníci je za dodržení hygienických opatření mohou bezpečně navštěvovat.

Diskuze (57) Další článek: Ostravské superpočítače pomohou vědcům s vývojem léků proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě

Témata článku: Zdraví, Viry, Afrika, Ebola, Marburg, WHO, Ghana, Onemocnění, Pasteurův institut, Matshidiso Moeti, Nákaza, Příznaky, Guinea, Dakar, Ohnisko, Vir Marburg, Pacient, Tekutina, ÚmrtnostSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

Izraelský obrněnec ROBUST autonomně bojuje proti pěchotě i tankům

** Izraelský zbrojní gigant Elbit Systems nedávno představil střední obrněné vozidlo ROBUST ** To je určeno pro pokročilý autonomní boj proti pěchotě i obrněným vozidlům ** Nový obrněnec by měl operovat s vysokou mírou autonomie, za každého počasí a prakticky v každém terénu

Stanislav Mihulka
IzraelVojenstvíRoboti
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy