WHO v Ghaně ohlásila první ohnisko nebezpečného viru Marburg. Hrozí úmrtností až 88 %

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila v Ghaně první ohnisko onemocnění virem Marburg. Stalo se tak poté, co laboratoře Pasteurova institutu v senegalském Dakaru potvrdily nákazu ve dvou případech oznámených na začátku července.

Prvním pacientem byl 26letý muž, který byl přijatý do nemocnice 26. června a následující den zemřel. Ve druhém případě se jednalo o 51letého muže, hospitalizovaného 28. června, jež zemřel v den přijetí. Oba nemocní vykazovali příznaky zahrnující průjem, horečku okolo 40 stupňů Celsia, nevolnost a zvracení.

Nebezpečný virus Marburg

Marburg je vysoce infekční virová hemoragická horečka ze stejné rodiny jako známější virové onemocnění Ebola. Je to teprve podruhé, co bylo toto zoonotické onemocnění zjištěno v západní Africe. Předtím byl Guineji potvrzen jeden případ v ohnisku nákazy, které bylo vyhlášeno za ukončené 16. září 2021, pět týdnů po zjištění prvního případu.

Marburg se na člověka přenáší z kaloňů a šíří se mezi lidmi přímým kontaktem s tělesnými tekutinami nakažených osob, povrchy a materiály. Onemocnění začíná náhle, vysokou horečkou, bolestí hlavy a malátností. U mnoha pacientů se do sedmi dnů rozvinou závažné krvácivé příznaky. Úmrtnost se v minulých epidemiích pohybovala od 24 % do 88 % v závislosti na kmeni viru a kvalitě lékařské péče.

Přestože k léčbě viru nejsou schváleny žádné vakcíny ani antivirové přípravky, podpůrná péče, spočívající v rehydrataci perorálními nebo intravenózními tekutinami, a léčba specifických příznaků zlepšuje šance na přežití. V současné době se vyhodnocuje řada potenciálních léčebných postupů, včetně krevních přípravků, imunitních terapií a farmakoterapií, jakož i kandidátských vakcín.

Ohnisko v Ghaně

„Zdravotnické orgány reagovaly rychle a začaly se připravovat na možnou epidemii,“ uvedl regionální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti. „To je dobře, protože bez okamžité a rozhodné akce se Marburg může snadno vymknout kontrole. WHO je na místě a podporuje zdravotnické orgány a nyní, když je vyhlášeno ohnisko nákazy, shromažďujeme více zdrojů.“

Dosud bylo identifikováno více než devadesát rizikových kontaktů, včetně zdravotnických pracovníků a členů komunity. Všechny potenciálně ohrožené osoby byly izolovány a jsou pod bedlivým lékařským dohledem. Dobrou zprávou je, že se zatím u žádného z nich neobjevily žádné příznaky.

Vzhledem k tomu, že se tento virus nešíří aerosolem, je nejjednodušší metodou prevence v ohniscích vyhýbat se přímému kontaktu (kůže na kůži) s pacienty, jejich výměšky a tělními tekutinami a s případnými kontaminovanými materiály a nádobím. Pacienti by měli být izolováni, ale rodinní příslušníci je za dodržení hygienických opatření mohou bezpečně navštěvovat.

Diskuze (57) Další článek: Ostravské superpočítače pomohou vědcům s vývojem léků proti Alzheimerově či Parkinsonově chorobě

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,