Zdraví | Viry | Ebola

WHO varuje před ohniskem eboly v Kongu. Během pěti týdnů vzrostl počet nakažených na stovku

Počátkem letošního léta se v africkém Kongu objevily nové případy eboly, což naznačovalo vznik nového ohniska tohoto virového onemocnění. Během pouhých pěti týdnů se počet případů v Rovníkové provincii (Équateur) téměř zdvojnásobil na sto, přičemž nemoc si vyžádala již 43 lidských životů.

Podrobnosti o ohnisku pocházejí od Světové zdravotnické organizace (World Health Organization; WHO), která uvádí, že od 1. června bylo potvrzeno celkem 96 případů eboly a další čtyři jsou považovány za „pravděpodobné“.

Další vlna epidemie eboly

Nejsilnější vlna epidemie eboly postihla v letech 2013 až 2016 západní Afriku, přičemž oficiální počet nakažených přesáhl 28 tisíc. Vyznačovala se poměrně vysokou smrtností – z uvedeného počtu zemřelo přes jedenáct tisíc nemocných, tj. 39 %.

Současné ohnisko je rozprostřeno na území v perimetru zhruba 300 kilometrů a čítá především venkovské oblasti. To je na jedné straně příznivý fakt, neboť nemoc se (alespoň zatím) nemůže šířit tak rychle jako v hustě obydlených městech.

Na straně druhé to však znamená značné komplikace pro zdravotníky, kteří musejí k nově infikovaným lidem cestovat do odlehlých oblastí drsným terénem na velké vzdálenosti, což jim zabere až několik dnů. Hrozí tak nákaza dalších obyvatel a pozdní zahájení léčby.

Zásadní ohnisko

První případy byly detekovány v hlavním městě provincie Mbandaka. Ohnisko se od té doby rozšířilo do 11 ze 17 zdravotnických zón. V téže provincii se vyskytlo ohnisko eboly v květnu 2018, kdy bylo během necelých tří měsíců zaznamenáno 54 případů a 33 úmrtí.

Generální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti vysvětluje: „Se sto případy eboly za méně než 100 dnů se ohnisko v Rovníkové provincii vyvíjí zásadním způsobem.“ Zdravotnické týmy se však potýkají s nedostatkem financí. V současné době je v terénu 90 odborníků WHO, kteří spolupracují s experty z téměř dvaceti partnerských organizací.

Na základě epidemie eboly upozornil v roce 2015 Bill Gates na nutnost investovat do výzkumu, systému zdravotní péče a očkování v chudých zemích. Dalším bodem dle něj měly být lidské zdroje, připravené okamžitě řešit situaci, a propojení zdravotnictví a armády. Ve své přednášce v rámci TED také popsal možnou hrozbu celosvětové epidemie, která prakticky zcela odpovídá současné pandemii nového koronaviru.

Diskuze (18) Další článek: Fanoušci Microsoft Flight Simulatoru vykoupili všechny letecké kniply

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Medicína, Bill Gates, Viry, Afrika, Ebola, VAR, TED, Nemoc, Epidemie, Zahájení, Kongo, WHO, Provincie, Ohnisko, Terén


Určitě si přečtěte

Velký den pro Apple: Uvedl tři nové Macy s vlastním procesorem M1
Lukáš Václavík
PočítačeApple
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 118

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

Co je to UWB? Nová technologie zastoupí Wi-Fi, Bluetooth i NFC a slibuje velké věci

** V nových mobilech se začíná objevovat tajemná zkratka UWB ** Jde o další technologii, jak navzájem propojit různá zařízení ** Oproti Wi-Fi a Bluetooth má řadu výhod

Lukáš Václavík | 36

Lukáš Václavík
UWBIoTTechnologie
Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co má ještě smysl kupovat. A co ne?

** Notebooky s cenou do deseti tisíc korun jsou plné kompromisů ** Existuje několik modelů dobře použitelných pro nenáročné použití ** Vhodnou alternativou jsou tablety nebo repasované počítače

David Polesný | 94

David Polesný
Jak vybrat notebookNotebooky
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10