WHO varuje před ohniskem eboly v Kongu. Během pěti týdnů vzrostl počet nakažených na stovku

Počátkem letošního léta se v africkém Kongu objevily nové případy eboly, což naznačovalo vznik nového ohniska tohoto virového onemocnění. Během pouhých pěti týdnů se počet případů v Rovníkové provincii (Équateur) téměř zdvojnásobil na sto, přičemž nemoc si vyžádala již 43 lidských životů.

Podrobnosti o ohnisku pocházejí od Světové zdravotnické organizace (World Health Organization; WHO), která uvádí, že od 1. června bylo potvrzeno celkem 96 případů eboly a další čtyři jsou považovány za „pravděpodobné“.

Další vlna epidemie eboly

Nejsilnější vlna epidemie eboly postihla v letech 2013 až 2016 západní Afriku, přičemž oficiální počet nakažených přesáhl 28 tisíc. Vyznačovala se poměrně vysokou smrtností – z uvedeného počtu zemřelo přes jedenáct tisíc nemocných, tj. 39 %.

Současné ohnisko je rozprostřeno na území v perimetru zhruba 300 kilometrů a čítá především venkovské oblasti. To je na jedné straně příznivý fakt, neboť nemoc se (alespoň zatím) nemůže šířit tak rychle jako v hustě obydlených městech.

Na straně druhé to však znamená značné komplikace pro zdravotníky, kteří musejí k nově infikovaným lidem cestovat do odlehlých oblastí drsným terénem na velké vzdálenosti, což jim zabere až několik dnů. Hrozí tak nákaza dalších obyvatel a pozdní zahájení léčby.

Zásadní ohnisko

První případy byly detekovány v hlavním městě provincie Mbandaka. Ohnisko se od té doby rozšířilo do 11 ze 17 zdravotnických zón. V téže provincii se vyskytlo ohnisko eboly v květnu 2018, kdy bylo během necelých tří měsíců zaznamenáno 54 případů a 33 úmrtí.

Generální ředitel WHO pro Afriku Matshidiso Moeti vysvětluje: „Se sto případy eboly za méně než 100 dnů se ohnisko v Rovníkové provincii vyvíjí zásadním způsobem.“ Zdravotnické týmy se však potýkají s nedostatkem financí. V současné době je v terénu 90 odborníků WHO, kteří spolupracují s experty z téměř dvaceti partnerských organizací.

Na základě epidemie eboly upozornil v roce 2015 Bill Gates na nutnost investovat do výzkumu, systému zdravotní péče a očkování v chudých zemích. Dalším bodem dle něj měly být lidské zdroje, připravené okamžitě řešit situaci, a propojení zdravotnictví a armády. Ve své přednášce v rámci TED také popsal možnou hrozbu celosvětové epidemie, která prakticky zcela odpovídá současné pandemii nového koronaviru.

Diskuze (18) Další článek: Fanoušci Microsoft Flight Simulatoru vykoupili všechny letecké kniply

Témata článku: Zdraví, Výzkum, Bill Gates, Medicína, Viry, Afrika, Ebola, VAR, Provincie, TED, Ohnisko, WHO, Nemoc, Kongo, Terén, Epidemie, Zahájení22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající auto dorazí na trh už v příštím roce. První bude slovenský AeroMobil

Létající automobily nám v minulosti slibovala již celá řada společností, slovenský Aeromobil by však celou myšlenku mohl konečně dotáhnout do cíle.

Auto.czOndřej Mára
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna