Souhlasím, bohužel to vede i k dalšímu efektu, tedy řešením hrozeb způsobem neadekvátním hrozbě, tedy tak, že lék je horší nemoci. Nijak nechci znevažovat hrozbu Covidu, ale už po pár měsících byly data, co je účinné a co ne. Přesto se zatvrzele přijímala opatření, která stála neskutečné peníze a spustila začínající ekonomickou krizi. Navíc, a na tom se shodují nezávislé posudky (viz poslední z Německa), byly hrubě potlačovány jakékoliv návrhy, názory a studie, které říkaly něco jiného než oficiální nóta.
Ze statistických dat úmrtnosti vyplývá, že podobné vlny nákaz musely světem v posledních čtyřiceti letech proběhnout minimálně třikrát, jen jsme je tehdy neuměli odhalit a byly zahrnuty do statistiky "chřipky".
Tím chci říct, ano, dnes máme prostředky, jak virus včas odhalit, ale náklady na zmírnění dopadu epidemie jsou tak strašlivě vysoké, že si je nemůžeme dovolit. Naprosto všechny vlády světa se zadlužili řešením jen jedné z mnoha na min. deset let dopředu, spíše více. Problém řešili tištěním ničím nepodložených (bezcenných peněz), což je dluh co nikdo nesplatí a bude se řešit vysokou inflací, která znehodnotí úspory většiny lidí a uvrhne spoustu z nich do chudoby.
Možná to vypadá, že to spolu nesouvisí, ale v důsledku toho se zhoršila a zhorší lékařská péče. Z nezvyšujícího se platu odvedou lidé na zdravotním pojištění podstatně nižší reálnou částku než dřív a nebude na dražší léčby. Díky tomu zřejmě zemře více lidí, než kolik měl na svědomí Covid. Nemluvě o hladu a zimě, které si ve spoustě částí světa také vyberou svou daň. Všiml jsem si, že je dnes velmi populární nejdříve jednat a pak přemýšlet o následcích a to je velké riziko.