Xerox se vrhá na 3D tisk. Zapomeňte ale na plast, tiskne tekutým kovem

Firma, která světu dala první fotokopírku a moderní osobní počítač, představila poslední technologickou novinku – 3D tiskárnu ElemX. Domů si ji nekoupíte, zatím k ní mají přístup jen studenti americké Naval Postgraduate School (NPS). Od prosince tam slouží k experimentům budoucích armádních inženýrů.

ElemX tiskne pomocí tekutých kovů. V oboru se běžně používají práškové náplně, Xerox však nasadil hliníkové dráty. Ty jsou dle jeho slov bezpečnější (prášky mohou bouchnout, lze je vdechnout) a ve výsledku i levnější. Tiskárna taví hliník při teplotě okolo 800 °C a následně nanáší ve vrstvách, jako to známe z klasických filamentů. Americká společnost tuto technologii představila již na podzim 2019, ale až o rok později se dostala k prvním zákazníkům.

Podle magazínu Popular Science má ElemX skoro tři metry na délku a dva metry na výšku. Tiskne přitom předměty o rozměrech až 300 × 300 × 130 mm. Prozatím slouží jen pro prototypování, ale v budoucnu by se dala využívat v terénu pro tisk potřebných součástek.

Od plachtění až po jadernou éru námořníci opravovali věci na moři, aby mohli dokončit své mise. Partnerství NPS a Xeroxu posune námořnictvo do 21. století,“ říká Ann Rondeau, vysloužilá viceadmirálka amerického námořnictva.

Diskuze (12) Další článek: IBM ukázalo plán pro kvantové počítače. Budou tu ještě v tomto desetiletí

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , ,