Elektrárna | Elektřina | Energetika

Z čeho vyrábíme elektřinu v Česku a jak je na tom Evropa. Větrem proti uhlí!

  • Zdroje elektrické energie jsou v rámci zemí Evropy velmi rozmanité
  • V Česku jsme závislí na hnědém uhlí a jádru
  • Nejrychleji roste podíl větrných elektráren

V souvislosti s klimatickými změnami, důrazem na snižování emisí CO₂ a rozvojem elektromobility se pozornost veřejnosti stále více soustředí na způsoby výroby elektrické energie. Popíšeme, jak jsme na tom s výrobou elektřiny v Česku, ale také v ostatních zemích Evropy. 

V následujících kapitolách se může podívat, jaké jsou trendy ve výrobě elektrické energie v rámci EU, a to s vývojem za posledních dvacet let.

Zdrojem těchto informací jsou data Mezinárodní energetické agentury (IEA) a statistického úřadu Eurostat. Ty aktuálně poskytují ověřená data do roku 2017, následně jsme proto navázali na zdroje analytické organizace Sandbag/Agora – v grafech je hranice změny zdroje dat vyznačena čárkovanou čarou. Zdrojem našich grafů byl dataset vytvořený touto organizací.

U zemí, ve kterých převažuje import elektrické energie nad exportem, jsme importovanou kapacitu zobrazili v grafu. Bez této části by grafy některých zemí byly obtížně pochopitelné (Litva, Lucembursko…). Podíly exportované energie v neuvádíme. Cílem grafů je poukázat na rozmanitost řešení pokrytí vlastní spotřeby elektřiny v jednotlivých zemích. 

Procentuální hodnota uvedená vlevo na ose Y mezi 0 % a 100 % ukazuje podíl obnovitelných zdrojů v roce 2019.

Evropská Unie: Jádro, plyn a rostoucí vítr

Prvně se podíváme na Evropskou unii jako celek, tedy v součtu všech zemí. Skladba zdrojů je poměrně pestrá, ale jeden trend posledních let je jednoznačný − vzestup podílu větrné energie na úkor spalování černého uhlí. 

Klepněte pro větší obrázek

Odklon od spalování černého uhlí je nejen ekologický, ale i ekonomický. V případě hnědouhelných elektráren není ekonomický smysl až tak silný, proto si svůj podíl stále celkem vyrovnaně drží. 

A proč tolik roste vítr? Odpověď najdete v dílčích grafech jednotlivých zemí v dalších kapitolách, a to u zemí jako je Německo nebo Dánsko. V přímořských oblastech Severního moře staví obrovské větrné farmy, které už se začínají v součtu silně podílet na celkové bilanci. Roste také podíl solární energie, ale ne tak významně. 

Diskuze (73) Další článek: Drony z ČVUT v týdnu zvítězily v Abú Zabí i USA. Naši vědci patří ke světové špičce

Témata článku: Země, Evropa, Elektrárna, Evropská unie, Velká Británie, Německo, Elektřina, Energie, Rusko, Energetika, Francie, Finsko, Španělsko, Švédsko, Slovensko, Polsko, Reaktor, Obnovitelné zdroje, Jaderná fúze, Alpa, Počerady, Zdroj dat, Belgie, Estonsko, Bohunice