Elektrárna | Elektřina | Energetika

Z čeho vyrábíme elektřinu v Česku a jak je na tom Evropa. Větrem proti uhlí!

  • Zdroje elektrické energie jsou v rámci zemí Evropy velmi rozmanité
  • V Česku jsme závislí na hnědém uhlí a jádru
  • Nejrychleji roste podíl větrných elektráren

V souvislosti s klimatickými změnami, důrazem na snižování emisí CO₂ a rozvojem elektromobility se pozornost veřejnosti stále více soustředí na způsoby výroby elektrické energie. Popíšeme, jak jsme na tom s výrobou elektřiny v Česku, ale také v ostatních zemích Evropy. 

V následujících kapitolách se může podívat, jaké jsou trendy ve výrobě elektrické energie v rámci EU, a to s vývojem za posledních dvacet let.

Zdrojem těchto informací jsou data Mezinárodní energetické agentury (IEA) a statistického úřadu Eurostat. Ty aktuálně poskytují ověřená data do roku 2017, následně jsme proto navázali na zdroje analytické organizace Sandbag/Agora – v grafech je hranice změny zdroje dat vyznačena čárkovanou čarou. Zdrojem našich grafů byl dataset vytvořený touto organizací.

U zemí, ve kterých převažuje import elektrické energie nad exportem, jsme importovanou kapacitu zobrazili v grafu. Bez této části by grafy některých zemí byly obtížně pochopitelné (Litva, Lucembursko…). Podíly exportované energie v neuvádíme. Cílem grafů je poukázat na rozmanitost řešení pokrytí vlastní spotřeby elektřiny v jednotlivých zemích. 

Procentuální hodnota uvedená vlevo na ose Y mezi 0 % a 100 % ukazuje podíl obnovitelných zdrojů v roce 2019.

Evropská Unie: Jádro, plyn a rostoucí vítr

Prvně se podíváme na Evropskou unii jako celek, tedy v součtu všech zemí. Skladba zdrojů je poměrně pestrá, ale jeden trend posledních let je jednoznačný − vzestup podílu větrné energie na úkor spalování černého uhlí. 

Klepněte pro větší obrázek

Odklon od spalování černého uhlí je nejen ekologický, ale i ekonomický. V případě hnědouhelných elektráren není ekonomický smysl až tak silný, proto si svůj podíl stále celkem vyrovnaně drží. 

A proč tolik roste vítr? Odpověď najdete v dílčích grafech jednotlivých zemí v dalších kapitolách, a to u zemí jako je Německo nebo Dánsko. V přímořských oblastech Severního moře staví obrovské větrné farmy, které už se začínají v součtu silně podílet na celkové bilanci. Roste také podíl solární energie, ale ne tak významně. 

Diskuze (73) Další článek: Drony z ČVUT v týdnu zvítězily v Abú Zabí i USA. Naši vědci patří ke světové špičce

Témata článku: Země, Evropa, Velká Británie, Německo, Evropská unie, Elektrárna, Francie, Rusko, Elektřina, Energie, Reaktor, Energetika, Slovensko, Španělsko, Švédsko, Obnovitelné zdroje, Finsko, Jaderná fúze, Rumunsko, Nizozemsko, Severní moře, Polsko, Uhlí, Vyrovnání, Bohunice


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 126

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

Je lepší hrát na PC, či na konzolích? Nebo jsou i jiné možnosti?

** Jaké jsou výhody a nevýhody hraní na počítači? ** Co mají společného a v čem se liší Xbox One, PS4 a Switch? ** Na čem hrát, když nemáte výkonné PC ani konzoli?

Lukáš Václavík | 122

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 75

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 74

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 3