Z čeho vyrábíme elektřinu v Česku a jak je na tom Evropa. Větrem proti uhlí!

  • Zdroje elektrické energie jsou v rámci zemí Evropy velmi rozmanité
  • V Česku jsme závislí na hnědém uhlí a jádru
  • Nejrychleji roste podíl větrných a slunečních elektráren

V souvislosti s klimatickými změnami, důrazem na snižování emisí CO₂ a rozvojem elektromobility se pozornost veřejnosti stále více soustředí na způsoby výroby elektrické energie. 

Na následujících listech se může podívat, z čeho Evropská unie a její jednotlivé státy vyrábějí elektřinu, a to s vývojem za posledních dvacet let.

Zdrojem těchto informací jsou data Mezinárodní energetické agentury (IEA) a statistického úřadu Eurostat. Ty aktuálně poskytují ověřená data do roku 2018, následně jsme proto navázali na zdroje analytické organizace Ember/Agora (PDF). Zdrojem našich grafů byl dataset vytvořený touto organizací.

U zemí, ve kterých převažuje import elektrické energie nad exportem, jsme v grafu zobrazili i tuto importovanou kapacitu. Bez této části by podíly zdrojů v některých zemí byly obtížně pochopitelné. Exportovanou energii naopak neuvádíme. Cílem grafů je poukázat na rozmanitost řešení pokrytí vlastní spotřeby elektřiny v jednotlivých zemích. 

Tento článek na Živě poprvé vyšel v roce 2020. V květnu 2021 jsme ho aktualizovali o nová data za loňský rok a trochu jinak jsme připravili grafy.

Evropská Unie: Jádro, plyn a rostoucí vítr

Napřed se podíváme na Evropskou unii jako celek, tedy v součtu všech 27 zemí (už bez Velké Británie). Skladba zdrojů je poměrně pestrá, ale jeden trend posledních let je jednoznačný − vzestup podílu větrné a čím dál více i solární energie na úkor spalování černého uhlí. V EU roste podíl obnovitelných zdrojů energie, je už na 38 %.

Poznámky ke grafům

Načítání interaktivních grafů může chvíli trvat. Pro jistotu jsme je proto přidali i jako obrázky do galerie v úvodu článku. Kdybyste chtěli grafy prozkoumat ve větším formátu, najdete je v Tableau Public.

Sloupce ukazují podíl zdrojů elektrické energie v jednotlivých letech od 2000 do 2020. 

Zdroje jsou v každém grafu seřazeny od nejsilnějších v roce 2020 (dole) až k těm nejméně zastoupeným.

Černá čára ukazuje vývoj podílu obnovitelných zdrojů elektrické energie.

Když nad graf umístíte kurzor myši, v bublině se objeví další informace: rok, název zdroje a jeho podíl. Kvůli místu jsme do každého grafu už nepřidávali barevnou legendu, sáhnutí myší je rychlé. Legenda je ale případně tady:

Klepněte pro větší obrázek

Odklon od spalování černého uhlí v EU je nejen ekologický, ale i ekonomický. V případě hnědouhelných elektráren není ekonomický smysl až tak silný, proto si svůj podíl stále celkem vyrovnaně drží; i když v posledním roce se už zmenšil. 

A proč tolik roste vítr, který je už třetím nejsilnějším zdrojem? Odpověď najdete v dílčích grafech jednotlivých zemí v dalších kapitolách, a to u zemí jako je Německo nebo Dánsko. V přímořských oblastech Severního moře staví obrovské větrné farmy, které už se začínají v součtu silně podílet na celkové bilanci. Roste také podíl solární energie, ale ne tak významně. 

Na dalším listu najdete strukturu zdrojů elektrické energie v Česku. Následovat budou další země.

Diskuze (92) Další článek: Největší svého druhu. Acer vyrobil první 17" Chromebook

Témata článku: Země, Evropa, Velká Británie, Elektrárna, Elektřina, Energie, Evropská unie, Německo, Polsko, Švédsko, Rusko, Obnovitelné zdroje, Francie, Slovensko, Finsko, Energetika, Řecko, Španělsko, Rakousko, Nizozemsko, Reaktor, Slovinsko, Jaderná fúze, Lucembursko, Bohunice40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Po prvních obrázcích přichází také první teaser trailer.

Michal Maliarov
FPSVideoAdventury
Vychází Ubuntu 21.10. Má nové aplikace i funkce, avšak krátký život
Lukáš Václavík
UbuntuOperační systémyLinux