Z celého Česka byla viditelná polární záře. Tentokrát si ji mohli vychutnat i obyvatelé měst

V noci z neděle na pondělí mohli obyvatelé na území celé naší republiky na obloze pozorovat polární záři – jev, který se v našich zeměpisných šířkách vyskytuje jen velmi ojediněle. Jedná se o světelný úkaz, nastávající v ionosféře ve výšce od 80 kilometrů výš.

O možnosti výskytu polární záře informoval v neděli 23. dubna v 19:39 na sociální síti Twitter Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). „Dnes večer je naděje na polární záři – před hodinou dorazil k zemi od slunce materiál z koronálního výronu. Záři zkuste zahlédnout nad severním obzorem, nutností je ale tmavá obloha,“ uvedl.

Polární záře nad Českem

Ačkoli za běžných okolností bývá polární záře viditelná pouze v oblastech, kde výhled na oblohu neruší světelné znečištění, tentokrát ji mohli zahlédnout i obyvatelé větších měst, jako je Praha, Plzeň či Havířov. V některých oblastech ji bylo možné pozorovat pouhým okem, případně šlo jev zachytit na fotografii s dlouhou expozicí.

Polární záře byla letos viditelná již podruhé – v únoru byla pozorovatelná v severních částech naší země. Dle ředitele organizace Planetum Jakuba Rozehnala bývá většinou viditelná jako červená záře, která v některých případech může přejít do zelených odstínů.

Polární záře, také nazývaná „aurora borealis“ na severní polokouli a „aurora australis“ na jižní polokouli, je přírodní jev, který vzniká v atmosféře ve vysokých zeměpisných šířkách v důsledku interakce slunečního větru a magnetického pole Země.

Jak vzniká polární záře?

Nabité částice nesené slunečním větrem při tomto jevu interagují s magnetickým polem Země a dochází k výbojům energie. Tyto výboje emitují světelné záření v různých barvách, což vytváří polární záři. Obvykle se vyskytuje v oblasti blízko magnetických pólů Země, protože tam je magnetické pole nejsilnější.

Navzdory tomu, že jsou polární záře způsobeny interakcí slunečního větru s magnetickým polem Země, nejsou zdaleka tak nebezpečné jako jiné projevy sluneční aktivity. Mohou však ovlivnit některé telekomunikační systémy, jako jsou rádiové vysílače a družice, a také způsobit výpadky napájení v oblastech, kde jsou rozvodné sítě náchylné na výkyvy proudu.

Polární záře byla pozorována lidmi po celá staletí, a existuje mnoho mýtů a pověstí, které se s tímto jevem spojují. Například ve starověkém Norsku si lidé mysleli, že je polární záře vyvolávána Valkýrami prohánějícími se po noční obloze na svých koních. V Kanadě a Grónsku Inuité věřili, že polární záře je způsobena duchy zemřelých, kteří se snaží komunikovat se živými lidmi.

Dnes vědci stále zkoumají polární záři a snaží se lépe porozumět procesům, které ji způsobují. Polární záře je nejen nádherným přírodním jevem, ale také důležitým prvkem výzkumu vesmíru a pochopení naší sluneční soustavy.

Diskuze (3) Další článek: Další naděje v boji proti rakovině. „Zázračný“ gel ničí nádory v mozku, u myší má 100% účinnost

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,