Z centra Mléčné dráhy vystřelují záhadná mračna chladného plynu

  • V Mléčné dráze se děje spousta zajímavých věcí
  • Z jejího centra vystřelují mračna hustého chladného plynu
  • Zatím je záhadou, co tato oblaka plynu vlastně odpaluje

V centru Mléčné dráhy přebývá naše supermasivní černá díra. A kromě toho se tam děje spousta zajímavých věcí. Mezinárodní tým badatelů nedávno objevil mračna hustého chladného plynu, které vylétávají z centra Mléčné dráhy jako vystřelené kulky.

V těchto pozorováních sehrálo klíčovou roli zařízení APEX (Atacama Pathfinder EXperiment), které provozuje Evropská jižní observatoř ESO v Chile na Observatoři Chajnantor v nadmořské výšce 5060 metrů. Jde o radioteleskop, který pracuje na milimetrových a submilimetrových vlnových délkách.

Zatím je záhadou, co tato oblaka plynu vlastně odpaluje. Jak ale uvádí členka výzkumného týmu Naomi McClure-Griffiths z Australian National University, jejich objev by mohl významně přispět k našemu pochopení vývoje galaxií.

Jako střelit sám sebe do nohy

Galaxie jsou podle ní očividně dobré v tom, jak střelit sebe sama „do nohy“. Když totiž galaxie ztrácejí takový plyn, tak tím ztrácejí materiál pro tvorbu nových hvězd. Když přijdou o velké množství plynu, tak se v dotyčné galaxii může tvorba hvězd úplně zastavit.

Pro vědce je zároveň velmi lákavé zjistit, co se to vlastně děje v oblasti centra Mléčné dráhy. Stále tomu moc nerozumíme. Před pár lety jsme objevili Fermiho bubliny, což jsou dvě ohromná mračna horkého plynu, která vyzařují tvrdé záření.

Cosi je muselo vyfouknout z centra Mléčné dráhy. Teď se ale ukázalo, že odtamtud vylétají i mračna chladného plynu. Chladný plyn je mnohem těžší a pohybují se mnohem rychleji.

Zatím není jasné, zda se na odpalování mračen chladného plynu nějak zásadně podílí supermasivní černá díra. Plyn může rovněž pocházet z tisícovek mladých masivních hvězd, které se také vyskytují v oblasti centra Mléčné dráhy.

Teď je to poprvé, kdy jsme „vystřelování“ mračen chladného plynu pozorovali v Mléčné dráze. Viděli jsme to sice již dříve v okolních galaxiích, kvůli jejich vzdálenosti ale nemůžeme tento proces pozorovat ve větších detailech.

Foto: NASA Goddard Space Flight Center, CC BY 2.0

Diskuze (3) Další článek: Hit jara nefunguje. Videokonference Zoom mají velký výpadek

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Zajímavá věc, Plyn, Dráha, Fermi, Odpalování, Apex, Naomi, Mračno, Černá díra, Hvězda, Goddard, Space Flight Center, Oblaka, Záhada, Mléčná dráha, Chile, Galaxie22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

22 nejlepších erotických thrillerů. Kde je najdete online?

V žáru vášně, Osudová přitažlivost, Základní instinkt, Ďábelská svůdkyně, Nebezpečné hry, Dvojitý milenec. Exkurze do historie subžánru erotických thrillerů, v němž se napětí mísí se vzrušením.

Marek Čech
Filmy, které musíte vidět
Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

Mexické drogové kartely používají drony s malými bombami. Odhození a zásah rovnou nafilmují

** Mexické drogové kartely využívají pozoruhodné nekonvenční zbraňové systémy ** Patří mezi ně rovněž drony v mnoha podobách ** Nedávno zveřejněné video zachycuje útok dronu shazujícího malé bomby

Stanislav Mihulka
MexikoDrogyZbraně
Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

Izrael díky speciální kamufláži zařídil pro své vojáky „neviditelnost“

** Materiál „Kit 300“ představuje vizuální i termální kamufláž ** Dokáže zablokovat tepelné vyzařování maskovaného vojáka či třeba stroje ** Velký kus materiálu Kit 300 může ukrýt vozidlo až do velikosti Hummeru

Stanislav Mihulka
IzraelMateriálArmáda
Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

Černobyl po 35 letech: Stále vypadá děsivě, elektřina se tu ale vyrábí dál

** Uběhlo 35 let od tragické nehody v černobylské elektrárně ** Celá oblast je událostí stále silně poznamenaná ** Z Černobylu ale znovu teče elektřina – tentokrát solární

David Polesný
Elektrárna
Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

Nový americký dělostřelecký systém zlomil rekord nejrychleji vystřeleným projektilem

** Nový dělostřelecký systém U.S. Army před časem zlomil rekord v rychlosti výstřelu ** Umožnila to speciální hnací náplň munice ** Za účelem jejího vývoje byl postavený pozoruhodný balistický simulátor (BSIM)

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda