Technika | Budoucnost | Letadla

Z Londýna do Sydney za 4 hodiny? Pro hypersonické letadlo to v roce 2030 bude hračka

Na UK Space Conference 2019, která probíhala koncem září ve Walesu, oznámila britská vesmírná agentura zahájení spolupráce s Australian Space Agency. Cílem je příprava stroje, označovaného jako „vesmírné hypersonické letadlo“, který má nabídnou možnost cestovat mezi Velkou Británií a Austrálií nadzvukovou rychlostí. O novince informoval server Techspot.

Pohon bude zajišťovat motor SABRE, který je aktuálně vyvíjen britskou firmou Reaction Engines Limited se sídlem v Oxfordshiru. Do roku 2030 by nadzvukové lety měly umožnit cestovat mezi Velkou Británií a New Yorkem za pouhou jednu hodinu a z Londýna do Austrálie za čtyři hodiny.

Hypersonické letadlo

Nemalé ambice kosmických agentur Spojeného království a Austrálie stvrdil podpis dohody o „prvním vesmírném mostu na světě“. „Dohoda přinese významné výhody našemu prosperujícímu kosmickému průmyslu, usnadní nové obchodní a investiční příležitosti a výměnu znalostí a nápadů,“ komentoval generální ředitel britské vesmírné agentury Graham Turnock.

Motor SABRE (Synergetic Air-Breathing Rocket Engine) má z hlediska spotřeby paliva nároky odpovídající běžnému proudovému motoru, avšak dokáže nabídnout výkon a schopnost dosahovat vysoké rychlosti jako raketové motory. Dle Turnocka je tato pohonná jednotka v „pokročilé fázi vývoje“, má být „zelenější“ a z hlediska nákladů levnější než současné technologie.

Firma Reaction Engines provedla v dubnu letošního roku úspěšné testy předchlazovače, ve kterých simulovala podmínky při rychlosti Mach 3,3 (více než trojnásobek rychlosti zvuku). Tyto simulace byly provedeny v testovacím zařízení v Colorado Air and Space Port v USA a výsledky jsou označovány jako úspěšné.

První úspěšné testy

Testy předchlazovače měly zjistit, zda extrémně horké teploty, způsobené vysokorychlostním prouděním vzduchu motorem, nepoškodí žádné součásti. Společnost uvedla, že tato komponenta byla schopna ochlazovat plyny s teplotou nad 1000 ° C na okolní teplotu za méně než půl sekundy.

Vedoucí projektu Shaun Driscoll konstatuje, že zatímco vývoj raketových motorů v uplynulých 70 letech stagnoval, letecké motory v průběhu posledních desetiletí získaly výrazně vyšší účinnost. „Pokud dokážete zkombinovat letadlový a raketový motor, můžete mít velmi lehký a efektivní pohonný systém a v podstatě vytvořit kosmické letadlo.“

Revoluční pohonná jednotka přilákala zájem velkých firem z oboru. Například BAE Systems, Rolls-Royce a Boeing investovaly více než sto milionů britských liber, tedy v přepočtu bezmála tři miliardy korun.

Diskuze (57) Další článek: Huawei přiznalo, že Harmony OS v následující době Android nenahradí

Témata článku: Technika, Budoucnost, USA, Doprava, Letadla, Létání, Austrálie, Velká Británie, Boeing, Raketový motor, Sydney, Teplota, Úspěšný test, BAE Systems, Reaction Engines, Spojené království, Londýn, New York, Motor, Rychlost, Rolls-Royce, Hračky, Wales, Pohonná jednotka, Letadlo


Určitě si přečtěte

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

HTTPS byl pouze první krok. Chrome zavádí DoH, tedy šifrované DNS. Dopady mohou být obrovské

** Šifrovaný web je dnes už samozřejmost ** Jeden díl skládačky ale ještě chybí – DNS ** Firefox už začal a teď se na šifrované DNS chystá i Chrome

Jakub Čížek | 94

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

Co všechno se spouští se startem Windows a proč by vás to mělo zajímat

** Společně s operačním systémem se spouští řada aplikací a služeb ** Mohou mít negativní dopad na celkovou dobu startu Windows ** Jak získat kontrolu nad automaticky spouštěnými programy?

Karel Kilián | 57

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6