Český hydrometeorologický ústav přišel na sociální síti X se zajímavou zprávou – v následujících týdnech by do střední Evropy mohl proudit velmi studený vzduch z polárních oblastí. Za vším stojí jev označovaný jako náhlé stratosférické oteplení, který meteorologové právě pozorují vysoko nad Zemí.
Ve výškách několika desítek kilometrů nad severním pólem se nachází oblast nízkého tlaku vzduchu, které odborníci říkají polární vortex neboli polární vír. Tento vír normálně udržuje studený arktický vzduch „uzamčený“ v oblasti kolem pólu. Nyní však dochází k jeho výraznému oslabení – teploty ve stratosféře se během několika dnů dramaticky zvýší z hodnot hluboko pod -50 °C až nad nulu.
Když dojde k narušení polárního vortexu, zvyšuje se pravděpodobnost, že se mrazivý arktický vzduch „vylije“ do nižších zeměpisných šířek, včetně Evropy nebo Severní Ameriky. „Stát se to může, ale nemusí, a nelze přesně říct dopředu, kam se případně arktický vzduch dostane,“ upozorňují meteorologové z ČHMÚ.
Je to přirozený jev
Musíme zdůraznit, že náhlé stratosférické oteplení je zcela přirozený jev, který se objevuje v průměru jednou za zimu. Jeho princip nesouvisí s klimatickou změnou, nicméně nejnovější studie naznačují, že globální oteplování může prodlužovat jednotlivé fáze tohoto procesu.
Podle předpovědí ČHMÚ se první náznaky změny počasí projeví už v tomto týdnu, kdy k nám začne proudit chladnější kontinentální vzduch z Asie. „Žádné třeskuté arktické mrazy nás sice nečekají, ale bude zajímavé sledovat, jak se situace bude vyvíjet i vlivem stratosférického oteplení v dalších týdnech,“ uvádějí meteorologové.
Vliv polárního vortexu na zimu
Podobné události v minulosti vedly k významným vlnám mrazů. Například v roce 2019 způsobil narušený polární vortex ve Spojených státech amerických tak extrémní mrazy, že v některých oblastech hrozil vznik omrzlin již po 10 minutách pobytu venku. V Evropě zase tento jev přispěl k mimořádně studeným zimám v letech 2009-2010 a 2010-2011.
Zajímavé je, že se polární víry netýkají jen Země – vědci je pozorovali i na jiných planetách sluneční soustavy, například na Marsu, Jupiteru či Saturnu. Kuriozitou je v tomto směru jižní pól Saturnu, kde je jako jediný známý polární vír ve sluneční soustavě teplý.
Tento týden bude podle předpovědí Českého hydrometeorologického ústavu srážkově chudý. I když nás tedy nečekají extrémní mrazy, měli bychom se připravit na chladnější období. Meteorologové budou situaci dále sledovat a informovat o jejím vývoji.
Zdroj: ČHMÚ na X.