Z nebe nad Afrikou padaly kusy kovu. Byly to trosky čínské rakety Long March 5B

V pondělí doslova spadl z nebe velký kus čínské rakety Long March 5B. Stal se tak jedním z největších člověkem vyrobených předmětů, který z vesmíru nekontrolovaně dopadl na povrch naší planety. Dle původních předpokladů měly trosky stroje skončit v Atlantském oceánu.

Nakonec to ale (doslova) dopadlo jinak – zpravodajský server Afrik Soir informoval o několika kovových předmětech, které dopadly na území Pobřeží slonoviny. Největší kus – přibližně deset metrů dlouhá trubka – spadl do obydlené oblasti, konkrétně do vesnice Mahounou. Pád kovového objektu byl doprovázen několika záblesky a hlukem, slyšitelným v několika okolních okrscích.

Trosky bombardovaly Afriku

Další kovové trosky dopadly v okolí měst Bouaké, Tiébissou, Dimbokro a Bongouanou. V městečku N’Guinou dokonce pronikl kus, vážící asi padesát kilogramů, střechou rodinného domu. Naštěstí se všechny incidenty obešly bez zranění a ztrát na životech.

Místní četnictvo zahájilo vyšetřování, jehož cílem je potvrdit hypotézu, že se jedná o trosky čínské rakety. Lze předpokládat, že místní samospráva pak bude vymáhat náhradu materiálních škod, způsobených dopady úlomků.

Může za to čínská raketa!

Dosavadní zjištění ukazují, že se jedná o části čínské rakety Long March 5B. Ta odstartovala do vesmíru 5. května a úspěšně splnila svou misi, avšak sestup její nosné části neproběhl podle předpokladů. Zůstala totiž na nestabilní oběžné dráze kolem naší planety a odborníci předpověděli její pád do atmosféry na začátek tohoto týdne.

Podobné události obvykle končí destrukcí, kdy objekt shoří v atmosféře. Long March 5B je však mimořádně velká raketa o rozměrech 30 × 5 metrů a váze 21 tun. Masivnější objekty mají šanci průchod atmosférou přežít a dopadnout na zemský povrch.

Nejde o první případ, kdy na Pobřeží slonoviny dopadly objekty z vesmíru. V noci z úterý na středu 31. ledna tohoto roku našli rolníci na severu země poblíž vesnice Djorofa na stromě visící objekt, který byl později označen jako satelit.

Diskuze (4) Další článek: Fotoaparáty pod tlakem mobilů jen tak nevymřou. Těšte se na nové přístroje i technologie na pozadí

Témata článku: Vesmír, Technika, Kosmonautika, Raketa, Čína, Afrika, Trosky, Nebe, Cin, Pobřeží slonoviny, Kus kovu, Atlantský oceán, Long March, Kovy, Kus, Mar, Čínská raketa, ObjektNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

Facebook má nejspíš vaše telefonní číslo, i když jste mu ho nikdy nedali. Tímto tajným nástrojem ho můžete smazat

**Meta poskytuje nástroj na vymazání telefonních čísel a e-mailových adres z Facebooku a Instagramu **V minulosti Mark Zuckebrg popřel, že by Facebook vytvářel stínové profily **Metě teď můžete sebrat klíčové iddentifikátory, pořád o vás ale nejspíš ví mnoho dalšího

Petr Urban
MetaSledováníSociální sítě
Konec českého poskytovatele internetu v přímém přenosu. Připomíná to krachující energetické firmy
Lukáš Václavík
CETINPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

Vědci zkoumali přesnost měření stavby těla u hodinek od Samsungu. Výsledky všechny překvapily

** Chytré hodinky běžně bereme jako informativní měřidla ** Jak si však stojí ve srovnání s profesionálními měřiči ** Při měření stavby těla se na hodinky můžete spolehnout

Martin Chroust
Galaxy Watch4Měření