Z první domácí čínské letadlové lodě začaly operovat stíhací letouny J-15

  • Z čínské letadlové lodi CNS Šan-tung zahájily operace palubní stíhací letouny Shenyang J-15
  • Ty jsou označované jako „Létající žraloci“
  • Jde o věrné kopie ruských Suchojů Su-33

Čína se v posledních letech snaží vybudovat loďstvo, které by se mohlo prosadit na mezinárodním poli. Součástí těchto snah je i zavádění letadlových lodí. I když je v tomto ohledu Čína stále na hony vzdálená U. S. Navy, jak do počtu lodí, i do zkušeností, tak je jejich pokrok patrný.

Jak to u Číny bývá zvykem, o letadlových lodích vypouštějí jen velmi málo oficiálních informací. Nicméně, čínské úřady nedávno zveřejnily, že z první domácí čínské letadlové lodi CNS Šan-tung zahájily operace palubní stíhací letouny Shenyang J-15, označované jako „Létající žralok“.

Jako obvykle, jak letadlová loď, tak i dotyčné palubní stíhače jsou velmi věrnými kopiemi o něco starších ruských strojů. CNS Šan-tung jako by z oka vypadla ruské letadlové lodi Projekt 1143.5 Kreml, která teď pluje pod čínskou vlajkou jako CNS Liao-ning. Letoun Shenyang J-15 je zase velice podobný ruskému palubnímu stíhacímu letounu Suchoj Su-33 (v kódu NATO „Flanker-D“).

Zbraně o celkové hmotnosti až 8 tun

Jednomístné dvoumotorové letouny J-15 dosahují rychlosti až Mach 1,98, mohou vystoupat do výšky 20 kilometrů a jejich bojový dolet činí zhruba 1 500 kilometrů. Jejich výzbroj tvoří 1 kanon ráže 30 mm se 150 náboji a zbraně umístěné na celkem 10 externích závěsech, o celkové hmotnosti až 8 tun.

Mohou to být například střely vzduch-vzduch, střely vzduch-země, protilodní střely včetně hypersonických, různé typy pum a raket, nebo vybavení pro elektronický boj.

Letadlová loď Šan-tung je v tuto chvíli největším, vojensky nejsilnějším a nejvíce sofistikovaným námořním plavidlem, jaké kdy Čína postavila. Stavba lodi byla zahájena v listopadu 2013 v loděnici Dalian Shipbuilding Industry Company (DSIC) v Ta-lienu. Na vodu byla spuštěna v dubnu 2017 a v prosinci 2019 vstoupila do služby v čínském námořnictvu.

CNS Šan-tung má délku 315 metrů, konvenční pohon a plný výtlak asi 70 tisíc tun. Může nést až 36 letounů Shenyang J-15, což je o polovinu více, nežli první letadlová loď ve službách Číny, tedy Liao-ning. Palubní stíhače doplní další letouny a také vrtulníky, včetně transportních, výstražných, protiponorkových a záchranných.

Titulní foto: Tyg728, CC BY-SA 4.0

Diskuze (77) Další článek: Terabajt v odolném provedení: Externí disk SanDisk Extreme Pro Portable SSD 1TB

Témata článku: Technika, Vojenství, Letadla, Čína, Armáda, loď, Zbraně, NATO, Lodě, Letoun, Žralok, Stíhací letoun, Cin, DSIC, Dalian, Shenyang, Stíhač, Dóm, Věrná kopie, Tisíc tun, Kreml, Letadlová loď, Šan-tung, DomácíWestern Digital má nové „modré“ SSD. Zvyšují rychlost, ale i cenu
Lukáš Václavík
Western DigitalÚložištěSSD
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály