Americké letadlové lodi stále ještě budí respekt na světových oceánech. Pro Čínu je to zjevně problém, kterému se snaží čelit po svém. Nedávno zveřejněné satelitní snímky dokládají, že čínská armáda vybudovala cvičný cíl, který má věrnou podobu americké superletadlové lodi USS Gerald R. Ford.
Práce na tomto cvičném cíli začaly v listopadu 2023, tedy velmi nedávno. Není pochyb o tom, že jde o nepřátelsky laděný signál. Tato letadlová loď, která byla uvedena do služby v námořnictvu v létě 2017, stála asi 12,9 miliard dolarů a představuje nejdražší loď US Navy s velkou vojenskou hodnotou.
Cvičný cíl v této podobě výmluvně dokládá touhu Číny posilovat svou schopnost napadat americké letadlové lodě a další válečná plavidla na velkou vzdálenost. Není tajemstvím, že Čína současně intenzivně rozšiřuje arzenál protilodních balistických raket a střel s plochou dráhou letu. Jde o součást čínské strategie získávat reálnou i psychologickou převahu ve stále větší části západního Pacifiku.
Věrná silueta v životní velikosti
Snímek cvičného cíle „Ford“ pořídily na Nový rok satelity společnosti Planet Labs. Nachází se ve vojenském prostoru v poušti Taklamakan v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Jde o věrnou siluetu zmíněné letadlové lodi, v životní velikosti.
Délka reálné letadlové lodi je přitom 337 metrů. Na cvičném cíli je rovněž patrný ostrov, katapultové dráhy a typické tvary siluety USS Gerald R. Ford, přesně ve stejných pozicích.
Podoba s reálnou letadlovou lodí jde ale ještě dál, než je na první pohled patrné. V prostoru tohoto cvičného cíle jsou rovněž patrné různé stožáry a další struktury, které podle všeho slouží k odrážení rádiových vln a vytváří věrnou radarovou signaturu USS Gerald R. Ford. Všechno dohromady vytváří „přízračnou“ letadlovou loď v poušti, aniž by bylo nutné stavět náročnou konstrukci.
Podobný přístup Čína využila již v minulosti u podobných cvičných cílů v poušti Taklamakan i na dalších místech, včetně mořské hladiny. Podle expertů jsou takto vylepšované cvičné cíle relevantní nejen pro testování již existujících zbraňových systémů, ale především pro vývoj nových a vylepšených zbraňových radarů i dalších senzorů, obranných opatření na útočných zbraních a systémů pro elektronický boj.