Tohle umí technologie. Jak víme, že Vikingové pobíhali po Americe přesně o 471 dříve než Kolumbus

Zapomeňte teď na Kryštofa Kolumba. Evropané byli v Americe už o 500 let dříve. Konkrétně Vikingové. Nevíme, kdy se jim to povedlo poprvé, ale zcela přesně víme, že na ostrově Newfoundland byli v roce  1021.

S datováním pomohly sluneční erupce, které do zemské atmosféry vrhly abnormální množství radioaktivního uhlíku-14, který se zachytil ve stromech. Když pak o několik letokruhů později stromy pokáceli Vikingové, bylo snadné dopočítat, ve kterém roce to bylo.

A ještě jedna zábavná početní historka. Tentokrát se vrátíme ke Kolumbovi. Na Jamajce se nechával hostit domorodci, ale po půlroce začínal jeho božsky status umdlévat. Naštěstí s sebou měl astronomický almanach a vyčetl v něm, že 29. února 1504 nastane úplné zatmění měsíce. Domorodcům to podal tak, že jestli ho nebudou i nadále hostit, nechá Měsíc zmizet v krvavé lázni. Povedlo se – jak to místní viděli, hned obnovili příspěvky na konto „Kryštof v tísni“.

Další díly Z VESMÍRU:

Z vesmíru

Každý týden novinky z astronomie a průzkumu vesmíru. Dozvíte se, co můžete vidět na nočním nebi, ale také o pozorovací technice, observatořích, výzkumech, objevech a zkrátka všem, co s astronomií souvisí. 

Sledujte také: Vesmírné zprávy, Elonovinky, Vesmírná technikaTýden Živě 

Diskuze (8) Další článek: Sledujte start kosmické lodi Progress i její připojení k Mezinárodní vesmírné stanici

Témata článku: Vesmír, Video, Historie, Z vesmíru, Měsíc, Kolumbus, Amerika, Jiří Dobrý, Kulaté výročí, Viking, StromModerní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

Moderní vojenské technologie. AI překoná kalašnikov, deep fake Zelenskyj je mocnější než tank

I když je značná část armádních technologií neveřejná a k detailům sofistikovaných systémů se nikdy nedostaneme, nastavené trendy jsou jasné. Směřujeme k automatizovanému bojišti, umělé inteligenci využívané v informačních válkách a internetu vojenských věcí. Konec konvenční války to ale neznamená.

Stanislav Janů
ArmádaTechnologie
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2