Z VESMÍRU: NASA otestuje novinku. Rádiovou komunikaci se satelitem nahradí laser

Rádiová komunikace satelit – Země se používá odjakživa. Potřebujete obří parabolu na Zemi, rozměrné zařízení na satelitu, které pak plýtvá energií, aby vyzářilo široký kužel signálu požadovaným směrem. Výsledkem je komunikace sice spolehlivá, ale pomalá.

NASA teď zkusí nahradit rádio laserem. Výhodou je o několik řádů vyšší přenosová rychlost, úspora energie, rozměrů i hmotnosti a menší jsou i komunikační jednotky na zemi. Ale pochopitelně jsou tu i nevýhody. Laser je složitější vyrobit a musí být zcela přesně zacílený, jinak se spojení nenaváže.

A proč NASA zkouší lasery až teď? Vždyť SpaceX už má laserové satelity Starlink na orbitě…

Minulé díly Z VESMÍRU:

Z vesmíru

Každý týden novinky z astronomie a průzkumu vesmíru. Dozvíte se, co můžete vidět na nočním nebi, ale také o pozorovací technice, observatořích, výzkumech, objevech a zkrátka všem, co s astronomií souvisí. 

Sledujte také: Vesmírné zprávy, Elonovinky, Vesmírná technikaTýden Živě 

Diskuze (11) Další článek: Recenze mesh systému TP-Link Deco X20-DSL. XDSL snadno a rychle

Témata článku: Vesmír, Video, SpaceX, NASA, Z vesmíru, Země, Energie, Satelit, Komunikace, Laser, Rádio, Novinka, Rádiová komunikace, Parabola, Satelitní komplety na Heureka.czVypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

Vypadá jako iPhone 14 Pro Max, ale zdání klame. Čínská kopie však stojí jen dvacetinu toho, co originál

** Kopii iPhonu 14 Pro Max dnes pořídíte o 90% levněji, než originál ** Krabička je stejná, telefon má samozřejmě jiný hardware i výkon ** I přesto máte pocit, že držíte skutečný iPhone

Martin Chroust
ČínaKopie
Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

Wear OS 2 pomalu zavírá krám. Po resetu nefungují poznámky ani Google Mapy, a brzy bude hůř

** Google připravil novou verzi aplikací Google Map a Google Keep ** Pokud si resetujete Wear OS 2 hodinky, už je nesputíte ** Je to jen čirá náhoda, nebo taktika, jak vás přimět k upgradu?

Martin Chroust
Google MapyWear OS
Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

Jak je možné, že plachetnice pluje třikrát rychleji než vítr, který ji pohání

** Některé závodní trimarány překonají rychlost větru, který je pohání ** Jak je něco takového vůbec možné? Neporušují zákony fyziky? ** Ale vůbec ne. Stačí si připomenout sčítání vektorů

Jakub Čížek
JachtaFyzikaTechnologie