Z VESMÍRU: Pozemské vs. vesmírné dalekohledy. Jak do souboje zapadá teleskop na palubě Boeingu?

Z VESMÍRU: Pozemské vs. vesmírné dalekohledy. Jak do souboje zapadá teleskop na palubě Boeingu?

V novém dílu pořadu Z vesmíru uspořádal Jiří Dobrý souboj vesmírných a pozemských dalekohledů. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Pár těch očividných vás patrně napadne – mraky, cena, servis, upgrade, velikost, ale jak se na pozorování podílí gravitace a proč se Hubblu nemusí leštit zrcadlo?

A věděli jste o dalekohledu, který se pohybuje někde mezi těmito dvěma kategoriemi? Doslova. Je totiž umístěný na palubě Boeingu 747 (projekt Sofia) a startuje z domovských USA, nebo z Nového Zélandu.

Z vesmíru

Každý týden novinky z astronomie a průzkumu vesmíru. Dozvíte se, co můžete vidět na nočním nebi, ale také o pozorovací technice, observatořích, výzkumech, objevech a zkrátka všem, co s astronomií souvisí. 

Sledujte také: Vesmírné zprávy, Elonovinky, Vesmírná technikaTýden Živě 

Diskuze (2) Další článek: Adata jde dobývat trůn. Slibuje nejrychlejší DDR5, externí SSD i SD kartu

Témata článku: Vesmír, Video, Z vesmíru, USA, Hubble, Dalekohledy, Boeing, Souboj, Nový Zéland, Sofia, Paluba, Dalekohled, Teleskop, Vesmírný dalekohled, Jiří Dobrý40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály