Z vesmíru vypadá zatmění Slunce ještě impozantněji než ze Země. Podívejte se na video NASA

Sledovat úplně zatmění Slunce ze Země je jistě zajímavé. Pokud však máte to štěstí, že se právě nacházíte v kosmu, např. na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), může jít o ještě větší zážitek.

To ostatně potvrzuje i nové video NASA, zachycující část průběhu zatmění, k němuž došlo v pondělí 8. dubna (a které bylo bohužel viditelné jen v pásmu pokrývajícím části Severní Ameriky, od Mexika po Kanadu).

Velká výhoda pochopitelně je, že z oběžné dráhy lze dobře sledovat nejen Měsíc procházející před Sluncem, ale rovněž stín, který naše přirozená družice vrhá dolů na Zemi.

Na videu jsou tak zachycena města jako Dallas, Indianapolis, Cleveland či Niagara Falls ponořená do tmy, přestože ve Spojených státech v té době bylo odpoledne.

Je ovšem zapotřebí vzít v potaz, že ISS se pohybuje – při průměrné rychlosti kolem 27 720 km/hod obíhá naší planetu s periodou cca 92 minut. To mj. znamená, že tuto nebeskou show z ní lze pozorovat pouze po omezenou dobu.

Výše jmenovaná kosmická agentura se během dosud posledního zatmění Slunce každopádně dobře bavila, což dokládá i její následující příspěvek na sociální síti X (dříve Twitter):

Diskuze (1) Další článek: Další hrobeček u Googlu. Digitální interaktivní tabule Jamboard skončí letos v říjnu

Témata článku: , , ,