Za jak dlouho se nabije Škoda Enyaq? Může to zvládnout i za 40 minut, ale doma ani noc nemusí stačit

Premiéra elektromobilu Škoda Enyaq iV opět probudila diskuze kolem elektromobilů a jejich praktickému využití. Jedním z typických argumentů kritiků je zdlouhavé dobíjení, ale na tento argument je přitom nová elektrická škodovka dobře připravena.   

Automobil nabízí tři různé možnosti dobíjení. Zaprvé se dá nabíjet pomocí běžné domácí zásuvky, kdy to pochopitelně trvá nejdéle. Takto lze dodávat výkon maximálně 11 kW. V závislosti na velikosti baterie trvá takové nabíjení šest až osm hodin (záleží na zvolené kapacitě akumulátoru a také jeho stáří).

Pro pohodlnější obsluhu bude škodovka prodávat i tzv. wallbox, což je dobíječka zapojená do domácí sítě, nicméně v komfortním provedení a připevněná na zeď. 

Od domácí přípojky až po rychlodobíjecí stanice

Při domácím dobíjení však nemusíte na 11 kW dosáhnout, záleží jak máte dimenzovanou přípojku. Při pořízení elektromobilu to bude chtít limit hlavního jističe zvýšit, jinak budete nabíjet ještě daleko pomaleji. Pokud máte jen jednofázovou přípojku s jističem 25 A, odpovídá příkon 5,75 kW. Něco přitom bude potřebovat samotná domácnost. Dobíjení auta se tak rázem může protáhnout až na více než dvojnásobek. 

Běžné rodinné domy u nás mívají třífázové přípojky s jističi 3×16 A, v takovém případě teoreticky dosáhnete až na výkon oněch 11 kW. Jenže pokud byste chtěli autu dát maximum, už si doma nezapnete ani troubu. Chce to tedy zajistit přípojku ideálně alespoň 3×25 A, která může poskytnout až 17,3 kW. I tak budete muset se spotřebou domácnosti při dobíjení automobilu na plný výkon trochu kalkulovat. 

Ovšem zpravidla není potřeba doma nabíjet elektromobil do plné kapacity každý den. Noční dobíjení zpravidla slouží k pokrytí běžného denního nájezdu kilometrů, který bývá v českých podmínkách zpravidla v řádu desítek, maximálně nižších stovek kilometrů. Před větší cestou s požadavkem na plné nabití se dá auto přistavit k nějaké rychlonabíječce.

Škoda Enyaq iV: Orientační doba nabíjení
Střídavý proud (AC) 11 kW cca 6 až 8 hodin
Stejnosměrný proud (DC) 50 kW cca 1 h 20 min
Stejnosměrný proud (DC) 125 kW cca 40 min

Rychlé nabíjení probíhá stejnosměrným proudem a může se využít dobíjecích stanic s výkonem až 125 kW. V takovém případě lze akumulátor z 5 % na 80 % své kapacity nabít během 38 minut.

Enyaq bude ale podobně jako jiné elektromobily připraven na možnost dobití na různých dobíjecích stanicích, rychlost pak bude záviset na dostupném výkonu dané nabíječky. Výrobce samozřejmě drží standard pro rychlodobíjení, takže se dá auto dobít na většině stanic. Škoda by se také měla zapojit do výstavby sítě rychlonabíjecích stanic Ionity po celé Evropě.

K autu dostanete kartu nazvanou MyŠkoda Powerpass, se kterou se dá přihlásit a zaplatit dobíjení na většině veřejných dobíjecích stanicích. V zemích EU už je takto využitelných 195 tisíc dobíjecích bodů. Placení funguje podobně jako na kreditce, vyúčtování pak přijde každý měsíc. 

Diskuze (208) Další článek: Týden mobilně 547: Prázdninový půst končí, začínají se valit atraktivní novinky

Témata článku: Elektromobily, Škoda, Evropa, Elektřina, Evropská unie, Enyaq iV, Enyaq, Dobíjecí stanice, Škoda Enyaq, Dóm, Jistič, Stanice, Dobíjení, Stejnosměrný proud, Elektromobil, Přípojka, Škoda Enyaq iVNové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

Nové MacBooky Pro jsou neuvěřitelné stroje! Ale za jednu vadu na kráse to Apple schytá...

** Apple představil dvě nové řady MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců ** Lákadlem jsou hlavně nové vlastní čipy M1 Pro a M1 Max s extrémním výkonem ** Displeje mají poprvé „notch“

Karel Javůrek
ČipyMacBookApple
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Europa má slabou atmosféru z vodní páry. Zajímavé je, že jen nad jednou polokoulí

Europa má slabou atmosféru z vodní páry. Zajímavé je, že jen nad jednou polokoulí

** Astronomové objevili v okolí Europy vodní páru ** Atmosféra se nachází jen nad jednou polokoulí ** Vodní pára se do atmosféry dostává sublimací z povrchového ledu

Petr Kubala
AtmosféraAstronomie
Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

Digitální mířidla udělají z palných zbraní zbraně proti dronům

** Američtí mariňáci si pořizují větší množství pokročilých digitálních mířidel SMASH 2000 ** Ta byla vyvinuta k tomu, aby zvýšila šance střelce zasáhnout cíl první ranou ** Umožňují střelci sledovat cíle a nabízejí jim optimální zamíření s přihlédnutím k pohybu cíle

Stanislav Mihulka
ZbraněVojenstvíDrony
Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Retro sci-fi The Invincible upoutá pozornost hutnou atmosférou v prvním teaseru

Po prvních obrázcích přichází také první teaser trailer.

Michal Maliarov
FPSVideoAdventury