U elektromobilu a elektrokol je vidět rozdíl mezi evolucí a příkazem. Elektrokola jsou absolutní hit stále dokonalejší a i přes vysokou cenu se prodávají víc a vic. Elektroauta naopak vnucují úŕady ceny jsou mimo moznosti a infrastruktura kulhá. Protože to nevzešlo zdola.
Lenže sú to dve úplne odlišne témy.
Ano, jedno je technologie, která je natolik výhodná, že se prosazuje sama, druhé je technologie, která se prosazuje velmi pomalu za cenu obrovských obětí a násilí.
Celkom má prekvapilo, že nevidíš očividný rozdiel.Elektrické bicykle sú obdoba napr. elektrického skrutkovača. Môžeš mat obyčajný a zošrobovat 10skrutiek za minútu alebo pridať tomu baterku a motorček a bude ich 200. Obyčajný skrutkovač bude ľahký, lacný a na výrobu nenáročný. Eletricky presný opak. Ale každý kto nato má si kúpi radšej ten podstatne drahší. Autá sú už motorizované od zaciatku. Človek ich nikdy nepohanal vlastnou silou. EV majú len iny zdroj energie.
Nevím, co je skrutkovač.Ale to si hrozně pletete, kdo vás učil dějepis? To je fakt katastrofa.Byl člověk a chtěl něco někam dotáhnout. Tak to vzal na záda a odnesl. Jenže břemena byla těžší, bylo jich víc, a potřeboval je tahat dál. Tak je začal tahat na saních. To nebylo nic moc, tak za ty sáně zapřáhl zvíře. V tomhle okamžiku našel alternativu za vlastní sílu.Pak bylo kolo, povozy atd., až se dostáváme k parnímu stroji. Někdy v té době ale člověk zjistil, že na vlastní přepravu nepotřebuje obří kočár nebo náročného koně, ale stačí mu malinká vymoženost, bicykl. Protože ale bicykl nebyl úplně ideální, především se na něm nedalo dojet daleko, vznikl motocykl.Bicykl se vyvíjel. Na krátké vzdálenosti to byla fajn užitečná věc, něco jako dneska třeba segway. Jenže pak se našla taková excentrická skupinka, co to začala brát jako výzvu a sport. Inu proč ne. Jenže ne všem ten sport šel, a tak vzniklo elektrokolo.Dneska na přepravu na krátké vzdálenosti využijete pěškobus, bicykl, elektrickou koloběžku. Ale ne elektrický bicykl.Tímto bych rád popřel vaše "Človek ich nikdy nepohanal vlastnou silou.". Naopak, člověk to poháněl vlastní silou od samého počátku. Jenže pak na to zapomněl a dneska po tom zase touží. To je ten důvod, proč mají elektrokola pedály, protože potřebujeme ten pocit, že jako makáme.
Zaujímavé je, že tu človek vidí skupinku diskutérov, ktorí si o ostatných myslia, že musia byt úplne padnuti na hlavu a neovládajú základy ničoho. Namiesto toho aby sa zamysleli čo im chce človek povedať.Písal som o tom, že konkrétne AUTO nikdy nebolo poháňané ľudskou silou.Všetko čo píšeš je pravda ale s tým to absolútne nič nemá.Skrutkovač= šroubovák.
Podle mne zatim vseobecne plati, ze elektromotor ma vyznam tam, kde neni kladen duraz na vykon. Muzu si koupit elektricky vrtak na baterku, ale nebudu si kupovat elektricke pneumaticke kladivo na baterii.A to same plati pro elektrokolo - jako pomocnik pro zabrani do kopce je dobry, ale pokud bych chtel motorku na dalnici, tak bych stale volil spalovaci motor..
Predpokladám, že si myslel Baterku a nie elektromotor.
jj, mysleno v ramci mobility.
Spíše bych to viděl na nepochopení výrobců. V určitém okamžiku rezignovali na vývoj levných malých elektrovozítek a začali se věnovat elektrickým luxusním vozům a SUV.
Podle mne je to spise logicke. Cena baterie tvori velkou cast vozu. Ale kdyz se to vezme procentuelne, tak v elektrickem SUV se to navyseni ztrati (oproti klasickemu SUV). Kdezto u maleho vozu by ten cenovy rozdil byl hodne znat..
Presne. K tomu obycajne prihodia veľa extra výbavy na ktorej majú vysoké marže a už to potom celé nevyzerá tak draho.
Ano, a je obdivuhodné, že za 100 let vývoje se podařilo dotáhnout benzínový/naftový motor a převodovku, spojku, katalyzátory a další věci do stavu, kdy celé toto extrémně složité soustrojí plné nejrůznějších hejblátek náročných na výrobu a přesnost vychází na výrobu levněji než "obyčejný" akumulátor a k tomu jeden či dva elektromotory a řídící elektronika. Doufám, že learning curve půjde i u akumulátorů a el. aut rychle a brzy budeme ve stavu, kdy toto jednoduché řešení vyjde cenově podobně jako extrémně složité motory dneška. Zatím tomu někde napomáhají zdaněním či dotacemi. Ne v ČR: tady máme Babiše a řepka se bohužel do elektřiny povinně přimíchávat nedá. Tipuji si, že v okamžiku cenové parity smrdící vibrující motory skončí (samozřejmě vyjma extrémů typu 800km jízdy na jeden zátah a čůrání do lahve cestou), resp. začnou být velmi drahé jak na pořízení, tak na provoz (na ten jsou drahé již dnes).Co ještě obdivuji, jak se novinářům v ČR podařilo v řadě lidí vyvolat nenávist či závist k elektro autům. Jak pomocí různých polopravd, vyzdvihování extrémů a často i pomocí lží dokázali části lidí vnutit do hlavy, jaké jsou elektro auta zlo. A je to vidět i zde v diskuzi. Občas se pobavím tím, že "elektro auta hoří" (ano, patrně cca 8x méně a vývoj v bateriích napovídá, že v dohledné době by mohly být nehořlavé), "nemáme elektřinu" (vyvážíme za hubičku 14TWh elekřiny, což by pokrylo úplně všechny vozy v ČR, nákladní i osobní, a navíc by část peněz, co odplouvá do Ruska či arabských zemí, zůstala u nás na platy místních lidí), "síť to neutáhne" (dá se předpokládat, že zejména poslední míle bude potřebovat upgrade; pokud nadřazené sítě umí vyvézt 14TWh už dnes, dokázaly by to dostat i k našim lidem?), "smrdí to v Prunéřově" (ano, ale to benzín taky, neb jen na rafinaci potřebuje hodně elektřiny; ale pak benzín také smrdí v Kralupech a nakonec ještě z jejich kouřícího auta, často ve městě; navíc časem je šance, že část elektřiny i v energeticky zaostalé ČR bude třeba z obnovitelných zdrojů, v Německu jsou již nad 50% - a opravdu nevím, jak bych uměl 50% benzínu udělat obnovitelným) a takto by šlo pokračovat. I tento článek je mírně tendenční - viz nadpis "..ale ani noc doma nemusí stačit". Přesnější vyjádření: "ve velmi výjimečných případech noc doma nemusí stačit". Jakkoliv oceňuji, že to není nadpis "Elektromobil doma nejde nabít, je to slepá cesta". Možná by se redakce mohla zeptat řady elektromobilistů, jak často jim noc nestačí na nabití a jak moc to případně vadí. Třeba příště to bude lepší.
Jak že nejsou podporovaná v ČR?Co flotilové emise a pokuty, to se nepočítá?!
V Nemecku nad 50% obnovitelnych zdroju? A pocitate do toho proud nakoupeny v CR ? (vyrobeny v uhelnych elektrarnach).Samotna vyroba preci nic neznamena... Nemusi vyrabet nic a vsechno nakupovat a budou uplne zeleni..A odpad vozit do CR a tim vyresit spalovny... to jsou pak zeleni na druhou..
Možná by pomohlo nějaké Simly Clever řešení, tedy chytré doplňky, kterými Škoda zpříjemňuje život svým zákazníkům už mnoho let. Třeba by šlo ke každému elektromobilu Škoda nabízet snadné domácí dobíjení pomocí originální benzínové či dieselové elektrocentrály. Kdo by si nechtěl vylepšit své místní ovzduší trochou čerstvě vypouštěného CO2 či NOx pro lepší růst rostlin na zahrádce během nabíjení ze Simply Clever elektrocentrály? 😉
Jeste lepsi by bylo reseni formou privesneho voziku.. Natankujete 500litru nafty a razem nemusite resit vubec zadne nabijecky..
To by asi nebylo tak Simply. Tažení plného a těžkého vozíku s elektrocentrálou a spoustou kapaliny by asi nebylo nic jednoduchého. Asi by byla omezená max. rychlost takové soupravy, její celková hmotnost a ovladatelnost, tedy podobné problémy jako při přepravě kapalin v cisternách?
Tak byste díky tomu mohl demontovat omezovač a zabil byste dvě mouchy jednou ranou. Simply clever...
Myslím, že většina současných elektromobilů má o dost nižší povolenou hmotnost přívěsného vozíku, než u podobných aut se spalovacími motory. Kdoví, jak na tom bude z hlediska max. zatížení taženého přívěsu třeba právě Škoda Enyaq?
Problém je v tom, že ta elektrocentrála bude muset běžet minimálně třikrát, spíše dvacetkrát déle, než poběží ten elektromobil.Tedy natočí 20x více motohodin než auto se spalovákem.A takový motor, co by tohle dokázal, Škoda aktuálně nemá. Ale nepochybuji, že na něm pracuje. Možná se dočkáme obrození 1.9 TDI pro bohatší a 1.3/1.4 MPI pro chudší vlastníky elektromobilů.To s tím využitím zplodin je super nápad, teď už jen aby to ukázali v Receptáři a do týdne uvidíte u zahrádkářských kolonií, jak si kutilové budou jímat plyny do obřích igelitových pytlů, kterými obloží záhonky...
Snad by se našlo nějaké další Simply Clever řešení, které by umožnilo napojit výfuk z elektrocentrály třeba na kapénkovou závlahu. Sice by se kromě zavlažování ze záhonků asi také poněkud kouřilo, ale rostlinky by měly více sloučenin uhlíku a snad dusíku, které potřebují pro svůj růst, takřka "u nosu"? 😉
Věřím tomu, že se brzy najde někdo, kdo tohle přečte a zrealizuje.Správný petrolhead se nově pozná podle toho, že si k snídani přinese sice lehce očouzené, zato obří ředkvičky 😀
Možná by šlo pomocí takového řešení u nás pěstovat ty ředkvičky i v zimě, pokud by dobíjení elektromobilu pomocí elektrocentrály s vývodem výfukových plynů do kapénkové závlahy ohřívalo zahrádku natolik, že by nejen nezamrzala, ale umožnila sklizeň třeba i v nepříznivém období. A pokud by takové plodiny obohacené o výfukové zplodiny nebyly poživatelné, snad by z nich šlo vyrobit aspoň biopalivo pro tu elektrocentrálu, čímž by se tento ekologický koloběh zcela uzavřel. 😀
Tím posledním souvětím jste to zabil.Teď už je jen třeba zřídit k tomuto účelu úřad, který na to bude přidělovat dotace, a kontrolory, kteří budou hlídat, jestli se ty ředkvičky opravdu pálí, a nějaká chudina je třeba nejí, nebo jestli je celé řešení správně izolováno.A také laboratorní ústav, který bude odebírat vzorky ředkviček, vyhodnocovat jejich složení a podle toho případně upravovat metodiku.
To by snad mohlo probudit zájem o elektromobily i u majitele svěřenských fondů ...
Kdo nemá možnost doma připojit přes noc auto do zásuvky ať si elektromobil fakt nepořizuje. To je jako by si koupil mobil a neměl doma k dispozici zásuvku, prostě řešení na prd.
Ano, souhlasím.
Takže stát zvýhodňuje majitele garáží a obyvatele rodinných domků na úkor obyvatel paneláků?
Bohužel j to tak.Dotace na kotel obyvatel 2+1 v paneláku opravdu nedostane, stejně jako na fotovoltaiku na střechu RD.
Možno na nejaké to zateplenie budovy.
Tam toho už padlo za miliardy. V zemi nenajdeš státní bytovku, kterou by stát z dotací nevoblepil polystyrenem a pak na ten barák nenalepil reklamní plakáty o tom, jak za peníze z veřejných zdrojů pečuje o naši planetu 🙂A polovina těch soukromých shrábla ten zbytek dotací 🙂
No a protože v panelácích patrně nežije ta bohatší část lidí, tak ti, kteří tu nadávají na rozevírání nůžek, to zároveň sami propagují.Ale tak to bylo vždycky. Chudí nadávají na bohaté a prosazují takové nápady, které tu propast mezi nimi ještě prohloubí. Nechápu, co ti lidi na dějepisu dělali. Nebo holt visí každý večer u televize. Jinak si to neumím vysvětlit, protože člověk je veskrze rozumná bytost s vlastním rozumem, jen trochu pohodlá a líná.
clanek polovicni, zmatecny a asi i vycucany z prstu. Bohuzel
Pokud máte pochybnost hoďte sem link na váš zdroj. Aha, žádný není.
Výpočty k ničemu - nikdo nebude doma nabíjet každej den totálně vymlácenou baterku. Ikdyby náááhodou někdo přijel ve 2 ráno z dovolené/služebky s 10% baterky a ráno v 8 jel do práce, tak i těch pár hodin mu nejspíš bude stačit na nabití dostatečné kapacity pro daný obyčejný den. Neříkejte mi, že každej se vrátí v noci po ujetí stovek kilometrů a ráno jede zase další trip na stovky kilometrů....Jako větší problém bych viděl řídit s nedostatkem spánku....
Nevidím důvod proč bych měl dobíjet každý den, když můžu svého diesela "dobíjet" jednou za 14 dní. B-]
No pokud máš garáž (a elektriku si asi nikdo z paneláku kupovat nebude), tak je paradoxně pohodlnější každej den, obden...ho v klidu doma zapojit a vyjíždět vždy s plnou. Oproti tomu u toho diesela musíš speciálně někam kvůli tomu zajet (to že jen odbočíš z cesty kudy jedeš a je to 5minutová zastávka pomineme) 😀 Já mám samozřejmě taky spalovák, ale zrvona v tomhle mi přijde ta elektrika fakt pohodlnější....
Loni jsem to zažil. Návrat z Chorvatska a po 6 hodinách jsem jel s kamarády na Slováč. Nechal jsem samozřejmě řídit kamaráda. Mít BEV, musel bych načepovat na rychlonabíjče už při návratu z Chorvatska.Jinak tebou popsaný scénář je typický pracovní týden obchodního cestujícího nebo malospeditéra. Ale ti si samozřejmě nikdy BEV nekoupí.
Za 6 hodin dobiješ 66 kWh - to je dostatek energie na 250-400 km.
Neboli za 6 hodin dobiju na dvě hodiny jízdy.
A? Je to domáce pomalé nabijanie keď človek auto nepoužíva.
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 9. 2020 11:37
A nic, to je jen fakt. 2 hodiny jízdy, 6 hodin dobíjení.
Článek mi jen dokazuje jak blbý nápad to je. Auto prostě na elektřinu nemá šanci obstát. Má jen samé nevýhody. Ať zelenou elektřinou topi v teplárnách a necpou ji do aut. Co chtějí dosáhnout? Úbytek CO2 nečekejte
Takovýhle příspěvek vždycky pobaví. Podobné věci říkali i bratřím Wrightům.
To jo, akorát bratři Wrightové začali asi 50 let po prvním elektromobilu a už asi 100 let se běžně letadlem létá. A to letectví nikdo násilím neprotlačoval, pomineme - li tedy války.
Tak to se moc omlouvám, zapomněl jsem že elektromobily jsou protlačovány násilím.
Buďte v klidu, to drtivá většina lidí zapomněla, že tenhle stát vymáhá svá pravidla násilím.Přitom na tom faktu není nic špatného, tak to prostě je.Špatný je ten doublethink.
Ano, zcela evidentně. Tak na to příště myslete. 😝
Nevím jestli je to tou českou povahou, ale spousta lidí na elektromobily nadává. Přitom zrovna Enyaq je povedené auto, navíc vyrobené českou firmou! A co se elektromobility týče, vidím to podobně jako Elon Musk. Není infrastruktura? Bude poptávka, bude nabídka. Není dostatečně dimenzovaná rozvodná síť? Až to přijde tak se to vyřeší, ostatně jako vždy. Sám bych si elektromobil rád pořídil. Zatím tomu brání vyšší cena a v mém případě též malý nájezd. Enyaq je sice s cenou kolem milionu CZK jedním z levnějších, ale stále hůře dostupný řekněme pro většinu. Alternativním pohonům ale bez pochyb patří budoucnost. Ještě jedna věc: mnoho lidí píše jak je to těžké kolem bytovek elektromobil nabít. Doporučím jen jedno: nepořizujte si elektromobil. Máte stále na výběr.
ceskou firmou? Uz skoro 30 rokov (od 28.3.1991) je to nemecka firma s pobockou v cesku. Dokonca aj eniak je postaveny na nemeckej koncernovej platforme MEB. Som zvedavy ako na sidliskach vybuduces nabijanie elektromobilov. Moze byt dopyt aky chce - uz teraz sa bojuje o kazdy meter stvorcovy. Elektrina je draha a navyse vyssou spotrebou lacnejsia nebude. Prave naopak. Pritom v porovnani s naftou stoji 1km rovnako.Elektrowagen je slepa vetva, mokry sen ekoteroristov mysliacich si ake "zelene" to je. Pritom sa len vyfuk toho auta presunie niekde inde. Z obnovitelnych zdrojov je v CR vyrabanych 11% elektickej energie.
Copak, máte frustrace z úspěchu Škoda Auto? Že je členem koncernu je snad plus, vždyť bez toho by už nejspíš ani neexistovala. Co se týče vašeho porovnání s naftou vám doporučím se vrátit na ZŠ a naučit se počty. Průměrná cena NT v tarifu d27d (to je ten pro elektromobily a plugin hybridy) je pod 2 Kč / kWh. Spotřeba elektromobilu bývá do 20 kWh / 100km, což mi tedy vychází 40 Kč / 100km. Ukažte mi naftové auto, které to odjede za necelý litr a půl. O slepé větvi většinou mluví ti, kteří si elektromobil nemohou dovolit.
Souhlasím, řada lidí také tvrdila, že dotykové telefony jsou slepá větev a není nad tlačítkovou Nokii. A dnes si pomlaskávají u Androidu nebo Iphonu. U elektro auto to - zejména u nás - vypadá podobně.Ještě je oblíbený argument, že je to násilím protlačovaná technologie, dotace, penalizace smrdících aut a podobně. Nejsem příznivce dotací, ale bohužel většina lidí "myslí" jen přes peněženku - a tak nezbývá, než jim v ceně (auta či benzínu/nafty) sdělit, že opravdu ten jejich kouřící miláček má i dost negativní dopad na životní prostředí, zejména to lokální ve městech. Dokonce smrdí i vlastní rodině doma. Elektro auta nejsou super eko řešení (to je např. jízdní kolo nebo vlak), ale v rámci IAD je to z hlediska prostředí velký krok vpřed oproti čadícím dieselům. Navíc významná část peněz pak neodtéká do Ruska či Arabských zemí - což například pro mě je také důležitý argument.To, že si můžete dát na dům fotovoltaiku a tím od jara do podzimu pokrýt spotřebu svého auta (zimu z toho v ČR nedáte, tam nezbývají než větrníky v Severním moři, paroplynové elektrárny a v energeticky zaostalém ČR též bohužel uhelky), to je pro tyto lidi nepředstavitelné sci fi.
Pane Veselý, vy jste na to kápl. Běžte to říct ostatním.
Jenze 90 % skodlivych splodin ve mestech vyprodukuje 10 % lidi co jezdi starymi krapy a pres emise prochazi za flasku rumu. Tim, ze natlacis stovky miliard do elektromobility tenhle problem nevyresis. Kdo si koupi elektromobil za mega asi pred tim nejezdil ve 20 let starem sazometu s vykuchanym DPF.Daleko efektivnejsi by bylo dostat ze silnic nejvetsi znecistovatele. Jezdim hodne po Praze a kazdou chvili potkavam nejakou kraksnu, za kterou se tahnou oblaka cerneho dymu. Jak je mozne, ze takova popelnice projde pres emise? Jak je mozne, ze ho nezastavi policajti a neposlou na emise?
V prvním kole by jistě pomohlo vychytat ty extrémní znečišťovatele. Ale všimněte si, jak kouřící benzínové a naftové motory generují další problém - kontrola emisí. Kolik lidí to zaměstná, jak se v tom podvádí, kolik lidí si nekupuje Ad Blue (to stojí peníze a smrdět ostatním můžu přece i zdarma) nebo si vymontuje filtr pevných částic a ještě se tím chlubí.Můžete to složitě řešit, jak navrhujete vy - spousta lidí, práce, pravidel, kontroly, restrikce. Nebo můžete podpořit elektromobilitu (a naopak zdanit a znepříjemnit znečišťování) s tím, že za pár let si chudší lidé koupí ojetá elektro auta (většina baterek u současných aut již přežije na životnost zbytek vozu) - a rázem elegantně vyřešíte řadu problémů. Již jen proto, že elektro mají z principu levnější provoz a zejména servis. Navíc vám peníze zůstanou doma a nejdou do Ruska. Lidi z kontroly emisí pak můžete zaměstnat něčím rozumnějším. Ale v ČR si patrně novináři dali za cíl lidem dokázat, že elektro auta jsou čisté zlo. Nutno uznat, že částečně úspěšně - podívejte se třeba zde do diskuze.
"Pritom sa len vyfuk toho auta presunie niekde inde."Akosi ste zabudli, že je to tiež krok k sníženiu ekologickej záťaže. (Efektívnosť stacionárnej / centralizovanej výroby el. energie > efektívnost mobilnej výroby el. energie > efektívnosť spalovania ropných produktov na kolesách.)
Máme stále na výběr, ale vybrat si jinak, než stát chce, znamená být násilím nucen dotovat rozhodnutí těch druhých.Jinak nevím, proč propagujete německé elektromobily, přitom české elektromobily tu byly už za socialismu. I přes ropnou krizi, která nastartovala rychlostní omezení, se neujaly. Jako už v historii mnohokrát.Ale tentokrát už to opravdu vyjde, protože toho tlaku je hodně a stále se přidává. Pokud je v BEV budoucnost, není třeba jej cpát násilím, oni lidi nejsou blbí.
Takže vás do koupi elektromobilu někdo nutí násilím nebo je snad někdo z vašich peněz dotuje? Měl byste to ohlásit. České elektromobily za socializmu, tak určitě. Měl jsem možnost se v devadesátkách svézt v elektromobilu postaveném z Formana (to je Favorit komík pro nepamětníky). Maximálka i dojezd tristní, ale jako koncept proč ne. Chtěl byste to snad srovnávat s dnešními elektromobily?
Ano.Kam bych to měl ohlásit? Ačkoli je to nemorální a za použití násilí, je to posvěcené zákonem. Jedině, že bych se obrátil na strejdu Igora, a ten dal Andrejovi do postele koňskou hlavu.Chci to srovnávat s dnešními elektromobily. Byly to totiž také elektromobily, ale nebyly násilím protlačované, tak se neujaly, a to přestože ta technologie existuje déle než spalováky.Teď se spalováky posledních 20 let brutálně šněrovaly, zato elektromobily se násilím protlačujou.Jestli považujete za úspěch závodit jako zdravý na paralympiádě s tím, že jste startoval s náskokem a polovinu svých soupeřů při závodě zastřelil, pak jsou dnešní elektromobily úspěch.
Elektromobily se dříve neujaly z jednoho prostého, avšak vámi zcela ignorovaného důvodu. Jsou to technologie. Kdo by si asi pořídil auto, které má kravskou baterii v kufru, má maximálku 80 km/h, dojede 50 km, v zimě nehřeje a navrch stojí minimálně pětinásobek auta se spalovacím motorem.
Ten, pro koho to bude výhodné.A protože je takových málo, tak měníme podmínky, aby to bylo výhodné pro více lidí.Ale přesto to nějak nefunguje. A krom toho zapomínáme, že bohatství vzniká z užitečné práce, ne tím, že jednomu peníze vezmu a druhému dám.
No, takže podle toho se pochopitelně nemohou ujmout ani dnes, protože v podstatě se nic nezměnilo. 😀
Jako demo dobry. Stejne si to koupi spis firmy, v ramci green PR. A jim tez bude jedno, co se bude s autem dit dal, az se za 5let odepise z nakladu. Ale chtel bych videt toho "samaritana" , kdo by to koupil za svy jako rodinný vuz.. (a to by mohla jeho dcera basnit o Grete kazdy den)
Zajímavé je, že všechny koncernové informace úplně ignorují možnost, že doma prostě nemáte třífázovou zásuvku a žijete jako drtivá většina občanů v bytě s jističem 1x25A. Navíc krom průmysloých zásuvek, které doma obvykle nenajdete, neexistuje jednofázová zásuvka s max proudem větším než 16A. Což je dost limitující.. U některých jističů, v případě dlouhodobého vytížení na hranici jmenovité hodnoty může dojít k vybavení tepelné spouště což vyústí v odpojení chráněného okruhu a ukončení nabíjení. Proč soudruzi ze škodovky nezmíní i čas nabíjení v této variantě?? Protože je to hausnumero, které opravdu ukáže jak to s elektromobilitou je.. Řekněme, že budeme dobíjet 80kW baterii z 10% na 100% což je 90% kapacity..16A = 3,6kW = doba dobíjení cca 20 hodin3x16A = 11kW = doba dobíjení cca 6,5 hodiny nezohlednil jsem zda dojde ke zpomalení dobíjení při nabité kapacitě baterie nad 80%, protože zatím nikdo neví jak bude nastaven powermanagement..Nemáte-li doma pořádnou přípojku, tak po delším rodinném výletě si prostě dáte den pauzu 😀 .. Děsně prima musí být když mi přijede na návštěvu elektromobilista a u branky se mě zeptá zdalipak bych mu mohl dobít baterku aby se dostal domů a jelikož nejsem elektromobilista tak mu natankuju za 6Kč/kWh ... A to se fakt vyplatí...
Po delsim rodinnem vylete si proste pres noc nabijes dost na to, aby ses druhy den dostal do prace. Neni problem pres noc nabit 100+ kilometru z domaci zasuvky a to vetsine lidi staci. Prumerny denni najezd je pod 50 km.Ano, existuji vyjimky. Ale pro bezneho ridice uz je dnes dostacujici elektromobil nabijeny z domaci zasuvky.
To byl i Škoda Favorit na olověnky. Ale nějak se to nerozšířilo 😉Pro běžného řidiče právě dnes elektromobil dostačující není. Běžný řidič totiž neplánuje svoje jízdy týden dopředu, ale dost často se zvedne a jede relativně daleko i z hodiny na hodinu.
favoritem na baterky jsem měl možnost jet. Maximalka 80km/h , reálný dojezd cca 50km. Mizerna výbava i na tehdejší dobu.... Nesrovnatelné se současnými elektromobily...Ano neplánuje, proto když auto stojí tak je připojené k nabíječce aby bylo vždy když ho potřebují nabité. a když náhodou potřebuji rychle dobít např. Na dlouhé trase tak použiji rychlonabijecku
To je fuk, podle Vejražkových zadání to prostě stačí. 50km to ujelo a 80km/h ti stačí taky, protože při jízdě do 50km to je nějaká místní, obvykle městská jízda.Tu drhá část je čistý příklad absence pochopení pojmu. To, že si vždy musíš pohlídat, aby auto stálo na nabíječce, stejně tak volba trasy tak, aby jsi mohl nabíjet na rychlonabíječkách je přesně to plánování o kterém tvrdíš, že není třeba.
Nevím, jak to máte vy, ale můj elektromobil doma stojí v garáži většinou na stejném místě a jednou za 3-5 dní (většinou podle nálady) ho připojím na nabíječku, kterou mám asi 40cm od místa zásuvky na autě. Mobil nabíjím každou noc, obojí (zasunutí mobilu i auta na nabíjení) mi trvá 5-10 vteřin. Není mi jasné, co myslíte tím pohlídat si, aby auto stálo na nabíječce. Málokdy jezdím víc než 400km, tudíž po cestě nenabíjím (někdy ano, spíš ze zvědavosti) - tam, kam přijedu, mívají zásuvku 230V (občas i 400V) a tudíž zpět mám zase plnou. Pokud jedu daleko, mám většinou režim cca 2hodiny za volantem a cca 15minut na ultra rychlé nabíječce (150kW+), což mi stačí na další 2 hodiny za volantem (do lahve nečůrám, abych ujel 800km bez zastávky). A souhlas - tyto rychlé nejsou všude, tj. nemůžu zastavit u každé benzinky. Ale i v zaostalé ČR jich je překvapivě hodně (50kW je hromada..).Bohužel je ve vašich příspěvcích poznat, že vůbec netušíte, co to znamená jezdit s elektroautem. Je to naprosto odlišné, než si vůbec umíte představit (a za mě převážně kvalitativní skok kupředu). Když si někdy nyní sednu do benzínového nebo dokonce dieselového auta, tak se obdivuji té technologii: tolik hejblátek, řemenů, rozvodů, vaček, turbo, občas bi-turbo, spojky, převodovky, chladiče a mezichladiče, nádrže na olej atd... a ono to většinou i funguje! A dokonce to i jede! Je obdivuhodné, že tak složité soustrojí se podařilo za těch cca 100let vývoje dotáhnout tak daleko a dokonce je ten velmi složitý stroj zatím i levnější než elektroauta. Škoda jen, že to tolik vibruje, dělá to hluk, smrdí to z výfuku, na benzínce při tankování, v Kralupech při rafinaci, částečně v Tušimicích, kde se vyrábí elektřina pro rafinaci (to se ale týká i elektroaut) a má to řadu dalších necností (elektro auta jich mají také pár). Ale jak říkám, po čase žití s el. autem mají kouřící auta můj obdiv. Myšleno bez ironie.
Ve vašem autě jsou miliardy tranzistorů. Popravdě mě taky fascinuje, že to funguje, ony nejsou moc velké, zato řídí pěkně velkou věc. Dost nebezpečné je využívání neuronových sítí, kde vlastně úplně moc nemáme kontrolu nad tím, co přesně to dělá, tak to testujeme a testujeme, až víme, že to s vysokou pravděpodobností dělá to, co chceme.U řemene je to pro mě mnohem snažší na pochopení.Jinak za mě elektromobil je super věc. Kdybych pro něj měl využití, už bych ho měl. Jenže ono to pro mě nedává moc smysl.Pro mě je většina vzdáleností, které ujedu autem za jednu cestu, 400 km a více. Na kratší vzdálenosti autem (sám) nejezdím, není důvod.Co je ale k vzteku, je to, že jsem na úkor baterkářů znevýhodněn. A to se na mě nezlobte, to prostě není fér.Ona v tomhle státě není spousta věcí fér. Jenže pak ten člověk, co mu na ten jeho baterkovůz přispívám, co mi parkuje před barákem v zóně zdarma, zatímco já platím 40 000 Kč za rok, začne vyprávět, že je vlastně lepší než já, protože má elektromobil, a já vůbec nechápu, jak by mi to mohlo zlepšit život. A v té chvíli nemám daleko začít ten elektromobil nesnášet.Seberte jim veškerou podporu. Začněte platit ekvivalent spotřební daně, jestli dobře odhaduji, je to zhruba 60 haléřů na kilometr. Přestaňte sosat výhody a přestaňte se tvářit, že jste lepší než my, co si takovou hračku dovolit nemůžeme, protože si za ty peníze koupíme raději třeba byt. A v elektromobilitě zavládne mír.Mně je totiž jedno, kdo čím jezdí. Klidně si jezděte natahovací tříkolkou, když se vám to bude líbit. Ale neberte mi peníze na mojí natahovací tříkolku.
S těmi tranzistory máte pravdu a je to zajímavý pohled. Byť se obávám, že kromě těch hejblátek v benzínech a dieselch je tam taky miliarda tranzistorů na podporu těch hejblátek (předstihů, vstřikování, váhy vzduchu, hlídání teploty na katalizátoru a bůh ví co). Ale možná jsou jich jen statisíce.Je fakt, že na elektroautě je pro mě naopak zajímavá jeho jednoduchost: baterie, dva elektromotory (někdy jen jeden) a k tomu výkonová a řídící elektronika + věšinou tepelné čerpadlo na topení/chlazení posádky a/nebo baterie. A souhlas, pokud by se u elektroauta odporoučela řídící elektronika, nikam nepojede (to ale dnešní kouřící auta taky ne).Nesouhlasím s vámi, že jste znevýhodněn. Zkuste se zamyslet nad tím, že i znečištění vzduchu, které vypouštíte každým nastartováním a jízdou, má svojí hodnotu (+totéž v Kralupech a ještě jednou částečně tam, kde se vyrábí elektřina pro Kralupy - ale to platí i o elektro autu). Něco málo přičtěte i za hluk, kterým zejména při rozjezdech otravujete ostatní. Azbest z destiček, když brzdíte před každým semaforem (nedělají se už z něčeho míň škodlivého?) Před sto (či kolika) lety by vám asi přišlo stejně nefér, že někdo platí za čističku odpadních vod - vždyť přece máte právo vylévat znečištěnou vodu do potoka.Nevím, jak velké daně platíte, ale v ČR jsou jen málo významné dotace na elektro auta. Ty si většinou bohužel zatím mohou dovolit jen bohatší lidé, kteří na svých daních (zase většinou) odvádějí v absolutní částce více než ti chudší.Spotřební daň 60hal/km jste odhadl dobře. Chyba je v předpokladu - vaše auto spálí cca 3/4 až 2/3 energie zbytečně, neb ji neumí proměnit na pohyb. A to znamená 3/4 až 2/3 emisí zbytečně navíc. Takže dává smysl, aby toto zbytečné pálení bylo omezováno nějakou daní.I já platím v elektřině spotřební daň na elektřinu, ale je menší a elektro auto je proti benzínu velmi efektivní, a tak je dopad malý. Navíc v ČR je zatím část elektřiny z uhelných elektráren, takže platím i CO2 povolenky, zatímco vy CO2 povolenky neplatíte. I vaše auto spotřebuje poměrně hodně elektřiny na výrobu litru benzínu/nafty (uvádí se až 1,6kWh na L což by znamenalo, že ujedu 8km které se u vás "vyhodí" jen na rafinaci ropy; ale neumím potvrdit/vyvrátit tento údaj). Takže ano, i vaše auto je tak trochu elektro a platíte i toto.V ČR zatím platí, že ekonomicky vyjde elektroauto o dost dráž než benzín/nafta. Smysl by dávalo vedle spotřební daně z paliv (=znečištění) platit i od ujetého km (=opotřebení silnic), a to se myslím časem stane.A protože většina lidí "myslí" přes peněženku, je rozumné jim "sdělit", že spalování dieselu/benzínu zejména ve městech, je určitá forma luxusu a potřebuje regulaci. Ne, opravdu trh si neumí poradit s těmito externalitami sám. Buďte si jist, že až se cenově elektro auta přiblíží normálním (mají podstatně levnější provoz i servis), ať již vývojem či formou zdanění, rázem na ně většina přejde a najednou ty "problémy, proč to nejde", "neujedu 800km na jeden zátah", "musím plánovat cestu", "neřve to, když šlápnu na plyn", "musel bych nabíjet v garáži/na svém parkovacím místě", "přece se neomezím na 15minut dobíjení, když natankuji i s placením za 7 minut" ... rázem zmizí.Netvářím se, že jsem lepší - snažím se jen ukázat, že elektro auta jsou určitá cesta. Není samospasitelná, lepší je kolo či vlak, ale je to zlepšení. Je mi jedno, zda někdo jede na natahovací tříkolce. Co mi jedno není, když vidím to hromadu čoudících aut na křižovatce, kde se v zimě skoro ani nedá dýchat. Když máte elektro auto, pohled na svět se vám trochu změní. Třeba mi nyní není jasné, proč mají smrdící auta výfuk vzadu. U rodinných domů se nedělá, že bych můj komín strčil sousedovi pod okno. Proč je to u aut? Proč není výfuk před autem? Pak by najednou řada lidí zde v diskuzi se zatraceně začala zajímat, v jakém stavu mají filtry a katalyzátory. Nebo aspoň proč nemají auta výfuk nahoru?Myslím, že koupí svého auta (dotace u něj: 0 CZK) jsem vám na natahovací tříkolku přispěl mnohokrát. Vy mi prosím neberte čistý vzduch pro mě a mojí rodinu - a konec konců i pro sebe, nebo aspoň to omezte, co to jde. A až auta zlevní, zvažte, že svůj kouřící vůz dáte do muzea a místo toho si koupíte - třeba ojetý - elektro vůz.
Aktuálně autem najedu méně než 10 000 km ročně. Z toho svým autem necelou polovinu. Většinu toho najezdím metrem. Jezdil jsem nepřímovstřikovým atmosférickým benzínem, co měl luxusní emise, jenže už byl moc starý, tak teď jezdím tříválcovým turbodieselem bez DPF (neměl ho od výroby), co čoudí a smrdí, ale má lepší ekonormu, emisemi prochází, podle establišmentu je mnohem ekologičtější, což je pěkná pitomost.Stejně si ale myslím, že váš vzduch moc nezasmrdím, rozhodně ne autem.To už bych se zamyslel nad načipovanými čoudícími dodávkami.Vůbec ten tlak na spotřebu způsobil, že dneska má prakticky každé auto turbo a přímý vstřik. U vznětových motorů to moc vliv nemá, ale u benzínu díky tomu najednou vznikají saze, které do té doby za normálních okolností neměly jak vzniknout. Kdyby šlo opravdu o čistotu ovzduší, asi bych zvolil jiný postup, primárně se zaměřit na znovupoužitelnost a dlouhou životnost běžných věcí.
Ano, to si myslis ty. Realne chovani je ale jine, dat je na to dost.
Dat z čeho? Od elektromobilistických ovcí, které stejně jako iOvce ohnou hřbet a podřídí se zařízení, místo aby si zařízení podřídili sobě?Při použití elektromobilů je nutné zcela zásadně měnit návyky. To snad nepopřeš ani ty. A pokud musí člověk měnit návyky, je prohlášení, že "pro běžného řidiče dostačuje..." prostě vadné a nezakládající se na pravdě. Protože běžný řidič má návyky spalováků, kde plánování jízd dlouho dopředu rozhodně není standard. Protože člověk je lemra lenivá od přírody. Tj. když něco nemusí, tak to nedělá. A plánování do tohoto šuplíku nedělání spadá. V případě BEV plánovat prostě musíš (a budeš muset i v budoucnu, dokud se nezrychlí nabíjení na úroveň benzínu a nerozšíří síť nabíječek adekvátně pumpám, což jsou miliony nabíječek, mimochodem). Tečka.
Co je sloziteho na pochopeni toho, ze bezny cesky ridic ujede za den prumerne mene nez 50 km? A ze dnes prodavane BEV maji realny dojezd 200+ km? A ze i z bezne domaci zasuvky dobijes za hodinu cca 10-15 km dojezdu? Ktera z techto informaci podle tebe neni pravdiva?Z toho si myslim kazdy soudny clovek dokaze odvodit, ze pro *bezneho* ridice je dnes BEV dostacujici.(a abych ti usetril invektivy - BEV nevlastnim, nikdy jsem v nem nejel a ani ho v nejblizsich letech neplanuju koupit).
To, že tvůj teoretický výpočet, který je teoreticky správný v dílčích částech, je teoreticky špatně v celku, dokazuje praxe, kterou dobře ilustroval kolega výše s těmi videy superchargerů oblepených čekajícími Teslami.Běžný řidič, majitel spalováku, neumí plánovat a nemá disciplínu. To jsou základní předpoklady, které musí řidič BEV mít, aby to fungovalo, jak jsi si to namaloval.Tj. vždy a za všech okolností musí připojit BEV na nabíječku doma. Nemůže se na to vykváknout v pondělí až čtvrtek s tím, že to nabije v pátek, protože zrovna v ten pátek bude najednou potřebovat jet 150 km daleko a IHNED. Což samozřejmě neví ještě ani v pátek ráno.Stejně tak při delší cestě musí plánovat naprosto nekompromisně do hlubokého detailu a jezdit pouze po hlavních tazích. Například v takovém Rakousku navíc musí nabíjet s dostatečnou rezervou, protože tam je docela běžné, že pumpy/odpočívadla/sjezdy jsou co 50km, tedy rezerva 20% je nemyslitelná, protože když přejedeš sjezd k nabíječce, jsi nahraný, Potřebuješ rezervu 100km, tedy 40%. To ovšem znamená, že pokud nabíjíš na 80% (pak už to moc rychle nenabíjí), tak poskakuješ po 100-150 km. A to už je hodně otravné. Samozřejmě to můžeš risknout. A nebo budeš mít velmi drahé auto s velmi velkou baterkou, pak jsou hodnoty dvojnásobné.Musíš při plánování řešit teplotu a počasí obecně (kupříkladu silnější vítr foukající jedním směrem mění zásadně dojezd BEV, u spalováku to díky nízké účinnosti pohonu nemá takový význam).Musíš šetřit spotřebu. Spousta řidičů ohulí klimatizaci na max (byť to není zdravé). U spalováku to opět kvůli mizerné účinnosti pohonu moc nevadí, ale 5kW u BEV je sakra znát.Spalovák má prostě dvě zásadní výhody. Za prvé, má obrovské rezervy energie díky mrzké účinnosti pohonu (nikoliv však již motoru jako takového - hraje zde roli tzv, vlastní spotřeba, která je sice procentuálně vysoká, ale je nominální, tj. se zvyšujícím se odběrem výkonu se takřka nemění). A za druhé kapalná paliva mají šíleně obrovský přenos energie oproti elektřině. Vem si, že při průtoku 1-2 litry za sekundu, to i při mrzké účinnosti 20% je 7-14 MEGAWATTŮ! (Čistě energeticky to je 36MW). Přitom ani ty nejvýkonnější nabíječky nedají u Tesly více než 50kW od 0%-100%. U většiny BEV jsou ty hodnoty pak ještě nižší.Klidně ti uvěřím, že takhle plánuješ. Já to taky tak dělám. Plánuji své jízdy s předstihem, do detailu a to včetně základního itineráře. Tedy já jsem defacto BEV kompatibilní. Ale já jsem v tomhle prostě plánovací magor. A podle sebe nemohu soudit běžného řidiče, kterej obvykle není rozhodnut ani jestli pojede na příští křižovatce rovně nebo vlevo.
psal jste "Musíš při plánování řešit teplotu a počasí obecně (kupříkladu silnější vítr foukající jedním směrem mění zásadně dojezd BEV, u spalováku to díky nízké účinnosti pohonu nemá takový význam)."tohle mi nějak nedává smysl. Pokud má spalovák např. účinnost 33%, a spotřebu 6L/100km, tak 4L vyletí jako odpadové teplo. Pokud bude foukat protivítr, tak účinnost stále zůstává 33%, tj. z každého dalšího litru paliva, které kvůli protivětru spotřebuji navíc, využiji jen 1/3. Výjimkou je topení, kdy se odpadní teplo spalováku může využít, tj. spotřeba se nezvedne, zatímco BEV musí kvůli topení zvýšit odběr z akumulátoru.
Moh byste mě uvést z kterého prstu jste ty údaje jste si vycucal?Nebo aspoň dát zdroj těch informací???
Ano, potvrzuji, že pokud jedu nad cca 400km jednu cestu (výjimečně, nebaví me trávit život za volantem), mívám tendenci zastavit na ultra rychlé nabíječce (150kW+) nebo si dám oběd/večeři na místě, kde je normální DC nabíječka (50kW+). Nazvat to plánování je odvážné. I u nás v zaostalé ČR, kde má řada lidí podobný strach ze změn a nových technologií (aspoň na mě tak působí váš příspěvek), je kupodivu dostatek těch ultra rychlých a DC 50kW hromada. Stačí se jednou mrknout na mapu, a pak už ta místa znáte. Jen poměrně rychle přibývají další. Pokud cestou změním plán a chci si někde nabít, mrknu na mapu asi tak, jako když dáte do Google Maps cíl a podíváte se na trasu. Může to zabrat tak 30s až minutu. Jestli ale toto nazýváte plánováním jízdy dlouho dopředu, pak ano, plánuji 30s až minutu většinou těsně před vyjetím.
A při používání spalováku se nemusíte podřizovat?Po nastartování musíte jet opatrně, než se motor zahřeje, při rychlejší jízdě zase musíte dochlazovat turbo, musíte plánovat pravidelný servis jako je výměna oleje, musíte si dát bacha, kde tankujete, řešíte aditiva, atd.Tvrdit, že spalovák si podřídíte sobě je nesmysl. Pokud to uděláte, auto vám nevydrží dvě sezóny.Jinak miliony nabíječek je nesmysl (pokud se bavíme o rychlonabíječkách). Najezdím ročně 35 tisíc km s EV a rychlonabíječku na cestách potřebuji vyjímečně, pouze pokud je cesta jedním směrem delší než dojezd baterky, na zbytek si vystačím s pouhou přípojkou (tj. wallboxem (pokud potřebuji nabít na cestu zpátky) nebo zásuvkou (pokud tam zůstávám delší dobu)).Před 4 lety to bylo ještě trochu o plánování, dneska už prakticky ne.
V CR 50% populácie žije v rodinných domoch. A tam 11kW pre tých čo cez deň jazdia dlhé trasy nie je problémami úplne to stačí. Alebo sa mýlim?
Mýlíš. V rodinných domech I. kategorie, u kterých lze předpokládat možnost přívodu 3F dimenzovaného na trvalý odběr 11kW žije podle statistik CZSO 39% obyvatel.Bydlení v rodinném domě však není garancí 3F přívodu. Máme v městě čtvrť okálů, které jsou sice rodinné domy, ale mají přivedeno pouze 1× 230V@25A.Dále je nezanedbatelné množství rodinných domů (kolem 30%), které mají elektrický ohřev vody, vytápění a/nebo vaření. Které je neslučitelné s nabíjením vozu a jako na potvoru, když potřebuješ vařit nebo teplo, obvykle máš v garáži i vůz.Jinými slovy, není to tak jednoduché, jak si neználci tvého formátu malují.Mimochodem, zrovna nedávno jsem pomáhal zapojit kamarádovi novostavbu. Dimenzoval jsem mu přívodní vodiče rovnou na 3×40A, přestože má hlavní jistič jen na 3×25A z finančních důvodů. Vše má na elektřinu, takže v projektu minimální požadavek 3×20A. Až/pokud bude mít BEV, bude za dalších 11kW velice rád.
A jeste by mne zajimalo, kolik je limit pro celou "vesnici", kdyby kazdy dum pres noc chtel nabijet auto na max. Opravdu to soucasna rozvodova sit dokaze utahnout? Zadne uzke hrdlo?
Tak o tomhle se veřejně nemluví, protože to je hodně vážný problém. Samozřejmě, že drtivá většina naší elektrorozvodné sítě na to připravena není a jen tak nebude. Investice do takového posílení pak hravě překoná solární tunel minulé dekády. O faktu, že značně zasereme krajinu dráty a trafostanicemi pomlčím.
Trochu zapomínáte, že kde je poptávka, bývá většinou i nabídka. Zvláštní, když jsem si pořídil elektro auto, ani jsem nemusel navyšovat jistič (nebyl důvod, jednak nabíjím málokdy, většinou mám nastavený menší příkon na nabíječce než je její maximum (max 11kW u mě na 400V, ale dlouho jsem používal jen 1f 230V a i to převážně stačilo). Nabíječka se umí sama omezit, pokud příkon zbytku domu stoupne - ale většinou doma nabíjím mez 22h večer a 6h ráno, tak pro to není důvod. Někdo zde v diskuzi psal, jak člověk musí běhat zapínat auto v noci - opět totální neznalost. Nemusí. Každé elektroauto je zejména rozsáhlý software, a každé má funkci časovače nabíjení doma. Tomu mému jsem na začátku zadal, kdy preferuji nabíjet doma (pozná dle GPS, jinde se chová jinak) a v kolik ráno nejpozději chci mít auto připravené (mohu to ale operativně z mobilu či z auta změnit). Samo si pak rozhodne, kdy začne nabíjet podle stavu vybití, příkonu, který mu dovolím a řadě dalších parametrů. Chápu, že pro uživatele vibrujících zapáchajících vozů to zní jako sci-fi, ale je to běžná realita elektro auto.
Melete nesmysly. Milion EV (při dnešním prům. nájezdu něco přes 10 tisíc km ročně) potřebuje 2 TWh. Jen za loňský rok jsme vyvezli přes 13 TWh elektřiny (které se neexportovali vzduchem, ale po stávajících drátech).ČEPS do modernizace každoročně investuje miliardy korun.Distribuční síť to bez problému zvládne už dnes (ten milion elektroaut) a až tady jednou bude milion EV (což si myslím se my nedožijeme), tak síť už bude připravena na 2 miliony, atd.Samozřejmě se vyskytují lokální problémy v distribuční síti, ale to je jen otázka modernizace.Když jsem si pořídil EV, ani jsem nenavyšoval jističe, ani mi distributor neměnil dráty. Když mi nejede bazén, tep. čerpadlo a vařič, tak mi třeba jede nabíjení a síť nepozná, kdo elektřinu odebírá. Tzn. že nabíjím doma auta stávající rozvody nijak nepoznaly.
Tak hlavne si spocitejte kolik krat v tydnu potrebujete nabijet. To je furt ze ja chodim tankovat mazimalne jednou do mesice ale kdybych mel elektroauto tak najednou tankuji kazdy den. Pritom rozdil je 500km elektroauto proti 1200 km benzin.
Vy jste srandista?"Opravdu to soucasna rozvodova sit dokaze utahnout"Další takovej který si myslí že všichni dostanou na vánoce elektromobil? A ze dne na den budou jen elektromobily?Až za těch cca 50let bude mět celá vesnice elektromobilu tak už dávno současná rozvodová síť nebude existovat!!!!! Ale bude přirozenou cestou modernizovaná a posílena. Což vše děje neustále od té doby co vznikla více než před stolety. To je to samé jako byste za první republiky kdy se vařilo jen na uhlí a dřevu prohlásil že El. Sporák je nesmysl že pokud by každý dům chtěl na něm vařit že to El. Síť nezvládne... El. Auto není nic víc než další El. Spotřebič....
Přesně.Není to moc často, ale jsem moc rád nad každým příspěvkem, který je inteligentní a autor u něho evidentně přemýšlel.“Chytrák”cernakus tady blábolí nesmysly o přívodech na 16A a na 25A a přitom nemá nejmenší tušení co je a jak funguje rozvodná a distribuční síť.
Tak nam neco o te rozvodne a distribucni siti rekni prosim pekne.
Něco? Baví vás to?
Co by me jako melo bavit? Polozil jsem normalni dotaz. A cekal jsem tvoji normalni odpoved jak, ze to teda s tou rozvodnou siti je.
Pověz mi “něco” je normální dotaz? U dospělého člověka? Opravdu?Tak já ti něco o DS tedy povím: DS jsou v zemi i venku. Co ty na to? Doplnil jsem tvé vzdělání ohledně DS? Nebo jsi snad očekával, že sem opíšu půl knihovny, která se týká DS?Takže pokud chceš “něco” vědět, musíš velmi jasně napsat CO.
Co? Dobra tedy. Vis jak je DS dimenzovana na zatez? A rika ti neco koeficient zateze? A ze kdyz pulka mesta ZARAZ vyuzije sveho max. prikonu pripojky tak, ze zhori trafacka?
Jo aha za 50 let. Tak to jo, to mozna stihnou i pozavirat všechny uhelne elektrarny a nahradit je jadrem..
Ja som našiel 5 mil ľudí.Zdroj: https://www.mmr.cz/getmedia/44278f53-e63a-4d... ... Strana 7 hore.“Dále je nezanedbatelné množství rodinných domů (kolem 30%), které mají elektrický ohřev vody, vytápění a/nebo vaření. Které je neslučitelné s nabíjením vozu a jako na potvoru, když potřebuješ vařit nebo teplo, obvykle máš v garáži i vůz.”Ako potom nabíjajú napr takí Amici, ktori sú schopní “vytápat” aj klímou a v podstate i. všetko ide na elektrinu? Ty tvrdíš že to nejde? Alebo to nejde iba v CR?
Nechce se mi to v tom tvém dokumentu hledat.https://www.czso.cz/documents/10180/20541807/... ... tady je to přehlednější. Tabulka 5 a trochu počítej. Vyjde ti číslo, které tvrdím jáJe to jednoduché, mají předimenzovaný přívod do baráku. Nevím, jestli jsi někdy viděl běžný americký barák boháče (a tedy nejčastějšího majitele BEV), ale je to obvykle hacienda s 10 ložnicemi a třemi koupelnami. U nich je všechno Bolšoj, včetně produkce/spotřeby elektřiny (spotřebují 2,5 krát tolik elektřiny na hlavu než my a to ve srovnání s námi jsou agrární země). Tudíž u nich to problém není. Ovšem u nás si prostě do baráku 3×63A jen tak nepřivedeš. Ani u novostaveb ti to ČEZ negarantuje a pokud to vyžaduješ, tak to je investice i v řádu stovek tisíc.A pokud mááš do baráku přivedeno 3×16A nebo u novostaveb 3×25A, tak jakmile žena začne vařit večeři, tak máš na zbytek baráku 6 kW nebo 11 kW. Pokud má zbytek baráku spotřebu 1-2 kW tak v prvním případě prakticky nenabíjíš, v druhém nabíjíš tak tak. V zimě, kdy musíš i topit, nenabíjíš ani na těch 25A (právě proto jsem kamarádovi dimenzoval přívod na 40A trvalých).Jinak chápu, že víš o elektřině úplný hovno, ale bylo by fajn, si o tom alespoň trochu nastudovat než o tom začneš na internetu "diskutovat". Není to žádná věda.
Tvoje čísla sú z 2001, moje z 2011.
Ja ti môžem napísať realitu akú poznám ja.Večera sa vari max1h. Kúrenie kúri, kým človek ide spať a potom sa zapne chvíľu predtým ako človek vstane. Aspoň nato som bol cely život zvyknutý.Takze behom noci keď auto nepoužívam sa môže auto dobiť niekoľkými stovkami km dojazdu.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 9. 2020 20:52
uz ta vidim ako bezis pred tym ako ides spat zapajat auto na nabijacku a potom pretiahnuty xicht rano ked zistis ze si na to zabudol 😀Pretoze bud ti to cele utiahne naraz (kurenie, varenie, nabijanie) alebo si budes kazdy den nahadzovat vypadnute istice alebo budes nabijat az ked sa zmestis do limitu isticov. Alebo si das silnejsie a budes si platit ovela viac - co ti predrazi kazdy jeden kilometer na tom elektroaute. Uz teraz je pri cene za 1kWh zhodne so spotrebou 6l nafty /100km co zvlada vacsina naftakov. S tym rozdielom ze po 200tisic km nemas vylagrovanu baterku v hodnote 50% z ceny auta ale maximalne vymenis DPF v hodnote 5% ceny auta. A to sa vyplati 😀
Inteligentní wallbox už dneska dokáže regulovat výkon nabíjení podle celkové spotřeby domu. Takže nic nemusíš připojovat/odpojovat ani nahazovat jističe. 1.zivotnost moderní baterie v elektromobilu je podstatně delší než 200 000km, většinou překoná životnost většiny aut.2. Ty jezdíš s dieselem za cca 80 Kč za 100km? Respektive za cca 40kč za 100km pokud využívá při nabíjení snížený tarif přes noc ? Kde bereš tak levnou naftu že bych se též stavil....3. Údržba a pravidelný servis vyjde průměrně 5 x dráž u ropáka než u elektromobilu
to co popisujes ma v katalogu na buduci rok len jedna firma. Otazne je ako to funguje a co k tomu trebaZivotnost baterie je kludne aj milion km, otazne je kolko kapacity jej ostane.Mas 5-6kc/1kWh, sprav si prepocet co ta stoji nabitie na 100% kapacity eniaka a nemusis sa pytat na lacnu naftu. Za 4 roky koncernoveho tiguana som tam menil len olej a filtre. Naklady za 100 eur. Ak elektro stoji 5x menej, tak ok, 20 eur co je obrovska uspora pre ktoru si ludia nohy dolamu.
Tak to špatně hledals, např:https://www.stegen.com/en/ev-products/66-smart-e... ... https://www.comelectric.cz/produkt/wallbox-garo-glb/... atd...životnost baterie:https://www.svetmobilne.cz/baterie-tesla-prekvapuji-... ... Mě nezajímá kolik mě stojí nabití baterie. Ale zajímá mě kolik stojí km? A cena za kilometr je při domácím nabíjení cca 40-80 kč za 100km a vněkterých případech můžeš nabíjet i zdarma(fotovoltaika, v práci, u obchodních center, Tesla S a X apod....)https://www.youtube.com/watch... Těch sto euro možná jen cena oleje.... co cena práce atd... Co rozvody? Brzdy? Filtr pevných částic? Turbo a další věci co se časem dříve nebo později pokazí...Elektromobil má podstatně jednoduší konstrukci...
Já bych se chtěl zeptat, jak jsi mu dělal to dimenzování na těch 40A 🙂Přívod od distribuční skříně k elektroměru, resp. domu lze udělat dle příslušné normy kabelem nejméně 4x10 v mědi, nebo 4x16 v hliníku. V obou případech tu máme dovolenou proudovou zátěž 70-80A, tedy jediné úzké hrdlo, je jistič a smlouva s dodavatelem. Hlavní jistič v objektu na základním kabelovém přívodu tedy může být až 63A. O tom, že slovo “soudobost” jsi v životě neslyšel, natož abys věděl co to je a jak se s ní pracuje asi nemá smysl dál hovořit.Smlouvu lze upravit telefonicky tarifem pro elektromobil a jistič vymění obecní revizák za tři piva v neděli po kafi. HL u elektroměru vymění pracovník distributora při podpisu úpravy smlouvy.Vyřízeno za dva dny, problém se vypařil.Situace, kdy zákazník požaduje víc a nemá kabel, jsou situace v podstatě neexistující, veliké domy bohatých majitelů s odběry přes 100A mají od počátku navrženou soustavu jinak, mají nepřímé měření a přívodní vodiče jsou už v projektu dimenzované klidně na 150-200A.
Samozrejme nemas pravdu ani s tou normou ani s tim proudovym zatizenim. Ale ze mne to takoveho dementa neprekvapuje.Predstava, ze nejakej revizak da stempl na 80A na 10mm2 medi me desi. Povolena je pulka, pri chlazenem kabelu 56 A.
Chlazeném kabelu? 😂😂😂Půlka? 😂😂😂Ty bys letěl u zkoušek jen bys promluvil 😂😂😂Údaje o proudové zatížitelnosti kabelů podle způsobu umístění najdeš v každém katalogu výrobce u konkrétního kabelu. Tady si nejde vymýšlet, to jsou závazné informace.Prosimtě zanech ztrapnování se na téma rozvodné a distribuční sítě a tím pádem balamutění okolí, nebo si tě pozvu, abys mi nadimenzoval přípojku na 40A 😂
jsou schopni vytapet i klimou, ...asi nevíš o čem píšeš, tak blbou argumentaci jsem ještě nečetl. Prave proto, ze jsou schopni vytapet klimou misto elektrokotle nebo přímotopů, maji energetickou rezervu, klima má oproti uvedeným cca 2-3.5 x nizsi prikon pri stejnem výkonu (zalezi jaka je venkovní teplota). Tj . topí napr.misto 10kW jen 3 - 5kW. PS vim.o čem pisu, nejake experimenty na toto téma doma uz par let provadim.
Proc by ohrev vody, nebo vareni melo byt neslucitelne s nabijenim? Prave naopak... tyhle veci nemas pustene porad a auto se ti muze nabijet kdyz to odber zbytku domu dovoli. Nebo ty snad doma celou noc varis, peces a koupes se, aby se ti nestihlo nabit auto?1*25A mas snad jenom v nejakem dvoupokojaku, kde je elektrina akorat na sviceni, televizi a rychlovarnou konvici.
Okál je prostě typ RD stavěný jako panelák naležato. Bylo to levné a komouši prostě škudlili na kdečem. Tedy i přívodu elektřiny. Topení a vaření je tam zajištěno totiž plynem. Viz typicky dráty z hlíny v panelácích.Jinak ne, celou noc nevařím. Ale prostě to naborouvá ten teoretický výpočet. Nemůžeš prostě počítat s tím, že přijedeš ve 19:00 domů, hodíš káru na nabíječku a ta se nabíjí maximem až do 6:00 kdy odjíždíš. Prostě musíš odečíst zhruba ty 2-3 hodiny, kdy se auto musí uskrovnit oproti tvému vaření, koupání a topení.A tom to je. Každá dOvce tady machruje teoretickým výpočtem, aniž by brali v potaz realitu a do toho výpočtu ji obtiskli. je to dáno tím, že drtivá většina z vás nejsou technici, co by něco plánovali, dimenzovali, projektovali. Tj. nemají prostě pod kůží, že mají počítat s inženýrskou marží a ne to dělat na tzv. ideální stav.
No dobre, tak u vas bydli par lidi v jakychsi okalech. Zbytek lidi ale bydli v RD s normalni elektrinou, nebo v panelaku/cinzaku, kde si stejne auto do nabijecky dat nemuzou.
Ne, elektricky poddimenzované RD jsou mnohem častější, než si ty myslíš.Mimochodem, to že něco neznáš, neznamená že ze sebe musíš dělat blba.https://cs.wikipedia.org/wiki/Ok%C3%A1l...
Promiň ,ale to že má někdo zastaralé El. Rozvody neznamená že je bude mít vždy. Většina lidi svůj domov pravidelně modernizuje a opravuje včetně El. Rozvodů. A pokud má někdo rozvod který není schopen utáhnout 11kw spotřebič na tři fáze tak by rekonstrukci měl udělat tak jako tak. A pokud na to nemá tak nemá ani automobil natož elektrombil.
Majitel “elektricky poddimenzovaného RD” (chlapi v kanclu se svalili smíchy, co je to za blábol) po celý svůj život nebude mít na dražší auto, než je bazarovka za 100K.Takže v jeho případě uvažovat o elektromobilu je holá utopie.Celé dny tu rozvíjíš prakticky neexistující teorie.Ve skutečnosti nic jako “elektricky poddimenzovaný RD neexistuje”. Existuje pouze RD s kapacitně nevyhovujícími rozvody, které obvykle už léta nespadají do kategorie, kde by prošly náhodnou revizí.Ale ani shnilé dráty ve stěnách nemají vliv na možnost nabíjet elektromobil. To se prostě vedle přípojkové skříně distributora u plotu postaví domácí skříňová nabíječka a napojí se rovnou na hlavní přívod za nový, obvykle dvousazbový elektroměr.A doma v baráku to může klidně hnít dál.
Proboha přestaňte už toho Trola krmit.
bydlel jsem v činžáku a doma jsme meli TUV vlastni . elektricky boiler. a to na 1x 16A jistic to pokud se nepletu, pripoustim. ze mohl byt i 1x25, ti uz si nepamatuji.Okal na plyn možná staveli kolem velkých měst, u nas se jelo na max tuha paliva nebo elektrokotel. A ze by to bylo levnější bydlení ? Okal stal pred 1990 cca 200t. Kc plus pozemek a zakladni deska, tj celkem drahy spas.
16 A je 3680 W. Bojler ma vetsinou 2000 W. Takze by zbyvalo 1680 W na zbytek domacnosti. To jste museli porad nahazovat, ne?
Proč by si potřeboval trvalý odběr 11kW 24/7? Nabíjím jednou za cca 2-3 dny jen po dobu několika hodin. A není problém (pokud vím, že mám čas) nabíjet i třeba s 3,6 kW...Co se týče slučování, to není problém. Chytré wallboxy měří celkový odběr na přípojce a řídí nabíjení tak, aby nebyla překročen maximální odběr dle jističe.Já mám 3x25A, nabíjím bez problémů 3x16A (11kW) a nemám sebemenší problém už 4 roky, co EV mám.Řešíte věci, které jsou už dnes vyřešeny a je na Vás poznat (bez urážky), že nemáte praktické zkušenosti a hledáte problém tam, kde není.
Pane kolego, kde jste tu informaci o rodinných domech pořídil? Na vesnici (nemyslím to hanlivě) asi ano, ale pojďte se podívat do jakéhokoliv města. Když bydlíte na sídlišti, které má od cca 1500 do nějakých 10 000 obyvatel, tak tam rodinných domů moc není. Pokud přijmeme tezi, že jedno auto je v průměru na 1,5 tříčlenné rodiny, tak už jen tohle bude dělat problém. A nabíjet auto šňůrou dejme tomu z nějakého třetího patra..... Notabene, když ještě po příjezdu z práce, nebo z "projížďky" musíte hledat, kam to auto vlastně zaparkujete... Taky je třeba si všimnout, že silové rozvody ve městech, na sídlištích i osadách nejsou koncipovány na nárazové vysoké příkony.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 9. 2020 21:58
Překvapivě to je blízko k té půlce. Zřejmě to dělají satelitní "městečka" okolo aglomerací a Prahy.Jinak máte ale pravdu. Například takový Nový Bor má vedení o zimní kapacitě 35MW (a to hlavně díky Crystalexu) a je to na hraně už dnes. V momentě kdy tam bude 1000 BEV nabíjeno večer 11kW, tak to bude pravidelně lehat. A vozidel je v NB cca 6 tisíc.
A kdy tam bude 1000 elektrombilu?
Samozřejmě, že nic lehat nebude.Teorie o nabíjení 1000 aut v jednom městě, jednu chvíli je pochopitelně nesmysl, stejně tak v celém městě všichni nevaří, netopí ani neperou v jednu chvíli.Pokud by tomu tak někdy bylo, distribuční rozvody by elektrifikaci nezvládly nikdy. Protože žádné rozvody se nikde nestaví na maximální teoretický možný odběr.Existuje parametr s názvem “soudobost”.To je údaj, který definuje pro jednotlivé obytné/průmyslové/městské/venkovské lokality koeficient pro výpočet návrhů dimenze kabelových rozvodů. A prosím, už nikde neargumentujte s takovou zhovadilostí, že hodnota jističe je nějaký “LIMIT”. NENÍ! Jistič vyměníte a je vyřízeno.Limitem jsou pouze zdroje a kabely.Stručné seznámení s termínem:https://www.klimsa.cz/programy/projektovani/ite... ... Nový Bor nemá vedení o kapacitě 35MW, žádné vedení se takto nepočítá. Nový Bor může mít aktuální zdroje v této kapacitě. Jenže zdroje je celkem snadné zvýšit, prostě se do vedení vysokého napětí vřadí další a další trafostanice a připojí se do rozvodů v Boru. Tam, kde již nebudou stačit stávající kabely, se položí kabely nové.Přenosová a distribuční primár je v ČR dostatečně předimenzovaná už teď a hlavně, pořád se průběžně posiluje, modernizuje, rozšiřuje.Energetická síť je prakticky živý organizmus, který se permanentně přizpůsobuje potřebám odběrů.Idea, že v příštím roce bude v ČR najednou jezdit čtvrt milionu BEV je prostě demagogie, se kterou mohou operovat jen pitomci. Proč to dělají, nevím.Bude to přesně naopak, síť bude u nás vždy v předstihu před rozvojem elektromobility.
Ty vylizanej demente. Aktualni pripoj k NB je 22kV dimenzovany na 35MW vim to, protoze jsem to mel jednu dobu na starosti. Tak mne rady laskave nepresvedcuj o svych vycucanych srackach.Co se tyce toho kretena z odkazu. Jedna se o naduteho debila, kterej zrejme jeste nevidel zenu uradivat v kuchyni o vanocich. Sam zrejme nikdy nevaril nic vice, nezli vodu na kavu.Stejnej debil, jako kdyz dodavatel kuchyne me matky tvrdil, ze paninka si moc vymysli, kdyz si stezuje na hlucnou digestor. Tech 83 dB se prece v pohode da vydrzet. Opet se jednalo o blba, jehoz nejdelsi var je prihrani parku na 5 minut.Rozvoj rozvodne site pred planovanym rozvojem elektromobility neni a ani nebude. Pokud jsi si nevsiml, tak zadna nova technologie, ktera by skokove navysili stavajici kapacitu neni a vystavba nove infrastruktury narazi na stejny problem! Jako vystavba silnic. Urednicina a vlastnictvi pozemku.
Je prijemne diskutovat s nekym, kdo do diskuse vstupuje konstruktivne a i pres rozdilne nazory si vazi svych diskusnich oponentu... 😉
Ale zase ma pestrý slovník.V jednom príspevku: dement, kreten, debil, blb. By ma zaujimalo čo robí v reálnom živote pretože pri takom slovniku môže maximálne kopať priekopy. Tam to nicomu nevadí.
Jak jsem uvedl již několikrát, kdybys něco o DS doopravdy věděl, nepsal bys mi o vylízanejch dementech a taky bys věděl, že 22kV vedení nevede do NB, ale okolo NB jakožto propoj (smyčka) mezi rozvodnami VVN. Takže stačí na linku osadit další trafostanici a stáhnout další výkon do města a td., dle potřeby. Pro teoretický případ vyčerpání zatížitelnosti vedení 22kV, o kterém nemáš žádné informace, z jakých jsou vodičů, by distributor naprosto přirozeně a plánovaně zdvojil příslušné vedení zavěšením nových vodičů na nově upravené sloupy. A td, tak ja se to desetiletí dělá úplně normálně.Uvedený odkaz nebyl na nějakého člověka, o kterém sis aniž bys ho znal začal okamžitě myslet, že je kretén, ale na vysvětlení profesního parametru, ZVANÉHO “SOUDOBOST”, díky němuž se odborně dimenzují rozvodné a distribuční sítě v ČR.V téhle diskusi je jenom jeden kretén ...... a to jsi ty.
Ještě několik postřehů k tomuto blábolu:“Pokud jsi si nevsiml, tak zadna nova technologie, ktera by skokove navysili stavajici kapacitu neni a vystavba nove infrastruktury narazi na stejny problem! Jako vystavba silnic. Urednicina a vlastnictvi pozemku.“Žádná nová technologie na zvýšení kapacity rozvodné sítě není potřeba. K tomu stačí jednoduché zvýšení napětí, které následně snižuje proudy ve vodičích a tím zvyšuje přenosovou kapacitu vedení. Takže úplně v pohodě stačí zdvojit vedení 22kV na laně 110 mezi dvěma rozvodnami a v celém úseku vedení máš dvojnásobnou kapacitu zdroje. Takže místo 30-ti vesnic a 6-ti měst v daném úseku jich můžeš okamžitě připojit 60 a k tomu 12 měst.Taktéž jsi úplně mimo ohledně výstavby infrastruktury. K posilování vedení ani nepotřebuješ stavební povolení, stejně jako k tomu nepotřebuješ souhlasy dotčených vlastníků pozemků, přes které vedou stávající sítě. Obnova, modernizace, rekonstrukce stávajících rozvodů je krytá zákonem o stavbách ve veřejném zájmu.A td, pane blábolile 🙂
Hej, je tak predimenzovana ze nedostanes stavebne povolenie bez vyjadrenia energetikov, ci ta dokazu pripojit na siet 😀 A ze je mrta pripadov kedy ti ten stempel elektrarne nedaju pretoze tam uz nie je rezerva ani na 1x25A
Jak je to na Slovensku opravdu netuším.
Úplně stejné jako u nás.
Amen bratře.
A ty jsi jako chtěl nabíjet auto prodluzkou pichnutou vedle nočního stolku?Buď máš barák, kde toto máš/ relativně snadno mít muzes, nebo máš byt, kde máš v garáži tuto možnost (drtivá většina novostaveb tuto možnost už nabizi) a nebo nemáš a v této fázi elektroauto asi není pro tebe (pokud nechceš nabíjet v práci / veřejném stojanu).
Další odrtžený od reality. Většina bytových novostaveb nemá parkování pro všechny bytové jednotky. Parkovací místo v takové novostavbě je totiž příšerně drahé (m2 stojí prakticky stejně jako m2 bytu) a tak jich tam bývá jen pár a jsou vyčleněny pro nejdražší byty.Reálně je situace v ČR taková, že bezproblémové nabíjení BEV doma má kvalifikovaným odhadem 1-2 milióny obyvatel. Zbytek je odkázán na nabíjení mimo domov a nebo nabíjení s velkým ALE.
Už jiní tě tu rozbili jak cikánské hračky, tak už do tebe nemám potřebu kopat - Stejně ale nevím na co reagujes - ano v tom případě v dnešní době není Elektro auto pro tebe. Stejně jako když bydlíš na sídlišti asi tě úplně nezaujme nabídka bazénů. Ale není to důvod zastavit jejich vývoj.By mě zajímalo, kde se podobně frustrovani jedinci vybijeli s názory, že koně nápojíš kdekoli tak proč se zatěžovat nějakým autem...
Oni ignorují už fakt, že řada lidí to doma nenabije vůbec. Pokud teda nenatáhnou z okna prodlužku až na ulici. Nehledě na fakt, že na řadě sídlišť se už ani nedá zaparkovat, v některých oblastech lidé musí auto nechat o x ulic dál. Pokud teda nebude mít každé druhé parkovací místo i nabíjecí zásuvku. O čemž pochybuji.
Samozřejmě máš pravdu, ale to sobečkům nevadí.S tou přípojkou je to pak jasné. Je to drahé jako prase. V Škoda MB byl z počátku takový nápad udělat k polovině parkovacích míst v areálu nabíječku. Udělali jich pár desítek a sakra rychle přehodnotili plány, páč by Škodovka přiššla na buben. A to mají vlastní elektřinu a pozemky v areálu vlastní a můžou si tam stavět kde chtějí a jak rychle chtějí.
Kolik zaměstnanců má elektromobil nebo si ho v dohledné době koupí? Proč zatím nestačí pár desítek zásuvek? A postupně jak bude potřeba je přidělají. Vždyť je to dnes nesmysl budovat na každém druhém stání nabíječku.
To by jsi se divil. Každý druhý korodinátor (něco jako supervisor) má nárok na služební vůz a je preferováno, aby si vzal buď PHEV Superba nebo lépe BEV Citigo kvůli odbytu pro pokuty. Jedná se o cca 1000 lidí a těch nabíječek je cca 300 (ryhlonabíječek zlomek). jedná se o nabíječky v areálu. Parkoviště pro zaměstnanecký plebs mimo areál nabíječky nemá.
V roce 2019 bylo v celé ČR zaregistrováno cca 1200 elektromobilu a plugin hybridu!!!!
A?
PHEV se nenabiji na rychlonabijecce, je to ekonomicky nesmysl. Takze si je muzes odecist.EDIT: Pokud tu rychlonabijecku neposkytuje zamestnavatel zdarma, pochopitelne.
Názor byl 1× upraven, naposled 7. 9. 2020 08:26
Jsou v arealu tovarny a jsou samozrejme zdarma.
Když nemá kde nabíjet tak si zatím elektromobil nepořídí. A pokud ho chce tak si pořídí garáž nebo bude muset počkat až dobudují infrastrukturu. Hodně lidí má představu že zítra budou všichni jezdit v elektromobilu ,ale to bude trvat třeba 50let. Vždyť optimistické odhady mluví o 200 000 elektromobilech do roku 2030.
>> Hodně lidí má představu že zítra budou všichni jezdit v elektromobiluHlavně politici 🙂. Mě právě nepřijde, že by si tohle mysleli normální lidi, ale že se to tak tlačí shora, zvýhodňují se elektromobily a penalizují auta na ropu. U těch se spalovacím motorem se stále více zpřísňují požadavky na emise, spotřebu, produkci CO2 a nevím čeho, takže za chvíli to nepůjde ani technicky vyrobit. Proti tomu se tlačí elektromobilita jako jakési řešení všeho, ale infrastruktura na to prostě není. Kdyby se teď elektromobily nahradila polovina aut a všichni začali přes noc nabíjet, tak to třeba i položí přenosovou soustavu.
Jediný kdo tu má představu že zítra budou všichni jezdit v elektromobilu a zhroutí se el. soustava jsou jejich odpůrci. Oficiální stanovisko vlády pokud vím je cca 200 000 elektromobilů do roku 2030! To že někdy nějakej politik něco řekne ještě neznamená že je to pravda že je proveditelné! A to se netýká jen elektromobility....Polovina elektromobilů tu bude možná za 30 let stačí se jen podívat kolik se prodá nových aut v ČR a na průměrné stáří aut. A to hodně času postupné posilování ele sítě a budování infrastruktury!
celá aféra diesel gate je postavená na tom, že politici něco řekli, nařídili a manažeři automobilek nenašli odvahu jim říci NASRAT! Ty auta se podle Euro 6 už prostě rozumně vyrobit nedají.
A to co má společného s cca 200k elektromobily do 10 let?
Ze to je stejny nesmysl.
Zatial su tie elektromobily tak drahe, ze ludia zo sidliska si ich nemozu dovolit. Ti co na to maju, maju aj dom alebo miesto v podzemnej garazi s nabijackou. Kym si ich budu moct dovolit naozja vsetci je este daleko, tak to nikto neriesi. Mozno bude uz fungovat zdielanie vozidiel a to sa da riesit jednou podzemnou garazou pre cele sidlisko.
Až se elektromobily pořádně rozšíří, tak nebude jezdit nikdo. Všichni budou buď nabíjet nebo stát ve frontě na rychlonabíječku 🙂.
Preco?
Tyhle komentáře mě vdycky baví. Jako by každěj kdo vlastní auto jezdil denně 500km+. Já nevim jak vy, ale já nenajezdim ročně 200 000 km. Určitě tací lidé jsou, ale naprostá většina lidí najezdí ročně 10-20 000 km. Já si nepamatuju, kdy jsem naposledy najel za den více než 350 km. To najedete jen na dovolenou - a k tomu jsou ty rychlonabíječky. Jinak se nabíjí doma.Lidi prostě nedokážou pochopit, že způsob užívání elektoaut je jiný. To, že si myslí, že je ten způsob horší, je tím, že lidi neradi změnu.Jediný, co mě na elektroautech sere, je protlačování dotacema a pokutama.
Já taky jezdím málo. Jenže zatím je celkem mimo realitu už ta představa, že auto vůbec nabiji - velká část lidí bydlí na sídlištích, kde žádné nabíjecí zásuvky nejsou a z domova to asi taky nepůjde, pokud nechcete tahat prodlužovací kabel z okna (na řadě míst ani nezaparkujete u bydliště, ale třeba o pár ulic dál). Elektromobily tlačí jak se dá, ale infrastruktura nic moc. Dotaze a omezení jsou, protože jinak by se to neprosadilo. To už mi dává větší smysl třeba hybrid, do kterého se dá klasické palivo, elektřinu si to v případě potřeby vyrobí motorem v optimálních otáčkách a při brzdění to rekuperací dobije baterku. Pohon na elektřinu je čistý a efektivnější, ale to zdlouhavé dobíjení, váha a kapacita baterií atd není prostě ono.
Ohraná písnička..."zdlouhavé dobíjení" Tesla Model 3, 20%->80% při 150kW za 20 min"váha" Tesla Model 3 AWD - 1,847 kg, Volvo V60 (combi) - 1703 kg až 2093 kg"kapacita baterií"Tesla Model 3 AWDEPA:322 miles (518 km) combined319 miles (513 km) city296 miles (476 km) highwayHybrid je sice hezký, ale máte složitější auto, vyšší náklady na údržbu, servis...
Naklady na udrzbu a servis jsou u hybridu nizsi nez u bezneho spalovaku...EDIT: Pardon, nedoslo mi ze jde asi o porovnani s elektromobily - Ano, tam to bude asi pravda. I kdyz pote, co mi dnes kamarad popisoval za anabaze s TMS, nevim nevim (v poslednim mesici ma za sebou vymenu velkeho displeje a obou prednich svetel).
Názor byl 1× upraven, naposled 8. 9. 2020 19:39
Ja si akurat neviem predstavit biznis case pre bezneho cloveka, ktory najazdi 10-20k rocne, aby si na to kupoval elektromobil, ktory bude mat v zime polovicny dojaz oproti letu a bude stat skoro 2x tolko ako porovnatelne auto so spalovacim motorom (a 2 az 3 nasobnym dojazdom). A okrem toho bude kazdy vecer s kazde rano saskovat s kablom a musiet parkovat pri nabijacke. Ano, poznam fandov elekroaut, ktori na ne nedaju dopustit, ale teraz mam na mysli bezneho priemerneho cloveka.
Tak sme si zaprahanali a karavána ide ďalej.2x menší dojazd nemá, ani cenu a to šaškovanie s káblom už je naozaj úsmevne.
Má, ale musí být fakt zima. Těch posledních 5 let do té definice moc nespadaly 🙂
Proto se elektromobilu prodava nejvíce v zemích kde jsou největší zimy v Evropě. Jsou tak bohatí že si koupí dráhy elektromobil a celou zimu se na něj jen koukají až do jara a zatím chodí pěšky...🙂
Videl jste ty dotace, ktere tam na to maji?Srovnavate hrusky a japka.
A k čemu vám jsou dotace, když byste si koupil něco, co byste používat nemohl?Vy byste si koupil auto, byť za štědré dotace, pokud byste s ním nemohl jezdit? Jaký by to mělo smysl?
Problém je v tom, že oni si benzínové auto, které v zimě zvládá jezdit taky, a na neregulovaném trhu stojí polovinu, mohou koupit s brutální daní, takže jim cena vyskočí třeba na dvojnásobek. Do toho máte baterkovozy dotované.Pak je vtipné argumentovat, že tam lidi elektromobily kupují. Aby taky ne.
Takze by si si kúpil auto za povedzme 50% ceny ale po diaľnici by si isiel v zime 1h a pol hodinu nabijal?Pretože to tu ľudia tvrdia.
Rozhodně ano, protože na jiné auto bych neměl.Rozumějte; mít spalovák je v těchto zemích luxus, zbytečné utrácení, které si jen tak někdo dovolit nemůže. Pak se smíříte s tím, že budete nabíjet, když se to stát snaží protlačovat, jak to jen jde, a na spalovák prostě nemáte peníze.Takhle to teď funguje ve většině civilizovaného světa, někde více, někde méně, ale dokud to bude, nelze se ptát, jestli se elektromobily vyplatí. To už se asi nedozvíme, protože jsou tlačeny násilím.
A ja rozhodne nie. Radšej by som zostal doma alebo išiel vlakom/busom.
Z našeho pohledu jsou jejich ceny aut luxus, ale z jejich pohledu už zas tolik ne. Pokud by elektroauta byla v severských podmínkách (předpokládám, že se bavíme o Norsku) nepoužitelná, tak by to lidi nekupovali. Když se kouknete do jejich ceníku, tak třeba Audi A6 Avant (sedan nenabízí) začíná na 733 tisících NOK, Tesla S na 750 tisících NOK, takže řeči o tom, že spalovák je tam luxus oproti elektroautům je nesmyslné tvrzení. Tam je to především o tom, že zdražili (díky daním) spalováky k cenové hladině elektroaut.Takže v Norsku je cenová hladina přibližně stejná pro oba typy pohonů a přesto tam prodeje elektroauťáků jdou výrazně nahoru, takže pokud by elektroauta v jejich podmínkách byla nepoužitelná, tak by lidé radši kupovali stejně spalováky.jednoduše řečeno, nepoužitelné auto je drahé i zadarmo.
Zapomínáte na spoustu věcí.Třeba spotřební daň na paliva, která je v Norsku vysoká konkrétně nejvyšší v Evropě, a cenu elektřiny, která je stejná jako tady.V Norsku jsou elektromobily osvobozené od DPH (25%).S elektromobilem smíte využívat vyhrazené pruhy (se spalovákem ne) a máte často parkováni zdarma. Mýtné také většinou neplatíte.Nabíjení je na veřejných nabíječkách zdarma.Elektromobily mají nižší silniční daň.A spoustu dalších věcí.Celkově to vychází zhruba tak, že spalovací motor se provozuje o 75% dráž než u nás, zatímco elektromobil o 30% levněji než u nás. Plus ty nefinanční výhody.Naposled. Srovnáváte hrušky a japka. Elektromobily jsou extrémně zvýhodněné, to, co se děje, je extrémní pokřivení trhu, které se tu ale vykládá jako schopnost Norů fungovat ekologicky. Přitom je to jen chování lidí, co nechtějí utrácet zbytečně a ještě být v tom baterkonáboženství za burana, co se svým čoudícím autem žere maminky i s kočárky.
Nezapomínám. Ano, spotřební daně na paliva jsou vysoká, nicméně nic, co by neunesla peněženka Nora. Nemůžete neustále srovnávat jejich cenovou hladinu s českými mzdami.Ano, elektromobily jsou osvobozené od DPH, proto se přibližují k ceně spalovákům (zezhora). Z pohledu Nora je to jedno, protože on platí celkovou cenu.Vyhrazené pruhy už jsou zrušené, protože penetrace elektromobilů na jejich trhu už dosáhla vysoké úrovně, takže tato pobídka už ztrácela smysl.Nabíjení už zdarma také nenajdete, protože už je elektroaut moc.K poslednímu odstavci. Já netvrdím, že elektromobily nejsou zvýhodněné. Bavím se o elektromobilech z pohledu běžného občana, který si chce koupit auto (v Norsku). V Norsku je to "pokřivené" tím směrem, že elektromobily už stojí skoro stejně jako spalovák, takže do popředí rozhodování výrazně vystupuje technická část, ne ekonomická.A pokud prodeje nových elektroaut výrazně stoupají, tak to znamená, že i v severských podmínkách lze (technicky) provozovat elektroauťák.Zkuste se zamyslet nad tím, co se snažím sdělit. Odpovídáte na něco, co ve svých příspěvcích neřeším.
Tam to ale se zimou nemá nic společného, víme? 😝
Vy jste u toho psaní moc nepřemýšlel že? Píšete o dojezdu 10-20K a v zápětí k tomu dodáváte jakési limitní dojezdy, každodenní šaškování s kabelem, nebo povinné parkování u nabíječky.Ten vámi uvedený limit totiž znamená, že takové auto v pohodě stačí nabíjet zhruba 1x týdně až 1x za cca 10 dní, podle pravidelnosti ježdění. Dojezd je pro většinu zákazníků elektromobilu údaj zbytný, pokud je nad hranicí 400km už to nikdo neřeší.Běžný průměrný občan nebude mít u nás na elektromobil tak asi ještě 10 let, dokud nespadnou běžné základní modely na cenu zhruba průměrného Golfa v základu.Dokud bude stát elektromobil přes milion, je to auto, které zajímá cca 5-10% populace, to je statistika prodejů aut s cenovou nad 1 milion Kč v ČR. A tito zákazníci. především firmy mají formy a způsoby nabíjení dávno vyřešené.Problémy budou mít jen hipsteři a fanatičtí zelení z paneláků, kteří si koupí elektromobil na půjčku kvůli image a urputné demagogii, ale ti mají zase jiné životní priority.
takovouhle hovadinu muze napsat jen nekdo kdo elektromobilitu vubec nepochopil, superchargery atd nejsou primarni zdroj ale nouzovej
A napsat nějaké argumenty, proč je to hovadina zvládnete taky? Fakt věříte tomu, že ve městech budou mít všichni elektromobil a každé parkovací místo bude mít nabíjecí stanici? Podle mě to je utopie.
Tak nejdál je asi to Norsko, kde se většina aut kupuje už v EV provedení. Zatím to tam nevypadá na nějaký kolaps, fronty u dobíječek atd. Tady nejde o víru, tady jde o realitu. Vy si věřte, čemu chcete, realita je taková, že Norsko nemá problém uspokojit poptávku a Česká Republika také ne. Stavba nových dobíjecích stanic všude pokračuje, aby se stačila uspokojit budoucí poptávka. To jest vše.Zdar Max
Tak o velkých problémech v Norsku se normálně píše, tak nevím, nevím.
Dřív se psalo, že Norsko nestíhá výstavbu dobíjecích stanic. A minimálně česká média to převzala ve smyslu, že tam mají problém s dobíjením (= nedostatek dobíjecích míst). Přitom ta zpráva byla jen o tom, že má výstavba oproti plánu skluz.Tak sem hoď nějaké info, jak to tam vypadá. Já jsem zatím nejčerstvější info našel od týpka, co tam žije a má EV, viz 1h rozhovor jak to tam s EV a dobíjením je :https://youtu.be/ShkJXxNddwEZdar Max
Tak to řekni majitelům elektromobilů, aby se nedělo něco takového. Začíná se z toho stávat běžný stav i o víkendech. Ti lidi tam čekali 3-4 hodiny. Tahle budoucnost mě opravdu trochu děsí.https://www.youtube.com/watch... https://www.youtube.com/watch...
Tesla Model S. Dobijeni zdarma pro vozy prodane v prvnich nekolika letech. To myslim na vysvetleni staci...
Aha, a pro modely 3 a X, které tam stojí v hojném počtu, je jaké vysvětlení? A to je Kalifornie teprve v 10% svého plánu rozvoje elektromobility. Už teď to nezvládají a těch aut má být desetkrát tolik.
Jo a samozrejme 110V v beznych zasuvkach v USA.
Názor byl 1× upraven, naposled 6. 9. 2020 21:56
Echm.... V USA mají samozřejmě skoro všechny baráky movitějších lidí 240V protože sdružené napětí, že áno 😉 Mají k tomu adekvátně dimenzované vodiče takže pro ně fakt není problém mít 11kW doma na Wall conectoru nebo jak tomu Tesláci říkaj.To co vidíme na videích není tedy důsledek nedostatečné voltáže amerických domácností, ale právě ta mezi námi jinde diskutovaná neschopnost běžného řidiče plánovat v kombinaci s nečekanou (běžným americkým hlupcem) špičkou o svátcích (návrat z díkůvzdání, kdy se jezdí daleko za rodinami) v kombinaci s těžce poddimenzovanou sítí nabíječek (to je na delší povídání).Samozřejmě je to extrém, ale zatímco pro benzíňáky by tohle byla věc na půl hodinky max, mám takové tušení, že tihle trotlíci si tam pobyli několik dlouhých hodin.Ovšem sranda je, že amíci jsou už tak vycepované ovce, že tohle přejdou bez vyvození jakýchkoliv důsledků (u mě by Tesla ihned letěla z domu, tohle zažít, jsem až alergický na jakékoliv čekání). Jsou zvyklí čekat v nekonečných zácpách velkoměst, jsou zvyklí se bez keců podřídit fízlovi/úředníkovi/šéfovi ať po nich chce libovolnou blbost nebo nezákonnost a jsou zvyklí si jít stoupnout do iOvčí fronty o půlnoci, aby mohli ráno Applu zaplatit tisíc dolarů za telefon, jehož hodnota je sotva čtvrtina. 😀
Takže když je u benzínky přede mnou fronta o velikosti tak 3 auta je to čekání od přijetí do odjetí s plnou nádrží tak 15-20min, ale když by to byla Tesla se stejnou frontou tak to je tak 3-4 hodiny 😀Nic proti elektrickým autům ale tohle je jedna z věcí co teda fakt nemají vyladěné. Druhá věc je jejich vysoká cena.
Keďže Tesla ma v podstate všetky data neustále o tvojom aute a ich nabijackach k dispozícii nemal by byt problém to SW vyriešiť.Nabíjačka hlási plnú obsadenosť, dokonca nejake ešte čakajú na radu. Ďalšie auta dostanú tuto informáciu a odklonia ich na inú alternatívnu. Pokial by nebola žiadna k dispozícii. Tak zahlasia, prosím spomaliť aby si zvýšil svoj dojazd a prišiel k ďalšej voľnej.
Ta posledni slova jsou uzasny projev oveckovstvi. Proste cloveka ovlada pristroj a ne naopak. A to je dobreeeeee, beeee 🙂
Ty keď vies, že v blízkosti nie je žiadna čerpačka a už máš malo benzínu/nafty tak nespomalis?
U benzínu/nafty jsou čerpací stanice každých pár km a nemusí se tam 3/4 hodiny čekat i když tam nikdo není...
Ale samozrejme. Tam už je inftrastruktura vybududovana.Ale napríklad v poľsku kedysi na novej diaľnici som to ešte zažil.Benzín alebo naftu si zase doma nenatankujes takze si kompletne odkázaný na sieť čerpačiek. Keď budeš na 80% tankovať doma a 20% vonku tak určite nestrávis na čerpačkách viac času ako doteraz.
Jasně, ale benzín nebo nafta zase nemizí, u klasických olověných akumulátorů dochází k docela znatelnému samovybíjení - někdy je problém auto nastartovat třeba už po měsíci stání; jak jsou na tom ty baterie v elektromobilech nevím, ale nějaký měřitelný vliv to asi mít bude pořád, o mrazech nemluvě. A když mi dojde benzín doma, tak se dá nabrat pár litrů do kanystru a dolít, to je nakonec aplikovatelné i když dojde někde po cestě a někam se dojde nebo se člověk nechá odvézt. Elektromobil tak někam dotáhnout. Ale dá se snad dobít rekuperací i při tom tažení.
Jinak třeba mně se moc nestává, že bych měl málo benzínu. Většinou když mám čtvrt nádrže, tak zase doplním půlku. Takže se dá kdykoliv jet klidně 100km, aniž by se člověk bál, že mu to někde po cestě dojde. A třeba u dieselu ani není moc dobré jezdit se skoro prázdnou nádrží (co někde psali, tak to nějak souvisí s čerpadlem paliva, které se tím maže a při zbytcích v nádrži to nefunguje optimálně, časem to může zadřít).
No jestli mají v USA v domcích 240V, tak u nás zase mají 400V. To mívají v bytech i naše paneláky, kde není zavedený plyn, používalo se to pro elektrické sporáky, hodí se to i na indukční vařiče.
Sice máte doma 400V (jen pouze mezi fázemi, ne mezi fázemi a nulou), ale nabíjení probíhá na 230V (tj. L1-N, L2-N, L3-N).
No a těch 240 v USA je snad taky mezi fázemi, když normálně tam mají 120.
Ano je, ale v USA se to k nabíjení použít dá a používá. Wall connector od Tesly je přesně tak dělaný. Připojuje se Zem, L1 a N pokud se jedná o 230V síť nebo L2 pokud se jedná o 120V síť. Tím je pak stejný výkon při stejných ampérech.
Tak to pak jo, díky. Jenom si říkám, proč nepoužijí víc fází i v Evropě, pak by protlačili větší výkon a nabili to rychleji.
Tesla využívá všechny 3 fáze v Evropě. Nebo jsem špatně porozuměl Vaší odpovědi?
No pochopil jsem to tak, že v USA používají buď L1 a N nebo L1 a L2, takže 240V, zatímco v Evropě L1 a N, takže 230V. Tak proč tu není taky L1 a L2 a nenabíjí to přes 400V?
V SSA trochu jinak. více viz:https://www.mylms.cz/elektricke-vedeni-a-rozvo...
V Evropě Tesly používají 3 fáze - L1-N, L2-N, L3-N.Proč se to nabíjí jen 230V? Protože jednoduchost měniče a tímpádem i cena (tipuji). Měnič v autě pracuje vždy jen s 230V a dá se použít na 3 fázové nabíjení (wallbox), tak i 1 fázové (jak wallbox, tak i obyčejná zásuvka).
Ano, v USA mají 220 V mezi fázemi (L1, L2) a uprostřed je N. Do baráku pak jde obvykle L1+N nebo L2+N, nulák je "bezpečný" (má potenciál země) a naměříte 110V. Také můžete do rozvodu natáhnout L1+L2 (bez N) a naměříte 220V, ale musíte dát bacha, že oba vývody jsou fázemi a dostane ránu z obou. 😀 Používá se proto na fixní instalace (bez zásuvek), typicky třeba wallboxy.Ale stále je to jen 1 fáze (L1-L2) oproti Evropě, kde máte 3 nezávislé fáze (L1-N, L2-N, L3-N) a musíte výrazně více dimenzovat dráty oproti Evropě.
Tak blbý příspěvek se dal čekat. Normální člověk denně najede stěží 50 km. Takový nájezd znamená cca 8kWh (za den). Průměrná spotřeba 4-členné domácnosti je někde kolem 15kWh za den.
Na tom kolik ujede za den ale zas tolik nezáleží, při tom dojezdu pár set km to znamená, že to stejně musí každých pár dní dobít. Jenže na řadě míst prostě není jak. A někteří lidé třeba celý týden nejedou nikam, ale o víkendu potřebují najet víc a po návratu se už nějakou dobu nikam nedostanou, protože mají skoro prázdnou baterku.Auto si lidi kupovali, protože je to určitá svoboda pohybu a mohou kdykoliv kamkoliv odjet. U elektromobilů jsou limitovaní tím, že na jeden zátah ujedou kratší vzdálenost a pak to musí minimálně těch 3/4 hodiny nabíjet, pokud vůbec najdou místo kde.
Jesliže jezdíte jen o víkendu a to dlouhé vzdálenosti, určitě si elektromobil nekupujte. Většina ovšem jezdí přes týden do práce a o víkendu pár desítek km třeba k rodičům či na chatu.
Však já elektromobil nechci, ale současný trend je takový, že by se politici těch aut se spalovacím motorem nejraději zbavili... Někdo má chatu třeba i 100 km od domova. Nebo může jet na návštěvu 200km a pokud je to mimo město a dotyčný nemá na zahradě nabíječku, tak to už je s elektromobilem celkem problém. Tam dojede, ale zpátky už to zvládnout nemusí.
Co na to říct, asi jen znova zopakuji že elektomobil není pro vás. Raději hlédáte výmluvy než řešení.
To říkej těm politickým soudruh, co plánují jiná než elektroauta zakázat.
To jsou takové kecy v kleci. Za to elektromobilita nemůže, že se toho chytli politici a vymýšlí kraviny, aby zaujali média, která se toho chytnou jako moucha ho*na.
Pro moderní elektromobil není 400-450km problém a na delší trasy jsou rychlonabijeckou. Nevím co furt řešíte. Vždyť je to furt dokola...
A napadlo vás, že tam, kam na víkend dojedou, si mohou také nabít? Třebas pomalu, z obyčejné zásuvky 230V, ale většina lidí netráví víkend tím, že by celý den seděli v autě a tak je dost času mít na zpáteční cestu "zase plnou". Ale rozumím, že z pohledu uživatele kouřících aut je nepředstavitelné, že by si dolili plnou do svého benzínu či dieselu. No věřte tomu, že to jde. A velmi snadno. 😀
Ta doba AC nabíjení doma je spíš teoretická. Kolikrát řidič dojede dom s úplně vybitou baterkou?
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.