Za selhání motoru rakety Falcon 9 při vynášení satelitů Starlink mohl čisticí roztok

V neděli 15. března měla z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovat raketa Falcon 9 s pátou várkou telekomunikačních satelitů Starlink. Když však skončil odpočet, stroj se překvapivě nevznesl k obloze, ale zůstal stát na rampě. Důvodem byly nesrovnalosti v datech z motoru, kvůli kterým řídící systém v poslední sekundě přerušil start.

Opakovaný start proběhl 18. března, nicméně ani tentokrát vše neproběhlo hladce. Jeden z motorů Merlin totiž po startu selhal, nicméně na úspěšný výsledek mise v podobě vypuštění šedesáti satelitů Starlink to nemělo vliv. Falcon 9 má totiž devět motorů, které jsou schopné výpadek jednoho z nich kompenzovat.

Co stálo za selháním?

Generální ředitel a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk na Twitteru uvedl v odpovědi na dotaz jednoho z fanoušků, že příčinou selhání jednoho z motorů bylo „malé množství“ čisticí kapaliny. Konkrétně se mělo jednat o izopropylalkohol, který se na začátku letu vznítil.

Klepněte pro větší obrázek 
Za selhání motoru rakety Falcon 9 při vynášení satelitů Starlink mohl čisticí roztok

Izopropylalkohol je běžně dostupný čisticí a dezinfekční prostředek, rozpouštějící širokou škálu nepolárních sloučenin. Používá se například k čištění elektronických zařízení – elektrických kontaktů, magnetických hlav, čoček laserů či obrazovek.

Z Muskova vyjádření vyplývá, že v části prvního stupně došlo při čištění k zachycení této kapaliny v blízkosti senzorů tlakového ventilu. Po zážehu tato tekutina vzplála, což ale samo o sobě nemělo žádný vliv na funkci motorů. Senzory však detekovaly neobvykle vysokou teplotu a v rámci zajištění bezpečnosti byl příslušný motor vypnut.

Vyšetření důvodů selhání raketového motoru bylo pro SpaceX velmi důležité, neboť na 27. května má naplánovaný první let s lidskou posádkou. Na základě zjištěných skutečností lze nyní provést opatření, aby se podobná chyba v budoucnu neopakovala.

Diskuze (8) Další článek: Skryjte se před Googlem: Jak zamezit tomu, aby o vás sbíral data

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,