Za selhání motoru rakety Falcon 9 při vynášení satelitů Starlink mohl čisticí roztok

V neděli 15. března měla z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě odstartovat raketa Falcon 9 s pátou várkou telekomunikačních satelitů Starlink. Když však skončil odpočet, stroj se překvapivě nevznesl k obloze, ale zůstal stát na rampě. Důvodem byly nesrovnalosti v datech z motoru, kvůli kterým řídící systém v poslední sekundě přerušil start.

Opakovaný start proběhl 18. března, nicméně ani tentokrát vše neproběhlo hladce. Jeden z motorů Merlin totiž po startu selhal, nicméně na úspěšný výsledek mise v podobě vypuštění šedesáti satelitů Starlink to nemělo vliv. Falcon 9 má totiž devět motorů, které jsou schopné výpadek jednoho z nich kompenzovat.

Co stálo za selháním?

Generální ředitel a zakladatel společnosti SpaceX Elon Musk na Twitteru uvedl v odpovědi na dotaz jednoho z fanoušků, že příčinou selhání jednoho z motorů bylo „malé množství“ čisticí kapaliny. Konkrétně se mělo jednat o izopropylalkohol, který se na začátku letu vznítil.

Klepněte pro větší obrázek 
Za selhání motoru rakety Falcon 9 při vynášení satelitů Starlink mohl čisticí roztok

Izopropylalkohol je běžně dostupný čisticí a dezinfekční prostředek, rozpouštějící širokou škálu nepolárních sloučenin. Používá se například k čištění elektronických zařízení – elektrických kontaktů, magnetických hlav, čoček laserů či obrazovek.

Z Muskova vyjádření vyplývá, že v části prvního stupně došlo při čištění k zachycení této kapaliny v blízkosti senzorů tlakového ventilu. Po zážehu tato tekutina vzplála, což ale samo o sobě nemělo žádný vliv na funkci motorů. Senzory však detekovaly neobvykle vysokou teplotu a v rámci zajištění bezpečnosti byl příslušný motor vypnut.

Vyšetření důvodů selhání raketového motoru bylo pro SpaceX velmi důležité, neboť na 27. května má naplánovaný první let s lidskou posádkou. Na základě zjištěných skutečností lze nyní provést opatření, aby se podobná chyba v budoucnu neopakovala.

Diskuze (8) Další článek: Skryjte se před Googlem: Jak zamezit tomu, aby o vás sbíral data

Témata článku: Technika, SpaceX, Kosmonautika, Raketa, Starlink, Twitter, Elon Musk, Satelit, Falcon, Motory, Kennedy, Selhání, Roztok, Zakladatel společnosti, Selhání motoru, Florida, Merlin, Motor, Vynášení40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů