Zabiják letadlových lodí? Čína poprvé vypustila balistickou střelu z bombardéru Xi'an H-6

Není tajemstvím, že Čína usilovně pracuje na strategii Anti-Access/Area Denial (A2/AD), kterou se obvykle snaží používat slabší ze soupeřů. Jde o vytvoření oblastí, které jsou prakticky neprostupné. Protivník se do takové oblasti nemůže bez významných ztrát dostat (Anti-Accsess) ani se v ní volně pohybovat (Area Denial).

V případě Číny je strategie A2/AD postavená především na rozmanitých protilodních raketách, a pak na ponorkách a letounech. Je namířená zejména proti americkým a japonským silám, které v této části světa vystupují jako klíčoví spojenci Tchaj-wanu, stále více ohroženého možnou čínskou invazí.

Jednoznačnou součástí této čínské strategie, která se neustále rozvíjí, jsou i nedávné záběry, které se objevily na sociálních sítích. Je na nich patrný první známý test s vypuštěním balistické střely ze standardního čínského bombardéru Xi'an H-6. Většina komentátorů se kloní k tomu, že šlo o protilodní balistickou raketu, ale z dostupných snímků to není úplně jasné.

Klepněte pro větší obrázek
Čínský bombardér Xi'an H-6

Podle všeho jde o další ze záměrných úniků informace o aktivitách Čínské lidové armády. Záběry ukazují, že v testu sehrál klíčovou roli bombardér v jedné z moderních verzí H-6K. Modernizace je v tomto případě zcela na místě. Bombardér H-6 je čínská varianta sovětského bombardéru Tupolev Tu-16 Badger, který poprvé letěl v roce 1952, tedy před neuvěřitelnými 72 lety.

Na videu je vidět, jak se z pylonu pod pravým křídlem bombardéru uvolňuje balistická raketa. Zřejmě jde stejnou střelu, jaká byla v roce 2022 představena veřejnosti na mezinárodní výstavě Airshow China v čínském Ču-chaji.

Na dotyčné raketě je uvedeno „2PZD-21,“ což je jediné známé oficiální označení tohoto zbraňového systému. Objevily se informace, že jde o střely známé jako YJ-21 nebo KD-21. To jsou protilodní, respektive protizemní rakety, čili navzájem poměrně odlišné zbraně. Jak je vidět, kolem testu s čínským bombardérem stále panuje mnoho nejasností.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
Obrázky z čínské sítě Weibo stáhnul @RupprechtDeino

Pokud je známo, rakety tohoto typu představují účinnou protilodní zbraň, které se přezdívá „zabiják letadlových lodí.“ Bombardér H-6K je ale primárně určený k útokům na pevnině. Je ve službách letectva, nikoliv námořnictva. Proto je možné, že střela označená jako 2PZD-21, je vlastně zamýšlená pro údery na pevnině.

Zdroj: Drive / Warzone

Diskuze (11) Další článek: Jak co nejrychleji používat AI chatbot Gemini? Stačí adresní řádek Chromu a kouzelné slovo

Témata článku: , ,