Začala sezóna polárních mezosférických oblaků. Včera ozářily severní obzor nad Brnem jako polární záře

Začal nám červenec, což je v našich zeměpisných šířkách nejlepší šance, kdy můžete spatřit noctilucent – polární mezosférická oblaka. V širší veřejnosti se o něm mluví teprve poslední roky a i vědecká komunita je systematicky pozoruje teprve nějakých 100-150 let.

Oč se jedná? V Česku si je pro jejich modrostříbrný nádech, exotický tvar a polohu nízko nad severním obzorem občas pleteme s mnohem vzácnější polární září a stejně tak nemají nic společného ani s běžnými večerními a ranními červánky; tedy až na zdroj osvětlení, kterým je samozřejmě i v tomto případě Slunce pod obzorem.

Klepněte pro větší obrázek
Polární mezosférický mrak, 3.7. 2021, 22:45, Brno 

Noční svítící oblaka ovšem vycházejí mnohem později. Zpravidla 1-2 hodiny po západu Slunce. Pokud bude severní obzor jasný a budete mít výhled nízko k horizontu, v těchto dnech byste je mohli spatřit okolo jedenácté hodiny večerní nebo o něco dříve.

Klepněte pro větší obrázek
Polární mezosférický mrak prosvítající za běžnou oblačností, 4.7. 22:40, Brno
Klepněte pro větší obrázek
A ještě jeden hezký záběr na noční svítící oblak (Foto: Hana Vrbíková)

Sluncem ozářené krystaly na hranici vesmíru

Tou dobou je už Slunce dostatečně hluboko pod obzorem a jeho paprsky ozařují už jen svrchní vrstvy atmosféry na pomezí kosmu. A právě tam, ve výšce 80-85 kilometrů, se nachází vrstvička mikroskopických krystalků vody o velikosti desetin mikrometrů, kterou za běžných okolností nevidíme.

S běžnou oblačností a počasím v troposféře nízko při zemském povrchu nemají nic společného. Podle současných teorií se voda do této výše dostala v souvislosti se sopečnou a také kosmickou činností – uvolní se a zkondenzuje z odpařených meteorů.

Klepněte pro větší obrázek
Vrstvička polárního mezosférického oblaku vysoko nad hustou a vlhkou troposférou s běžnou oblačností. V roce 2011 ji pořídili astronauti na ISS

Noctilucenty proto lidé v minulosti pozorovali právě po výbuších velkých sopek, případně během meteorických rojů. Za zvýšenou frekvencí laického pozorování v posledních desetiletích je jak vyšší dostupnost záznamové techniky, tak podle hypotéz vědců i globální změna klimatu.

Antropogenní noctilucenty vytvářejí i večerní starty SpaceX:

  • 03:11 – Falcon 9 vystoupal do výše, kdy jeho spaliny ozářilo Slunce za obzorem

V našich zeměpisných šířkách máte nelepší příležitosti pozorovat noční svítící mraky 1-2 hodiny po západu Slunce a před jeho východem zhruba od června do konce července.

Včerejší svítící oblaka jako časosběrné video:

Diskuze (2) Další článek: Jak jsme testovali chytré dětské hodinky

Témata článku: Vesmír, SpaceX, Slunce, Brno, Česko, Meteorologie, Počasí, Atmosféra, Oblaka, Video YouTube Falcon, Mrak, Pomezí, Spaliny, Česká republika, Obzor, Západ slunce, Severn, Polární záře, KomunitaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Nejničivější bomba v historii lidstva. Rusko zveřejnilo dokument o testu Car-bomby
David Polesný
Sovětský svazAtomová bombaJaderný útokZbraně
Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

Prohlédněte si 1600 ruských základen na detailní družicové mapě. Rezavějící Kuzněcov, Moskva i raketoplán Bajkal

** Google má kvalitní družicové snímky Ruska ** Najdete na nich i tu poslední ruskou vojenskou základnu ** Nadšenci jich lokalizovali už okolo 1 600

Jakub Čížek
RuskoArmádaMapy
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace