Začala výroba rakety Ariane 6, na které se podílí i české firmy. Podle kritiků v konkurenci se SpaceX neobstojí

  • Začíná stavba evropské rakety Ariane 6, jejíž první let by mohl proběhnout v roce 2020
  • Raketa má v porovnání se současnou Ariane 5 snížit náklady a zvýšit počet startů
  • Podle kritiků ale neobstojí v současné konkurenci

Evropa vyvíjí novou vlajkovou loď své kosmonautiky. Raketa Ariane 6 má z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně poprvé odstartovat v příštím roce. Před pár dny bylo potvrzeno, že si Arianespace u ArianeGroup, která rakety vyvíjí a staví, objednala prvních 14 kusů pro roky 2021 až 2023.

Ariane 6 má postupně nahradit současnou raketu Ariane 5. Hlavní výhodou mají být nižší náklady na start. Ariane 5 dopravuje do vesmíru zejména družice navigačního systému Galileo a telekomunikační družice. Za dva roky má vynést nejdražší astronomický přístroj všech dob – Kosmický dalekohled Jamese Webba za 10 miliard dolarů. 

Silná a silnější, ale stále ne nejsilnější 

Ariane 6 se skládá ze dvou centrálních stupňů. První LLPM (Lower Liquid Propulsion Module) a je poháněn jedním motorem Vulcain 2.1, který je vylepšenou verzí motoru rakety Ariane 5. Druhý stupeň ULPM (Upper Liquid Propulsion Module) pohání motor Vinci.

Motory obou stupňů spalují kapalný vodík a kyslík. Celkem spotřebují na 170 tun pohonných hmot. K prvnímu stupni budou připojeny boostery na tuhé pohonné hmoty P120. Podle jejich počtu budeme moci rozlišit dvě varianty rakety:

  • Ariane 62: bude disponovat dvěma boostery P120. Na nízkou oběžnou dráhu dokáže dopravit 10,3 tun. 
  • Ariane 64: bude disponovat čtyřmi boostery P120 a na nízkou oběžnou dráhu dopraví náklad o hmotnosti 21,6 tun.

Pro srovnání uveďme, že Falcon Heavy dokáže v ideálním případě vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad  o hmotnosti 63,8 tun. Na komerčně lukrativní geostacionární dráhu dokáže Ariane 64 vynést 11,5 tun, Falcon Heavy 26,7 tun.

Zapojí se české firmy

Ariane 6 je především francouzsko-německým projektem, ale celkově se zapojí na 13 evropských zemí a to včetně České republiky, která je i členem Evropské kosmické agentury.

Výzkumný a zkušební letecký ústav bude testovat trysku boosteru P120, na které raketa stojí na startovacím stole před startem. 

Firma UNEX vyvíjí podvozek pro mobilní věž rakety. V Klatovech pak vyrostla nová výrobní hala firmy Aerotech pro výrobu různých dílů pro P120 i palivovou nádrž samotné rakety. Firma patří mezi dodavatele už současné rakety Ariane 5.

A slyšeli o Muskovi?

Na začátku roku byl vydán audit, který celý projekt nestaví zrovna do pozitivního světla. Ariane 6 má nabídnout stejné služby jako současná Ariane 5 za 40 až 50 % ceny (odhaduje se, že start Ariane 5 vyjde na 180 milionů dolarů), ale očekávaných 8 až 10 startů ročně podle auditu nedokáže obhájit náklady na vývoj.

Polovinu ze 4 miliard euro na vývoj Ariane 6 zaplatila Francie, zbytek šel z rozpočtů ostatních států. Náklady na vývoj prodražují také veřejné zakázky, kterými se soukromí výrobci nemusejí zatěžovat.

Ariane 6 podle auditu nemusí obstát v konkurenci se současnými komerčními firmami. Jedním z hlavních konkurentů bude SpaceX, která přišla s modelem opakovatelně použitelných raket. Z absolutně všech startů kosmických raket v roce 2018 připadá na USA 30 %. Ze 34 amerických startů obstarala 20 raketa Falcon 9. Ariane 5 startovala vloni jen šestkrát. 

Evropa pracuje na několika projektech, které počítají s opakovatelně použitelným prvním stupněm Ariane 6, metanovým motorem Prometheus nebo využitím uhlíkových vláken pro druhý stupeň. Praktické nasazení těchto „vizí“ je však v nedohlednu. 

Diskuze (54) Další článek: YouTube má ohromnou uhlíkovou stopu. Drobná funkce to může změnit

Témata článku: Technika, Vesmír, SpaceX, Kosmonautika, Raketa, Evropa, USA, Galileo, Francie, ESA, Falcon, Výroba, Falcon Heavy, Ariane 6, Francouzská Guyana, Elon Musk, Start, Koura, Motor, Tuna, České firmy, James Webb, Veřejné zakázky, Vinci, Konkurence40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak naplánovat vypnutí počítače, aniž byste museli cokoliv instalovat

Jak naplánovat vypnutí počítače, aniž byste museli cokoliv instalovat

Počítač lze plánovaně vypnout s pomocí nejrůznějších prográmků. Ještě spolehlivěji toho ale lze dosáhnout i přímo ve Windows jednoduchým příkazem.

Antonín Trčálek
NávodyTipyWindows
Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Recenze filmu Duna. Kultovní sci-fi, na které určitě běžte do kina, než je zase zavřou

Star Wars pro dospělé, u nichž nás režisér Denis Villeneuve přesvědčuje intenzitou a naléhavostí své autorské vize, jak zprostředkovat románovou mytologii.

Marek Čech
Recenze filmů