Vesmír | Raketa | Ariane 6

Začala výroba rakety Ariane 6, na které se podílí i české firmy. Podle kritiků v konkurenci se SpaceX neobstojí

  • Začíná stavba evropské rakety Ariane 6, jejíž první let by mohl proběhnout v roce 2020
  • Raketa má v porovnání se současnou Ariane 5 snížit náklady a zvýšit počet startů
  • Podle kritiků ale neobstojí v současné konkurenci

Evropa vyvíjí novou vlajkovou loď své kosmonautiky. Raketa Ariane 6 má z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně poprvé odstartovat v příštím roce. Před pár dny bylo potvrzeno, že si Arianespace u ArianeGroup, která rakety vyvíjí a staví, objednala prvních 14 kusů pro roky 2021 až 2023.

Ariane 6 má postupně nahradit současnou raketu Ariane 5. Hlavní výhodou mají být nižší náklady na start. Ariane 5 dopravuje do vesmíru zejména družice navigačního systému Galileo a telekomunikační družice. Za dva roky má vynést nejdražší astronomický přístroj všech dob – Kosmický dalekohled Jamese Webba za 10 miliard dolarů. 

Silná a silnější, ale stále ne nejsilnější 

Ariane 6 se skládá ze dvou centrálních stupňů. První LLPM (Lower Liquid Propulsion Module) a je poháněn jedním motorem Vulcain 2.1, který je vylepšenou verzí motoru rakety Ariane 5. Druhý stupeň ULPM (Upper Liquid Propulsion Module) pohání motor Vinci.

Motory obou stupňů spalují kapalný vodík a kyslík. Celkem spotřebují na 170 tun pohonných hmot. K prvnímu stupni budou připojeny boostery na tuhé pohonné hmoty P120. Podle jejich počtu budeme moci rozlišit dvě varianty rakety:

  • Ariane 62: bude disponovat dvěma boostery P120. Na nízkou oběžnou dráhu dokáže dopravit 10,3 tun. 
  • Ariane 64: bude disponovat čtyřmi boostery P120 a na nízkou oběžnou dráhu dopraví náklad o hmotnosti 21,6 tun.

Pro srovnání uveďme, že Falcon Heavy dokáže v ideálním případě vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad  o hmotnosti 63,8 tun. Na komerčně lukrativní geostacionární dráhu dokáže Ariane 64 vynést 11,5 tun, Falcon Heavy 26,7 tun.

Zapojí se české firmy

Ariane 6 je především francouzsko-německým projektem, ale celkově se zapojí na 13 evropských zemí a to včetně České republiky, která je i členem Evropské kosmické agentury.

Výzkumný a zkušební letecký ústav bude testovat trysku boosteru P120, na které raketa stojí na startovacím stole před startem. 

Firma UNEX vyvíjí podvozek pro mobilní věž rakety. V Klatovech pak vyrostla nová výrobní hala firmy Aerotech pro výrobu různých dílů pro P120 i palivovou nádrž samotné rakety. Firma patří mezi dodavatele už současné rakety Ariane 5.

A slyšeli o Muskovi?

Na začátku roku byl vydán audit, který celý projekt nestaví zrovna do pozitivního světla. Ariane 6 má nabídnout stejné služby jako současná Ariane 5 za 40 až 50 % ceny (odhaduje se, že start Ariane 5 vyjde na 180 milionů dolarů), ale očekávaných 8 až 10 startů ročně podle auditu nedokáže obhájit náklady na vývoj.

Polovinu ze 4 miliard euro na vývoj Ariane 6 zaplatila Francie, zbytek šel z rozpočtů ostatních států. Náklady na vývoj prodražují také veřejné zakázky, kterými se soukromí výrobci nemusejí zatěžovat.

Ariane 6 podle auditu nemusí obstát v konkurenci se současnými komerčními firmami. Jedním z hlavních konkurentů bude SpaceX, která přišla s modelem opakovatelně použitelných raket. Z absolutně všech startů kosmických raket v roce 2018 připadá na USA 30 %. Ze 34 amerických startů obstarala 20 raketa Falcon 9. Ariane 5 startovala vloni jen šestkrát. 

Evropa pracuje na několika projektech, které počítají s opakovatelně použitelným prvním stupněm Ariane 6, metanovým motorem Prometheus nebo využitím uhlíkových vláken pro druhý stupeň. Praktické nasazení těchto „vizí“ je však v nedohlednu. 

Diskuze (54) Další článek: YouTube má ohromnou uhlíkovou stopu. Drobná funkce to může změnit

Témata článku: Technika, Vesmír, USA, Evropa, SpaceX, Raketa, Francie, Falcon Heavy, Galileo, Výroba, Falcon, ESA, Ariane 6, Konkurence, České firmy, Hala, Tuna, Česká republika, Stupeň, Elon Musk, Motor, Klatovy, Vinci, UNEX, James Webb


Určitě si přečtěte

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

Antivir zdarma: 8 bezplatných řešení, která zatočí s havětí v počítači

** Součástí Windows 10 je integrovaný antivirový program. Stačí to? ** Představíme vám sedm aplikací na boj proti virům a malwaru ** Všechny jsou k dispozici zdarma a některé ani nemusíte instalovat

Karel Kilián | 30

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Nové iPhony, hodinky a další novinky Applu: Zase bude za co utrácet

Dnes proběhla další velká prezentační akce Applu, na které došlo k odhalení nových iPhonů a dalších novinek. Událost jsme sledovali online, a tak se můžete podívat na chronologický zápis těch nejdůležitějších informací.

David Polesný | 136

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

Podívejte se, jak vypadá mikrofon nebo blecha pod elektronovým mikroskopem

** Z Brna pochází třetina světové produkce elektronových mikroskopů ** První československý kus vyrobila Tesla už v 50. letech ** Dnes na ni navazuje třeba brněnský Tescan

Jakub Čížek | 19

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 98

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

Že by konečně revoluce? Nové chytré hodinky od Garminu mají průhledný solární panel

** Chytré hodinky mají relativně malou výdrž ** Sportovní fénixy od Garminu jsou na tom ale lépe ** Poslední verze nabízí dokonce transparentní solární panel

Jakub Čížek | 56