Vesmír | Raketa | Ariane 6

Začala výroba rakety Ariane 6, na které se podílí i české firmy. Podle kritiků v konkurenci se SpaceX neobstojí

  • Začíná stavba evropské rakety Ariane 6, jejíž první let by mohl proběhnout v roce 2020
  • Raketa má v porovnání se současnou Ariane 5 snížit náklady a zvýšit počet startů
  • Podle kritiků ale neobstojí v současné konkurenci

Evropa vyvíjí novou vlajkovou loď své kosmonautiky. Raketa Ariane 6 má z kosmodromu Kourou ve Francouzské Guyaně poprvé odstartovat v příštím roce. Před pár dny bylo potvrzeno, že si Arianespace u ArianeGroup, která rakety vyvíjí a staví, objednala prvních 14 kusů pro roky 2021 až 2023.

Ariane 6 má postupně nahradit současnou raketu Ariane 5. Hlavní výhodou mají být nižší náklady na start. Ariane 5 dopravuje do vesmíru zejména družice navigačního systému Galileo a telekomunikační družice. Za dva roky má vynést nejdražší astronomický přístroj všech dob – Kosmický dalekohled Jamese Webba za 10 miliard dolarů. 

Silná a silnější, ale stále ne nejsilnější 

Ariane 6 se skládá ze dvou centrálních stupňů. První LLPM (Lower Liquid Propulsion Module) a je poháněn jedním motorem Vulcain 2.1, který je vylepšenou verzí motoru rakety Ariane 5. Druhý stupeň ULPM (Upper Liquid Propulsion Module) pohání motor Vinci.

Motory obou stupňů spalují kapalný vodík a kyslík. Celkem spotřebují na 170 tun pohonných hmot. K prvnímu stupni budou připojeny boostery na tuhé pohonné hmoty P120. Podle jejich počtu budeme moci rozlišit dvě varianty rakety:

  • Ariane 62: bude disponovat dvěma boostery P120. Na nízkou oběžnou dráhu dokáže dopravit 10,3 tun. 
  • Ariane 64: bude disponovat čtyřmi boostery P120 a na nízkou oběžnou dráhu dopraví náklad o hmotnosti 21,6 tun.

Pro srovnání uveďme, že Falcon Heavy dokáže v ideálním případě vynést na nízkou oběžnou dráhu náklad  o hmotnosti 63,8 tun. Na komerčně lukrativní geostacionární dráhu dokáže Ariane 64 vynést 11,5 tun, Falcon Heavy 26,7 tun.

Zapojí se české firmy

Ariane 6 je především francouzsko-německým projektem, ale celkově se zapojí na 13 evropských zemí a to včetně České republiky, která je i členem Evropské kosmické agentury.

Výzkumný a zkušební letecký ústav bude testovat trysku boosteru P120, na které raketa stojí na startovacím stole před startem. 

Firma UNEX vyvíjí podvozek pro mobilní věž rakety. V Klatovech pak vyrostla nová výrobní hala firmy Aerotech pro výrobu různých dílů pro P120 i palivovou nádrž samotné rakety. Firma patří mezi dodavatele už současné rakety Ariane 5.

A slyšeli o Muskovi?

Na začátku roku byl vydán audit, který celý projekt nestaví zrovna do pozitivního světla. Ariane 6 má nabídnout stejné služby jako současná Ariane 5 za 40 až 50 % ceny (odhaduje se, že start Ariane 5 vyjde na 180 milionů dolarů), ale očekávaných 8 až 10 startů ročně podle auditu nedokáže obhájit náklady na vývoj.

Polovinu ze 4 miliard euro na vývoj Ariane 6 zaplatila Francie, zbytek šel z rozpočtů ostatních států. Náklady na vývoj prodražují také veřejné zakázky, kterými se soukromí výrobci nemusejí zatěžovat.

Ariane 6 podle auditu nemusí obstát v konkurenci se současnými komerčními firmami. Jedním z hlavních konkurentů bude SpaceX, která přišla s modelem opakovatelně použitelných raket. Z absolutně všech startů kosmických raket v roce 2018 připadá na USA 30 %. Ze 34 amerických startů obstarala 20 raketa Falcon 9. Ariane 5 startovala vloni jen šestkrát. 

Evropa pracuje na několika projektech, které počítají s opakovatelně použitelným prvním stupněm Ariane 6, metanovým motorem Prometheus nebo využitím uhlíkových vláken pro druhý stupeň. Praktické nasazení těchto „vizí“ je však v nedohlednu. 

Diskuze (54) Další článek: YouTube má ohromnou uhlíkovou stopu. Drobná funkce to může změnit

Témata článku: Vesmír, Technika, USA, Evropa, SpaceX, Raketa, Francie, Falcon Heavy, Galileo, Falcon, ESA, Výroba, Ariane 6, Vinci, Tuna, Česká republika, Motor, Stupeň, Klatovy, UNEX, České firmy, Hala, Elon Musk, James Webb, Start


Určitě si přečtěte

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

Nejlepší notebooky do 10 000 korun: Co koupit a čemu se raději vyhnout

** Do deseti tisíc korun lze dnes koupit slušné notebooky ** V nabídce ale i tak převládají zastaralé a pomalé modely ** Poradíme, jak dobře vybrat i s omezeným rozpočtem

David Polesný | 109

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

Google dosáhl revolučního milníku v kvantové nadvládě. IBM ale nesouhlasí

** Google představil nový kvantový čip s 53 qubity ** Oznámil, že díky němu lidstvo poprvé dosáhlo kvantové nadvlády ** IBM toto tvrzení zlehčuje

Karel Javůrek | 15

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 44

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 34

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

Hesla jsou zlo. Hackeři napáchali tolik škody právě proto, že vůbec existují

** Nikdo si je nepamatuje ** Žádné není zcela bezpečné ** Nejlepší by bylo je prostě zrušit

Jakub Čížek | 64

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

Pozor, na Česko v těchto dnech útočí falešné Tesco, Penny Market a Lidl

** Máme tu další českou phishingovou vlnu ** Podle průzkumů máme stále problém s kybernetickou gramotností ** Nebezpečím jsou děti, které opouštějí rodiče

Jakub Čížek | 34

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

Pojďme programovat elektroniku: Rádiový čip, který má skoro každá bezdrátová myš

** Bezdrátové myši řídí čip od Nordic Semiconductors ** Jeho rádiové vysílače si před lety oblíbila i komunita kutilů ** Dnes si je vyzkoušíme v praxi

Jakub Čížek | 9