Zaděláno na měsíc(e). Astronomové pozorují disk okolo rodící se planety

  • PDS 70 je mladá hvězda obklopena diskem z prachu a plynu
  • Okolo hvězdy obíhají dvě rodící se planety, které pozorujeme přímo
  • Okolo planet se nachází disky, ve kterých zřejmě vznikají měsíce

Astronomové mají už pár let kandidáta na první exoměsíc, ale jeho objev je značně nejistý, takže se dá říct, že jsme měsíce exoplanet ještě nenašli. Na začátku 90. let jsme na tom byli podobně s exoplanetami, ale pozorovali jsme prachové disky v okolí mladých hvězd – důkaz toho, že planety vznikají také u jiných hvězd. V podobném stádiu jsme nyní možná u exoměsíců. 

PDS 70 je mladá hvězda se stářím 5 milionů let, která se nachází 365 světelných let od nás. Hvězdu obklopuje obří disk prachu a plynu. Ve skutečnosti jde spíše o prstenec nebo „donuts“. 

V letech 2018 a 2019 objevili astronomové mezi hvězdou a diskem dvě planety – PDS 70 b a PDS 70 c, které obíhají ve vzdálenosti 22, respektive 34 AU. Je patrné, že obě planety jsou stále v procesu akrece (nabalují na sebe materiál z okolí).

Obě planety jsou mladé a tedy horké, takže je v infračerveném záření vidíme přímo. Odhadnout přesně jejich parametry nedokážeme. Budou však určitě mnohem hmotnější než Jupiter.

Co odhalily radioteleskopy sítě ALMA?

Při pozorování radioteleskopy sítě ALMA byl v roce 2019 u planety PDS 70 c, která obíhá blízko vnitřního okraje disku, objeven přebytek záření o vlnové délce 855 mikrometrů. Samotná planeta by v této části spektra příliš zářit neměla, a tak bylo jasné, že za to může něco jiného.

Nová pozorování z ALMA to potvrzují. Přebytečné záření pochází z oblasti okolo planety. Podle vědců jde o disk, který obklopuje samotnou planetu. Jeho průměr bude menší než 2,4 AU (1 AU je střední vzdálenost Země od Slunce).

Pokud vezmeme očekávanou teplotu prachu a velikost zrn, můžeme odhadnout jeho celkovou hmotnost. Podle studie bude někde mezi 0,007 až 0,031 hmotnosti Země. To je zhruba polovina až 2,5násobek hmotnosti našeho Měsíce, takže dost na to, aby z něj vznikl solidní měsíc nebo více menších měsíců. Jsme možná svědky vzniku systému měsíců, jako má Jupiter.

Také druhá z planet (PDS 70 b) má přebytek záření ve vlnové délce 855 mikrometrů a podle vědců se také okolo ní nachází disk, ze kterého mohou vzniknout měsíce. Planeta se nachází blíže k hvězdě, která svou gravitací nedovolí vznik většího disku, takže bude menší než u planety „c“.

Pozorování ALMA také ukazují, že existuje vnitřní prstenec prachu ve vzdálenosti 18 AU od hvězdy.  Jeho celková hmotnost nebude velká – řádově v desítkách procent hmotnosti Země. Teoreticky by v něm mohly vznikat menší planety, ale s ohledem na to, že je velmi řídký, je to spíše nepravděpodobné. Existují ale i další místa v disku, ve kterých by se mohly rodit další planety. 

Diskuze (1) Další článek: Čína představila nejrychlejší vlak světa. Zatím ale nemá kde jezdit

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Země, Astronomie, Jupiter, Měsíc, Slunce, Exoplanety, Disko, Astronom, Disk, Planeta, Alma, Hmotnost, Hvězda, Záření, Prach, PDSŠmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co nového se zase objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce
Mapy GoogleStreet View
Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

Google ukázal, jak probíhal největší DDoS historie. Za jedinou sekundu musel ustát aktivitu jako Wikipedie za celý den

** Síla DDoS začíná růst exponenciálně a také jejich počty ** Naše internetové štíty je ale zatím dokážou zastavit ** Nejvíce práce má Cloudflare, Google a Microsoft

Jakub Čížek
DDoSInternet
Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

Rozluštili jsme infračervený signál a připojili starou stropní klimatizaci k internetu

** Nedávno jsme si pohráli s mobilní klimatizací a Wi-Fi ** Ale co se starými kancelářskými kusy? ** Dekódujeme jejich IR signál a vyrobíme si Wi-Fi ovladač

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování
V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

V nitru DJI Mini 3 Pro: Ten dron je větší záhada než tajemný hrad v Karpatech [galerie]

** Létá skvěle, fotí slušně a má autopilota ** Jak se to všechno podařilo vtěsnat do 249 gramů? ** Podívejte se na rozborku nejlepšího dronu letošní sezóny

Jakub Čížek
KvadrokoptéraDJIDrony
Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

Recenze cykloradaru Garmin Varia RCT715. Bílé dodávky, všechny si vás natočím

** Garmin do svého stále unikátního cykloradaru přidal kameru ** Snímá a ukládá, co se při jízdě děje za sedlem ** Kromě toho je to jedna z nejsilnějších svítilen na kolo

Marek Lutonský
Testy
Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

Jak stáhnout video z Youtube: 10 nejlepších nástrojů

** Vybrali jsme deset nejlepších nástrojů pro stahování videa z YouTube ** Můžete si vybrat, jestli chcete aplikaci, doplněk do browseru nebo webovou službu ** Videa z YouTube poté můžete sledovat offline

Karel KiliánStanislav Janů
TipyNejlepší programy