Záhada trpasličích žiraf: jejich krátké nohy snižují šanci na přežití

Vědci Michael Butler Brown a Emma Wells zkoumají v Africe dvě volně žijící „trpasličí žirafy“, jejichž existenci obestírá hned několik záhad. Ve studii, publikované v BMC Research Notes, vyslovují domněnku, že tato zvířata patrně trpí skeletální dysplazií.

Skeletální dysplazie obecně odkazují na chrupavčité nebo kosterní poruchy, které mohou vést k abnormalitám ve vývoji kostí. Tyto vývojové aberace jsou někdy charakterizovány zkrácenou a nepravidelně proporcionální anatomií končetin, což má za následek to, co je lidově popsáno jako nepřiměřený nanismus,“ vysvětluje studie.

Výskyt skeletální dysplazie je zdokumentován u lidí a mnoha domestikovaných zvířat, jako jsou psi, kočky a krávy. U zvířat ve volné přírodě je však její výskyt mimořádně vzácný a velmi výjimečně dokumentovaný. „Prostě mít o nich vědecké záznamy je samo o sobě pozoruhodné,“ říká Michael Butler Brown.

Trpasličí žirafy

V obou případech se jedná o žirafy severní (též núbijské, latinsky označované jako giraffa camelopardalis camelopardalis), jež byly spatřeny na dvou odlišných místech. První byla zaznamenána v národním parku Murchison Falls v Ugandě, druhá pak na soukromé farmě ve střední Namibii.

Nejzásadnějším rozdílem, patrným na první pohled, jsou nápadně kratší končetiny ve srovnání s podobně starými jedinci. Zbytek těla má přitom na první pohled víceméně normální proporce, včetně dlouhého krku.

Pečlivým analyzováním fotografií těchto dvou žiraf Brown a jeho kolegové změřili rozměry jejich končetin a krků. Následně je porovnali s rozměry ostatních žiraf v příslušných populacích. Jedna z žiraf měla metakarpy (kosti, které tvoří dolní část předních končetin) dlouhé jen asi 58 % obvyklé délky. U obou byly také zaznamenány kratší dlouhé kosti v horní části nohy.

Příčina je nejasná

Vědce překvapila skutečnost, že obě žirafy jsou starší jednoho roku, přičemž tito živočichové jsou během prvního roku nejzranitelnější vůči predátorům. Krátké nohy jsou v tomto směru jejich významným hendikepem. „Dlouhé nohy jsou pro žirafy obvykle poměrně důležité, protože běh a kopání jsou dvě z jejich nejúčinnějších taktik proti dravcům,“ tvrdí biolog Michael Brown.

Brown také dodal, že žirafy pravděpodobně v budoucnu čekají další problémy. Jejich menší postava jim nedovolí soutěžit s jinými samci v jejich věkové skupině. Trpasličí žirafy dostaly jména Gimli (na počest trpasličí postavy z Tolkienova Pána prstenů) a Nigel, přičemž vědci je hodlají dále studovat.

Příčina dysplazie zůstává nejasná. Za normálních okolností bývá připisována křížení v rámci příbuzenstva a nízké genetické rozmanitosti. To se jeví jako pravděpodobné vysvětlení, neboť ugandskou populaci tvořilo ještě před několika desítkami let méně než osmdesát žiraf.

Diskuze (2) Další článek: Wikipedie slaví 20 let. Můžeme jí věřit? Podívejte se na některé omyly a chyby

Témata článku: Příroda, Výzkum, Zvířata, Biologie, Afrika, Tělo, J. R. R. Tolkien, Namibie, Nigel, Záhada, Přežití, Živočichové, Uganda, Žirafa, Končetina, Kost, Pán Prstenů, Noha


Určitě si přečtěte

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 4

redakce
Mapy GoogleStreet View
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík | 361

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály
Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

Cableporn: Podívejte se na úžasná díla umělců z podnikových serveroven

** Uspořádání kabelů můžete vnímat i jako podivný druh umění ** To nejkrásnější se skrývá v datacentrech a serverovnách ** Podívejte se na skutečné „cableporn“ z optiky i kroucené dvojlinky

Vojtěch Malý | 53

Vojtěch Malý
DatacentraServery
Bankovní identita bude jednotná. K České spořitelně, ČSOB a KB se připojí menší banky
Lukáš Václavík
Portál občanaBankaeGovernment