Vesmír | Věda | Černé díry | Sluneční soustava

Záhadná planeta Devět může být ve skutečnosti pěticentimetrová černá díra, tvrdí nová hypotéza

  • Vědci přišli s hypotézou, že planeta Devět, která ovlivňuje dráhy transneptunických těles, může být ve skutečnosti černá díra
  • Jednalo by se o typ černé díry, která je pozůstatkem po velkém třesku
  • Černá díra by měla průměr asi 5 cm

Před více než třemi lety přišli astronomové Mike Brown a Konstantin Batygin se zajímavou hypotézou. Podle nich obíhá daleko za dráhou Pluta ještě jedna planeta, která dostala přezdívku planeta Devět.

Nevidíme ji, ale svou gravitací ovlivňuje dráhy transneptunických těles. Jedná se o sklony drah některých objektů, nebo existence velmi vysokých perihelií (bod dráhy nejblíže ke Slunci), který se u některých těles pohybuje nad 70 AU (1 AU je vzdálenost Země od Slunce).

Podle výpočtů má mít planeta Devět hmotnost 5 až 10 Zemí a obíhat po velmi protáhlé dráze s velkou poloosou v řádu stovek AU. Astronomové po planetě pátrají, ale nebude to vůbec snadné. Má být 10 000krát slabší než Pluto.

A co když je to černá díra?

Jakub Scholtz a James Unwin přišli se zajímavou hypotézou. Planetu Devět jsme zatím nenašli. Pokud má něco dostatečnou gravitaci k ovlivnění drah mnoha těles, ale není to vidět, tak to může přece být... ano, černá díra! 

Klepněte pro větší obrázek
Černá díra podle autorů hypotézy

Autory tato odvážná hypotéza napadla mimo jiné díky nadbytku mikročočkových událostí v pětiletém datovém souboru projektu OGLE.

Mikročočky

Polský projekt se nachází v Chile a věnuje se detekci gravitačních mikročoček. Gravitace hmotnému objektu (hvězda, hvězda s planetou, planeta) může ohnout a zesílit světlo vzdálené hvězdy. 

Existují dva základní typy černých děr. Supermasivní černé díry sedí v srdcích galaxií. Další a méně hmotné černé díry vznikly jako konečné stádium ve vývoji velmi hmotné hvězdy. Oba tyto scénáře můžeme pro Sluneční soustavu vyloučit.

V tomto případě by muselo jít jedině o primordiální černou díru. Jsou to černé díry, které vznikaly v raném vesmíru, kdy panovaly extrémní podmínky. Hmota byla rozložena nehomogenním způsobem. V některých místech mohla být hmota stlačena takovým způsobem, že to vedlo ke vzniku černé díry.  Primordiální černé díry by měly být relativně malé a mít malou hmotnost. Existují hypotézy, které je dávají do souvislosti s temnou hmotou a očekávají, že galaxie jsou obklopeny obrovským množstvím primordiálních černých děr. 

Podle autorů studie je pravděpodobnost, že Slunce zachytilo primordiální černou díru zhruba stejná, jako že zachytilo planetu. Problém je, že zatímco planety prokazatelně existují, u primordiálních černých děr to nevíme jistě. Zatím jsme žádnou nenašli. 

Scholtz a Unwin spočítali, že by černá díra na okraji Sluneční soustavy měla mít průměr 5 centimetrů a hmotnost okolo 10 Zemí.

Jak černou díru najít?

Podle Scholtze a Unwina by případnou černou díru obklopovalo mikrohalo z temné hmoty. V něm může docházet k anihilaci hmoty (slučování hmoty a antihmoty), při kterém by se uvolňovaly záblesky gama záření.

Důkazy by mohly ležet v datech z gama vesmírné observatoře Fermi, která pracuje od roku 2008. Pokud černá díra existuje, projevovala by se jako pomalu se pohybující zdroj sporadických gama záblesků. 

Diskuze (46) Další článek: Další nové procesory od AMD: Ryzen Pro, Athlon Pro a hybridní verze s grafikou Vega

Témata článku: Vesmír, Věda, Země, Slunce, Černé díry, Pluto, Sluneční soustava, Konstantin Batygin, Mike Brown, Dráha, Černá díra, Hypotéza, Díra, Gravitace, Planeta, Petice, Chile, Hmotnost, Těleso, Hmota


Určitě si přečtěte

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD
Trapas celníků: Zadrželi „padělaná“ sluchátka AirPods, šlo ale o pravé OnePlus Buds
Markéta Mikešová
OnePlusSluchátkaAirPodsApple
Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

Internet poslední naděje. Kdo má nejlepší tarif „LTE na doma“?

** Srovnali jsme fixní LTE připojení od tuzemských operátorů ** Liší se rychlostmi, cenou i podmínkami ** Na co všechno dát pozor?

Lukáš Václavík | 43

Lukáš Václavík
LTEPoskytovatelé internetuPřipojení k internetu
Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

Nejjednodušší cesta, jak nepřijít o data: nastavte si zálohování a zapomeňte

** Přijít o důležitá data je jednodušší, než si umíte představit ** To, zda a jak snadno je získáte zpět, záleží především na vás ** Když si nastavíte zálohování, může to být otázka několik minut

Karel Kilián | 33

Karel Kilián
ZálohováníWindows 10Windows
Zkušenosti s Androidem 11: Novinek je překvapivě hodně, takhle se používají
Filip KůželVladislav Kluska
Android
Sony svléklo PlayStation 5 donaha. Chlazení je skutečně masivní a využívá tekutý kov
Lukáš Václavík
Playstation 5SonyHardware
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT
Seznam.cz má vlastního hlasového asistenta pro Android. Rozumí česky a nastaví i budík
Jakub Čížek
Mobilní aplikaceAndroidSeznam.cz
Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

Co když chce Microsoft nahradit Windows Linuxem. Dokážete si to představit?

** Windows už dávno nejsou pilířem podnikání Microsoftu ** Mnohem více mu vydělává cloud ** Pojďme si trošku zaspekulovat, kam až by to mohlo zajít

Jakub Čížek | 96

Jakub Čížek
Windows 10MicrosoftLinux