Záhadné „mimozemské“ kuličky ze dna Tichého oceánu mohly vzniknout díky jaderným testům

Harvardský astronom Avi Loeb je přesvědčen o tom, že se mu podařilo získat vzorek objektu pocházejícího z vnějšku Sluneční soustavy. Konkrétně jde o drobné kuličky – údajné fragmenty meteoritu IM1 – které se svým týmem vyzvedl ze dna Tichého oceánu. Podrobnosti najdete v tomto článku.

Britská planetární vědkyně Monica Grady z Open University ale jeho závěry ve svém nedávném článku pro The Conversation označila za „trochu nekonzistentní“.

Grady nezpochybňuje výsledky Loebovy chemické analýzy, avšak upozorňuje, že dotyčné kuličky vůbec nemusejí pocházet z vesmíru.  Na Marshallových ostrovech – které se nacházejí jen několik set kilometrů od oblasti, v níž Loeb učinil svůj nález – totiž americká armáda před více než půlstoletím provedla desítky jaderných testů.

Něco objevil, ale...

„Ty sférule by mohly být pozůstatkem těchto testů – typu supernovy vytvořené lidmi,“ napsala.

Její hypotézu je možné snadno otestovat: stačí se podívat na „izotopové složení kyslíku“. „Tento parametr je založen na třech stabilních izotopech kyslíku. Poměry mezi nimi lze použít k přesvědčivému stanovení toho, zda je materiál pozemský, nebo mimozemský,“ vysvětlila Grady.

„Loeb objevil nějaké zajímavé částice, ale žádný z důkazů, které předkládá, není dostatečně přesvědčivý na to, aby se dalo odvodit, že tyto materiály jsou buď spojeny s IM1, nebo jsou z mimozemské vesmírné lodi,“ uzavřela.

Diskuze (10) Další článek: Recenze mesh routeru Asus ROG Rapture GT6. Když vše ostatní selže, nastupuje těžká váha

Témata článku: Vesmír, Spekulace, Výzkum, Mimozemský život, Meteorit