Záhadný zdroj gama záření v Mléčné dráze je pulzar typu černá vdova

  • Astronomové v roce 1999 objevili v Mléčné dráze zvláštní zdroj gama záření
  • Nyní v nem potvrdili přítomnost neutronové hvězdy
  • Jde o pulzar, který je v řadě ohledů skutečně extrémní

Astronomové v roce 1999 objevili v Mléčné dráze zvláštní zdroj gama záření, označovaný jako 4FGL J1653.6−0158, který se vymykal dosavadním zkušenostem. Zhruba od roku 2009 měli podezření, že jde o neutronovou hvězdu.

Pozorování v roce 2014, který se odehrála v optické a rentgenové oblasti, odhalila, že jde o velice těsnou dvojhvězdu. Ani v té době ale nebylo jasné, jestli tam neutronová hvězda je anebo není.

Přítomnost neutronové hvězdy v tomto pozoruhodném zdroji gama záření definitivně potvrdil až teď se svými kolegy Colin Clark z výzkumného centra Jodrell Bank Centre for Astrophysics při britské University of Manchester. Jde o pulzar a oficiálně se jmenuje PSR J1653-0158. Kromě toho zjistili, že tahle dvojhvězda je v řadě ohledů skutečně extrémní.

Proč vědcům trvalo tak dlouho? K odhalení neutronové hvězdy, respektive pulzaru, je nutné nejen detekovat rádiové nebo případně gama záření, které tyto objekty vysílají, ale také by v něm měly být přítomné charakteristické pulzy.

Pulzary rotují, často šílenou rychlostí a blikají na nás jako vzdálené vesmírné majáky. Se zdrojem gama záření 4FGL J1653.6−0158 je potíž v tom, že je v rádiové oblasti kompletně neviditelný.

Pomohl projekt Einstein@Home

Na vyřešení této záhady se významně podílel projekt občanské vědy Einstein@Home. Jeho účastníci nabídli asi 10 tisíc grafických karet ve svých počítačích pro distribuované výpočty, díky nimž astronomové vystopovali pravidelné pulzy gama záření tohoto zdroje, v rozsáhlém souboru dat amerického vesmírného gama teleskopu Fermi.

Nakonec se ukázalo, že jde o velice unikátní záležitost. Tenhle pulzar rotuje rychlostí cca 30 tisíc otáček za minutu, což z něj dělá jednoho z nejrychlejších pulzarů vůbec. Zároveň má velice slabé magnetické pole. Což je šokující, protože pulzary mají prakticky vždy velmi intenzivní magnetické pole.

Zásadním zjištěním je, že jde o pulzar černou vdovu (Black Widow Pulsar). Je to monstrum o průměru asi 20 kilometrů a zároveň hmotnosti asi 2 Sluncí. Kolem něj obíhá jednou za 75 minut, rychlostí asi 700 kilometrů za sekundu cosi, co má hmotnost pouhé 1 procento hmoty Slunce a zároveň hustotu odpovídající šestinásobku hustoty olova.

Nejspíš je to pozůstatek hvězdy. Pulzar svému hvězdnému společníkovi krade hmotu a zároveň ho devastuje brutálním zářením. Proto je to „černá vdova“. Agresivní „chování“ této černé vdovy vytváří kolem obou těles velký oblak plazmatu, který neprojde rádiové záření. Proto je tato černá vdova v rádiové oblasti neviditelná.

Diskuze (3) Další článek: AMD chystá speciální grafickou kartu určenou pouze pro těžení kryptoměn

Témata článku: Vesmír, Výzkum, Astronomie, Slunce, Mléčná dráha, Řada ohledů, Gama, Dráha, University of Manchester, Magnetické pole, Vdova, Záření, Neutronová hvězda, Zdroj, Část silNa povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

Na povrchu Měsíce je tolik kyslíku, že by stačil pro lidstvo na 100 tisíc let

** Lidstvo se připravuje na kolonizaci Měsíce ** Jednou ze základních surovin, bez nichž se na naší přirozené družici neobejdeme, je nepochybně kyslík ** Kde ho vzít?

Stanislav Mihulka
KolonizaceMěsícO2
Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Intel vrací úder. Procesory Intel Alder Lake překonávají AMD, ale konkurent to nevzdává

Nová generace procesorů Intel Alder Lake dorazila na trh. Dvanáctá generace Intel Core je v mnohém revoluční a konečně přináší výkon, se kterým dokáže AMD Ryzeny překonat.

Jan Pánek
Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

Jeden z nejpodivnějších objektů ve Sluneční soustavě odpálil další explozi

** Kometa 29P/Schwassmann–Wachmann je pozoruhodná tím, že víceméně pravidelně vybuchuje ** A letos se vyloženě předvádí ** V srpnu odpálila pořádnou erupci, v září doslova supererupci a 24. října následovala další velice silná exploze

Stanislav Mihulka
AstronomieKomety
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína