Zákazníci Uberu v Phoenixu si budou moci objednat jako taxi autonomní Jaguar od Wayma

Společnost Waymo, spadající pod křídla Alphabetu, která se zabývá vývojem autonomních vozidel, se dohodla na několikaletém strategickém partnerství s Uberem. Spolupráce přichází několik týdnů poté, co produktový ředitel Wayma Saswat Panigrahi uvedl, že cílem firmy je do léta příštího roku zvýšit počet cestujících na desetinásobek, informuje magazín TechCrunch.

Partnerstvím se zavedenou platformou pro přepravu osob a doručování zboží může Waymo rozšířit svůj dosah a získat nové zákazníky nad rámec těch, kteří již používají firemní aplikaci Waymo One. Dohoda také posiluje dlouhodobé strategické partnerství mezi Waymo Via, zabývající se autonomií nákladní dopravy, a logistickou odnoží Uberu – Uber Freight.

Taxíky Waymo budou jezdit pro Uber

„Uber je dlouhodobě lídrem v oblasti sdílení jízd s řidičem a spojení naší průkopnické technologie a plně elektrického vozového parku s jejich zákaznickou sítí poskytuje Waymu příležitost oslovit ještě více lidí,“ uvedla v prohlášení výkonná ředitelka Wayma Tekedra Mawakana.

První fáze partnerství bude zahájena koncem tohoto roku v metropolitní oblasti Phoenixu. Počátkem května rozšířilo Waymo oblast, ve které poskytuje své služby, na 470 kilometrů čtverečních. Pokrývá tak například centrum města, letiště, arizonské státní univerzity a další předměstí East Valley.

Podle příspěvku na blogu Waymo bude do aplikací Uber a Uber Eats integrován „určitý počet“ vozidel Waymo. Není však jasné, jak velká část vozového parku bude Uberu k dispozici. Waymo v současné době provozuje „několik stovek“ autonomních vozů ve městech Phoenix a San Francisco. Spolupráce s Uberem poskytne samořídící technologii Waymo další cestu ke komerčnímu využití.

Autonomní taxíky pro všechny

Vlastní snahu Uberu o autonomní vozidla v minulosti zkomplikovala žaloba ze strany Wayma. Firma nakonec v roce 2020 prodala svou divizi, zabývající se autonomními technologiemi, společnosti Aurora. Když pomineme tento dramatický okamžik, tak pro Uber byla vždy cílem integrace autonomních vozidel do jeho platformy. Je tedy logické, že se poohlíží po vhodném kandidátovi.

„Plně autonomní řízení se rychle stává součástí každodenního života a my jsme nadšeni, že můžeme přinést neuvěřitelnou technologii společnosti Waymo do platformy Uber,“ uvedla v prohlášení generální ředitelka Dara Khosrowshahi.

Waymo a Uber nesdělily, kolik bude jízda autonomním taxíkem stát. Tisková mluvčí Wayma Katherine Barna pouze uvedla, že ceny „jsou určovány na základě různých faktorů“. Poznamenala také, že Jaguary Waymo budou k dispozici ve všech tarifech Uberu, jako jsou Uber X, Uber Comfort, Uber Green a Uber Comfort Electric.

Diskuze (2) Další článek: Tesla Model Y je nejprodávanější auto světa. V prvním čtvrtletí porazila spalovací Toyotu a všechny ostatní

Témata článku: Automobily, Uber, Autonomní vůz, Waymo, Taxi