„Zakažte zabijácké drony, než všichni zemřeme,“ požaduje skupina akademiků

Jak jsme vás nedávno informovali, podle zprávy Rady bezpečnosti OSN během občanského konfliktu v Libyi na ustupující vojáky zaútočil malý kamikadze dron turecké výroby. Několik vědců na tuto událost reagovalo napsáním příspěvku pro IEEE Spectrum, v němž ji označilo za důvod k velkému znepokojení.

„Zcela jasně byla překročena červená linie autonomního cílení na lidi,“ tvrdí skupina složená převážně z profesorů informatiky a fyziky.

S používáním smrtících autonomních zbraňových systémů je prý proto žádoucí přestat, ideálně okamžitě. A národy celého světa by měly podepsat smlouvu, která zajistí, že k podobnému incidentu už nikdy nedojde.

„Kromě morálního problému přenechávání rozhodování o životě a smrti algoritmům, video poukazuje na to, že autonomní zbraně se nevyhnutelně stanou zbraněmi hromadného ničení – a to právě proto, že nevyžadují žádný lidský dohled, tudíž je lze nasadit v obrovském počtu,“ argumentují akademici.

Zmíněné video v roce 2017 vytvořila nezisková organizace Future of Life Institute, která se zaměřuje na šíření povědomí o rizikách umělé inteligence a jaderných zbraní.  V případě zájmu si ho můžete přehrát výše.

Podle odborníků stále ještě není pozdě „zatáhnout za záchrannou brzdu“.  Je ovšem otázkou, zda politici budou mít vůli něco takového učinit.

Diskuze (22) Další článek: Facebook bude ještě více tlačit, abyste v jeho aplikacích utráceli. I na WhatsAppu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , ,