„Zakažte zabijácké drony, než všichni zemřeme,“ požaduje skupina akademiků

Jak jsme vás nedávno informovali, podle zprávy Rady bezpečnosti OSN během občanského konfliktu v Libyi na ustupující vojáky zaútočil malý kamikadze dron turecké výroby. Několik vědců na tuto událost reagovalo napsáním příspěvku pro IEEE Spectrum, v němž ji označilo za důvod k velkému znepokojení.

„Zcela jasně byla překročena červená linie autonomního cílení na lidi,“ tvrdí skupina složená převážně z profesorů informatiky a fyziky.

S používáním smrtících autonomních zbraňových systémů je prý proto žádoucí přestat, ideálně okamžitě. A národy celého světa by měly podepsat smlouvu, která zajistí, že k podobnému incidentu už nikdy nedojde.

„Kromě morálního problému přenechávání rozhodování o životě a smrti algoritmům, video poukazuje na to, že autonomní zbraně se nevyhnutelně stanou zbraněmi hromadného ničení – a to právě proto, že nevyžadují žádný lidský dohled, tudíž je lze nasadit v obrovském počtu,“ argumentují akademici.

Zmíněné video v roce 2017 vytvořila nezisková organizace Future of Life Institute, která se zaměřuje na šíření povědomí o rizikách umělé inteligence a jaderných zbraní.  V případě zájmu si ho můžete přehrát výše.

Podle odborníků stále ještě není pozdě „zatáhnout za záchrannou brzdu“.  Je ovšem otázkou, zda politici budou mít vůli něco takového učinit.

Diskuze (22) Další článek: Facebook bude ještě více tlačit, abyste v jeho aplikacích utráceli. I na WhatsAppu

Témata článku: Technologie, Bezpečnost, Fyzika, Drony, Zbraně, Výroba, Smrt, IEEE Spectrum, Akademik, Nezisková organizace, LibyeOko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

Oko, do duše okno: Velikost zornice prozrazuje úroveň inteligence

** Kdo má širší zornice očí, má i výkonnější mozek ** Projeví se to při řešení nových problémů nebo při intenzivním soustředění ** Příčinou je zvýšená produkce norepinefrinu v mozkovém kmeni

Jaroslav Petr
ZrakMozek
16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

16 míst na mapách Googlu a Microsoftu, které nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky a mlha

** Internet se roky bavil umělé rozčtverečkovanými místy v mapách ** Postupně jich ale ubývá, nebo se jedná o běžné chyby ** Výjimkou je Evropa. Tady čtverečkujeme až až

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika
Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

Před 32 lety se začalo rodit Bluetooth. Znáte význam jeho tajemného loga?

** Bluetooth se mělo stát univerzálním rádiovým protokolem ** Univerzalita mu zůstala, v rychlosti jej ale překonalo Wi-Fi ** Jeho symbol a název sahá až do 10. století

Jakub Čížek
BluetoothTechnologie