Zákonodárci v Louisianě chtějí zakázat chemtrails. Odborníci varují před dopady na vědecký výzkum | Foto: Adrian Pingstone Arpingstone

Foto: Adrian Pingstone Arpingstone

Zákonodárci v Louisianě chtějí zakázat chemtrails. Odborníci varují před dopady na vědecký výzkum

  • Louisiana schválila kvůli konspirační teorii zákon proti údajným chemtrails
  • Bílé čáry za letadly jsou ve skutečnosti jen kondenzační stopy
  • Vědci odmítají existenci chemtrails, zákon může poškodit výzkum klimatu

V Louisianě to opět vře. Tentokrát však nikoli kvůli hurikánu, ale „chemtrails“. Sněmovna reprezentantů tam totiž nedávno poměrem 58:32 schválila zákon, který má zakázat jejich údajné rozprašování. Jde o ony bílé čáry za letadly, které někteří považují za chemikálie vypouštěné za nekalými účely, například pro ovládání počasí.

Bílé čáry na obloze jsou ve skutečnosti kondenzační stopy, odborně contrails. Vznikají docela prostě: horké a vlhké spaliny z leteckých motorů se ve velkých výškách setkávají s velmi chladným vzduchem. Vodní pára zkondenzuje a zmrzne, čímž vytvoří viditelný oblak. Je to podobný jev, jako když v zimě vidíme vlastní dech, jak vysvětluje i americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA).

V Louisianě zakážou chemtrails

Nový louisianský zákon SB46 má tedy zakázat úmyslné rozptylování chemikálií s cílem ovlivňovat počasí, teplotu, klima či sluneční svit. Zajímavé je, že (možná jen zatím) nestanovuje žádné pokuty za porušení. Nařizuje však místnímu ministerstvu životního prostředí, aby sbíralo hlášení o spatření „chemtrails“ a posílalo data Národní gardě.

Ačkoli text předpisu působí obecně, jeho vznik je úzce spojen s konspirační teorií „chemtrails“ – představou, že vláda či jiné skupiny tajně rozprašují škodlivé látky z letadel. Zastánci mimo jiné obviňovali federální agentury z manipulace s počasím. Nový předpis prošel oběma komorami legislativy a byl odeslán guvernérovi k podpisu. Pokud ho podepíše, začne platit od 1. srpna 2025.

Zastánkyní zákona je poslankyně Kimberly Landry Coates, která tvrdí, že se na těchto aktivitách podílí mnoho lidí, skupin a dodavatelů. Na dotaz, jaké konkrétní chemikálie má na mysli, zmínila baryum a „některé s dlouhými názvy, které neumím vyslovit“.  Nutno podotknout, že vědci zabývající se atmosférou již v roce 2016 drtivou většinou odmítli existenci tajného programu rozprašování chemikálií.

Konspirační teorie proti vědě

Víra v „chemtrails“ není v USA okrajovým jevem – podle průzkumů ji má za zcela pravdivou asi 10 % lidí, zatímco dalších 20 až 30 % ji pokládá za částečně pravdivou. Sociální sítě tento narativ masivně zesilují: přibližně 60 % online diskuzí o geoinženýrství se týká právě „chemtrails“.

Problém je, že neexistují žádné věrohodné důkazy pro existenci „chemtrails“. Vědecké analýzy opakovaně ukázaly, že tvrzení předkládané zastánci této teorie lze vysvětlit běžnými fyzikálními a chemickými procesy v atmosféře, nikoli tajnými postřiky.

Přestože zákon výslovně nezmiňuje „chemtrails“, jeho formulace a výjimky (například pro hašení požárů, zemědělské a lesnické aplikace pod 300 metry) přesně kopírují narativ konspirační teorie, která rozlišuje mezi „neškodnými“ postřiky nízko a „zlovolnými“ z velkých výšek. Tím může nechtěně posilovat dojem, že na konspiraci něco je, což je pro racionální debatu o atmosférických technologiích velmi nešťastné.

Dopady na vědecký výzkum

Skutečné snahy o ovlivňování počasí, jako je osévání mraků, mají s „chemtrails“ společné jen to, že využívají letadla. Osévání mraků je vědecky ověřená, i když omezeně účinná metoda, která se používá například při boji se suchem. Ve Spojených státech běží několik projektů s jasně definovanými cíli a transparentní dokumentací.

Tato legislativa není ojedinělým úkazem; obdobné snahy se objevují i v dalších státech USA, jako je Florida či Pensylvánie, a podobné zákony byly přijaty nebo projednávány i v Tennessee a dalších státech. Podporu těmto teoriím občas vyjadřují i známější osobnosti, což jim dodává na zdánlivé vážnosti.

Ačkoli se to může zdát úsměvné, podobné zákony, vycházející z konspiračních teorií, mohou paradoxně zkomplikovat legitimní vědecké snahy o řešení klimatických změn. Například poslankyně Coates obvinila Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA), že vypouští chemikálie do mraků k ochlazení Země. Takové nepodložené výroky bohužel odvádějí pozornost od skutečných problémů a jejich vědeckých řešení.

Zdroje a další informace: Gizmodo, LegiScan, Newsweek, Flying Mag
Video: Patrik Kořenář

Určitě si přečtěte

Články odjinud