Zamrzlé větrné i plynové elektrárny, lidé bez elektřiny: V Texasu zažívají energetický blackout

Americký Texas se potýká s neobvykle studeným počasím, které zahrnuje hluboký mráz, rychlou tvorbu námrazy a silný vítr se sněžením. To mělo mimo jiné za následek výpadky v rozvodné síti a došlo i na tzv. blackouty, tedy kolaps, v rámci kterého jsou odříznuty na delší dobu větší územní celky. Nejvíce postižené je město Austin, kde zůstalo najednou bez elektriky přes 200 tisíc lidí. V celém Texasu se ale výpadky elektřiny dotkly až čtyř milionů lidí.

Austin je přibližně milionové město, které leží na stejné rovnoběžce jako egyptská Káhira. O to víc překvapí, že se tam nyní potýkají se zimní bouří a meteorologická aplikace ukazuje v Austinu aktuální teplotu -12 °C. Pochopitelně to představuje řadu problémů, ale zaujmou zejména ty energetické – zamrzají totiž rotory větrných elektráren, ale také infrastruktura plynovodů a váznou i dodávky uhlí. 

Vzhledem ke své poloze využívá Texas stále více větrných elektráren, aktuálně se podílí už 23 % na celkové energetické bilanci státu a předstihl tak uhelné elektrárny. Na prvním místě je s náskokem výroba elektřiny v plynových elektrárnách. Ale jak větrné turbíny, tak plynové elektrárny se v historicky největších mrazech potýkají s problémy. 

Ve větrných elektrárnách je instalováno cca 25 GW, ovšem o uplynulém víkendu, kdy se intenzivně snášel mrznoucí déšť, bylo z větrných elektráren dostupných jen 12 GW instalovaného výkonu. Ve vnitrozemí byla z důvodu silné námrazy odstavena většina z větrných turbín, které byly neobvyklým meteorologickým podmínkám přímo vystaveny. Jenže mráz omezil i manipulační infrastrukturu u plynových elektráren, což je ještě daleko závažnější problém.

Omezené výrobě elektřiny šla naproti zvýšená spotřeba, protože každý si chce v extrémní zimě více přitopit. Kolaps energetické sítě byl pak nevyhnutelný. Dotkl se přitom i klíčové infrastruktury jako je napájení nemocnic či mobilních sítí, protože několikahodinový výpadek záložní zdroje neudrží. 

Okamžitě bylo jasné, že se dodávka nepodaří ihned opětovně spustit v plné výši. Energetici nejprve zvažovali, že by přistoupili k modelu cyklicky opakovaných řízených blackoutů po dílčích regionech, aby lidé zůstávali bez elektřiny vždy jen několik hodin. Jenže to se nakonec ukázalo jako obtížně proveditelné a snadnější cestou bylo postupné zapínání spolu s intenzivní osvětou, aby uživatelé snížili spotřebu elektřiny jen na nezbytné minimum. Samozřejmě se to týká i firem. 

Situace by se měla v příštích dnech rychle napravovat. Neobvykle mrazivé počasí by mělo do víkendu opadnout a na neděli už meteorologové v Austinu hlásí odpolední teplotu až 19° C. Kvůli globální klimatické změně jsou ale podobně extrémní výkyvy počasí stále častější, a to i v jiných regionech. Energetické soustavy tomu bude dobré přizpůsobit. 

Zdroje: Austin A-SMRT.com, CNN, Yahoo Finance

Diskuze (59) Další článek: Sledujte připojení Sojuzu 2-1a k Mezinárodní vesmírné stanici

Témata článku: Elektrárna, Elektřina, Energie, Výpadek, Energetika, Počasí, Výroba, Fotovoltaika, ENE, Mráz, CNN, Silný vítr, Yahoo Finance, Káhira, Austin, Texas, Blackout, Větrná elektrárnaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

Nejzajímavější zbraně ve válce na Ukrajině. Co dokáže americký salvový raketomet M270

** Oživený výčet zbraní, které zaujmou technologickým řešením ** Neděláme si nárok na kompletní výčet** Informace často chybí, a tak se snažíme kličkovat mezi propagandou

Jakub Čížek
UkrajinaZbraněRuskoArmáda
Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Komunita si hraje s Unreal Enginem 5. Podívejte se na veverku s uzinou

Nový engine rozhodně nabízí mnoho zábavy.

Michal Maliarov
Unreal Engine 5Technologie